GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Ekim 2018)

 • hocam 384. Saate bakarsak o kol bize gelmeyecek gibi. Hareket yonu doguya dogru kayiyor . Ama yaylalarda kar yapar cidden.

  O daha çok değişecektir ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; bu görünümle gelse Azor az daha batılı çıksa çok rahat ülkemize inebilecek.

 • QBQ 2016-2017 yilinda batili diye hatirliyorum.


  Marmaradan karadeniz sahili boyunca muhtesem kar vardi. O sene sahilin kışı idi kar açısından..


  Duzeltme olarak bu yazdigim yilda da qbq dogulu bekleniyordu hatirliyosam. Bekleyelim...

 • QBO nun yagan karla direk baglantisi hakkinda degil , mevzumuz arkadaslar. Kışın genel durumunun ne olacağı ile ilgili. Dogulu QBO olan yillarda ülkemiz adina en ekstrem yillarin oldugu fakat batili yillardada bunun gerceklestigini bilmemiz lazim. Avrasya kar örtüsü termik yb olan sibiryanin alt yapisi oldugundan takibi son derece önemlidir. Aktif bir sibirya beklemiyoruz demek sibiryadan hic sistem gelmeyecegi anlamina gelmez bunuda dipnot olarak ekleyelim. Avrasyayi bu sebeple önemle takip edecegiz

 • Hem GFS hem ECMWF yağış haritaları 10 günlük dönemde oldukça zayıf çıkmış.

  Sahiller icin bisey konusamayiz ama yinede . Denizler hala cok sicak. Gelen sistemle beraber topluyacagi nem ile yagis birakir kiyi sehirlere .

 • O kol Avrasya'ya insin zaten. Bu daha iyi olur. Avrasya kar örtüsü hızlı bir şekilde artacak. Önümüzdeki kış için olumlu bir gelişme. Üçüncü bölgede daha fazla soğuk birikimi olacağından soğuklar bize daha etkili iner.

 • en azindan sevindiren gelisme bati ve orta avrupa genellikle yuksek basincin etkisinde kaliyor. Bunun karsiligi illaki bize yansiyacaktir.

  Kırım üzerinden bir salınım mı bekliyorsun? Yüksek basıncın konumuna ve gücüne bağlı olarak.

 • detaya inersek daha cok bati avrupa uzerinde yuksek basinc yerlesimi fazlaca olacak gibi. Azorun kita icerisine girmesiyle orta avrupa da yuksek basincin alanina girecektir zaman zaman. Bu arada hep kırımdan bahsedilmemeli. Sistem odagi olarak. Ama ikinci yarisinda ekimin, 2 tane ulkemize sistemin gelmesini bekliyorum. Gfs sabah ciktisina gore ay ortasina kadar pozitif endeksin karsiligini sunmus bize. Halbuki gece guncellemesi tam tersiydi. Vade uzun tabiki beklicez gorecez.