Türkiye'de Kasırga İhtimali: "Kırbaç"

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ülkemde böyle bir sitenin olmasından, sorumluluk duygunuzdan gurur duydum. Bu yüzden aynı sorumluluk duygusuyla önümüzdeki duruma göre insanları güvenlik tedbirleri için bilgilendirme mesajlarına daha fazla yer vermenizi rica ediyorum. Edremit körfezindeki etkilerini paylaşacağım.

Ülkemize, vatanımıza, milletimize, dinimize lâyık olmak misyonumuzdur.

• Aramadım ancak forumda varsa da bulamadım. Gerek görülürse modlar silebilir.

Fırtınadan önce:

Fırtına uyarılarını radyo ve TV dan takip edin.Meteoroloji’den telefonla bilgi alın.

Merdiven, bahçe mobilyası gibi serbest nesneleri ya da pencere ve camları kırıp içeri girebilecek her şeyi emniyete alın.

Kapı ve pencereleri, özellikle evin rüzgar alan tarafında olanları, garaj kapısı gibi büyük kapıları kapatın ve emniyetli bir şekilde bağlayın.

Araçları, varsa garaja park edin, yoksa onları bina, ağaç, duvar ve çitlerden uzakta tutun.

Çatı katı /tavan arası kapılarını ya da kapaklarını kapatın ve sürgüyle emniyete alın.

Eğer pencerelerde panjur / kepenk varsa bunların kapatılıp bağlandığından emin olun.

Eğer bacalar uzun ve kötü durumdaysa mümkün olduğunca sağlamlaştırın.

Afet ilk yardım çantasını yanınıza alın.

Fırtına sırasında:

Mümkün olduğunca içerde kalın.

Dışarı çıkarsanız, bina ve ağaçlara yakın yerlerde yürümeyin ve onlara sığınmayın.

Duvar ve çitlerin korunaklı tarafından uzak durun, korunaklı tarafa yıkılacağını unutmayın.

Fırtına devam ederken hasarı onarmak için dışarı çıkmayın.

Evinize girerken ve çıkarken kapıları arkanızdan kapatın ve güvenli yolu tercih edin.

İçerdeki kapıları yalnızca ihtiyacınız olduğunda açın ve arkanızdan kapatın.

Fırtınaya maruz kalan yollarda araba kullanıyorsanız (köprüler ve viyadükler) dikkatli olun mümkünse yolculuğunuzu erteleyin ya da alternatif yollar bulun.

Eğer yüksek bir aracınız varsa ya da yüksek bir aracı çekiyorsanız daha da dikkatli olun, yavaşlayın ve yandan esen rüzgara dikkat edin.

Gerçekten gerekli olmadığı sürece yolculuk yapmayın.

Fırtınadan sonra:

Yere düşmüş ya da hala sallanmakta olan elektrik / telefon kablolarına dokunmayın.

Duvar, bina ve ağaçlara yakın yürümeyin, fırtınanın zayıflatmış olabileceğini unutmayın.

Savunmasız komşu ve yakınlarınızın güvende olduğundan emin olun ve tamirat için gerekli düzenlemeleri yapmalarına yardım edin.

kaynak : https://www.mgm.gov.tr/site/yardim2.aspx?=RUZGAR

• Çatı katlarda oturanlar daha telaşlı bu aralar, teraslarda ne var ne yok depoya taşınacak,çiçekler saksılar (büyükçe olanlar) sabitlenecek,güneş panelleri sağlamlaştırılacak + uçan kaçana izole (sağolsun takan firma üstün körü montaj yapmış), güneş enerji sistemi keza yine öyle, elektronik eşyalar evraklar kitaplar tablolar ıvır zıvır alt kata. Nedeni aynı dertten yakınan bir ekşi sözlük yazarı princessserenity ile aynı, buyrun onu ekleyeyim. Bu dünyada yalnız olmadığını bilmek güzel bir şey.:) Kedinin kumu malzemesi de var bak beyefendiyi nasıl unuttuk. Artık tuvaleti ilk kim kaparsa diğeri tutacak kendini yapacak bir şey yok.

• UKMO-ECMWF birleşirse sıkıntılı demektir.Yaklaşıyor yaklaşmakta olan o zaman. Amerika'da fırtına takibi yapanlar Medicane'in 95'ten sonra en güçlüsü olacağına vurgu yapmışlar.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Thunder Bu tarz kasırgaları en çok yaşayan ülkeler dahi(ABD başta) son ana kadar kesin rota belirleyemiyor. Alçak basıncın değişken olması ve sıcak suya yönelim bir anda yönünü değiştirebiliyor. Büyük ihtimal Cumartesi öğleden sonra tam noktalar belirlenir diye düşünüyorum.

• Çocukken kasırga belgesellerini izlerdim ve sürekli keşke burda da olsa derdim. Ailem de kızardı, şimdi ise böyle bir şeyin olmasını istemiyorum. Maddi manevi çok zorlar insanlarımızı.