Türkiye'de Kasırga İhtimali: "Kırbaç"

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 22:43 itibariyle Mora yarımadasının güneyinde.

Yunanistan'daki arkadaşla az önce görüştüm Atina'nın kuzeyinde lokasyon Achares diyor şiddetli rüzgar ve yağmur için

• Merhabalar,

İzmir’de 18 Ocak 2018’de Gündoğdu ve Kordon’un pekçok yerinde sel yaşanmıştı.

O olaydaki veriler:

• Rüzgâr hızı saatte 103 km
    • Su yükseltisi 50 cm.
    • Denizde dalga boyu 4 metre
    • 1. Kordon’daki kaldırım taşları, dalgaların etkisiyle sökülüyor ve bazı yollarda çökmeler yaşanıyor.

Şimdi, bu verilerle yaşananlar böyle ise daha uzun soluklu ve kasırga lâfının resmen adının konduğu bir durumda hangi önlemler yeterli gelebilir merak ediyorum.

Yüksek rakımlı tepelerin güzergâhındaki tek katlı evler ve işyerleri ile bu yokuşların düzlükle buluştuğu noktalarda, 200 mm. lerin telâffuz edildiği yağışlar sonucu su seviyesinin ne kadar yükseleceğini siz düşünün.

Riskli bölgelerde “Tahliye Emri” hariç tüm tedbirlerin yetersiz kalacağını düşünüyorum.

Şahsî olarak, daha önce yaşadığım tecrübelerdeki diğer verileri de inceledim ve su baskını yaşayabilecek ev/işyeri sahibi tanıdıklarımı uyardım. Powerbank, pil, bot vb. ürünler hazır. Otomobillerimizi mümkünse katlı otoparklara koyalım. Yer bulamazsak da mümkün olduğunca yokuşlardan, dere kenarlarından ve sahil şeritlerinden uzak tutalım. Su baskını riski altında bulunan ev/işyerlerimizde afet sonrası bulunacak olursak, lağım vb. kaynaklardaki mikroplara maruz kalacağımızdan yedek kıyafet ve su/sabun gibi eşyaları ihmâl etmeyelim.

Takipte kalmaya devam...

Einmal editiert, zuletzt von Barbarossa () aus folgendem Grund: İmlâ Hatası

• Ahmet cemal Saydam diye tanidigim hocamin bir ongöruşünü sizlere yaziyim..

"Hafta sonu beklenen fırtına bence Sahra'dan aşırı toz çekecek ve bulut içi kimyasal olaylar sistemi eritecek. Bu da benim kasırganın gözüne tonlarca tozu atın hipotezimin bir teyidi olacak veya yanılacağım.. Yazayım ki, ne umarım ne olacak yazılı dursun bir kenarda. Belki de hızlandıracak..Göreceğiz yaşayacağız..Şimdiki hali ile modeller sistemi eritmeye başladı bile. Normalin biraz ötesinde fırtına tam Ege de değil de Ege Batı Akdeniz arasında 50-60 km rüzgarlar ile etkili olacağa benzer. Kasırga yaklaşımları abartı, umarım daha da erir sıradan bir fırtına olur."

• Değerli arkadaşlar bu sistem ecm ye göre basınç 1000 mb civarı ve üzeri olmakla beraber marmara üzerinden yukarı çıkacak gibi duruyor. Acaba marmara denizinden güç alır mı diye de bir endişem var. Hatta karadenize çıkıp orda tekrar güçlenebilir mı, zira bu denizler de hala sıcak. Bilhassa hocalarımız yorumlar ise memnun oluruz.saygilar.

• O değil de peak noktasından sonra olası elektrik kesintilerinde bakalım nasıl haberleşicez? Gsm operatörlerine aşırı yığılma olması kaçınılmaz. Bir jeneratörü ve eutelsat aboneliği olanlar parmak kaldırsın derim yapacak bir şey yok.

• bu Ecmw verilerine göre bana kalırsa en doğrusu,bu model izmiri değilde,Muğla ve kaş kisimlarini gosterıyo ve ortalama rüzgar hizi 120-150 km arasi esiyo.

Tedbir alinmali çok kuvvetli geliyo. Herkes izmire odaklanmiş durumda, ama herzaman sicak sular Antalya taraflarinda olmuştur,sicak suda kasirgayi çektiği için %80 ihtimalle kasirga Muğla ve kaş tarafindan gelecek (kaş Antalya tarafi oluyo) burdan bakabilirsiniz.https://www.windy.com/tr/-Ani-rüzgârlar-gust?gust,2018-09-30-15,34.071,28.169,5,m:eGYagWc

• Değerli arkadaşlar bu sistem ecm ye göre basınç 1000 mb civarı ve üzeri olmakla beraber marmara üzerinden yukarı çıkacak gibi duruyor. Acaba marmara denizinden güç alır mı diye de bir endişem var. Hatta karadenize çıkıp orda tekrar güçlenebilir mı, zira bu denizler de hala sıcak. Bilhassa hocalarımız yorumlar ise memnun oluruz.saygilar.

Son çıktılardan birinde Saroz körfezine uğrayıp tekrar Tekirdağ yönü görünüyordu.Oradan Marmara denizi olur mu bilinmez.

• bu Ecmw verilerine göre bana kalırsa en doğrusu,bu model izmiri değilde,Muğla ve kaş kisimlarini gosterıyo ve ortalama rüzgar hizi 120-150 km arasi esiyo.

Tedbir alinmali çok kuvvetli geliyo. Herkes izmire odaklanmiş durumda, ama herzaman sicak sular Antalya taraflarinda olmuştur,sicak suda kasirgayi çektiği için %80 ihtimalle kasirga Muğla ve kaş tarafindan gelecek (kaş Antalya tarafi oluyo)

Saçma bir hipotez. Her zaman sıcak sular Antalya taraflarında olmuştur sıcak su da kasırgayı çektiği için... Çok saçma bir cümle. Eğer sıcak su kasırgayı çekerse gitsin Mısır'a ve Kıbrısa ne işi var Marmara da.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Saçma bir hipotez. Her zaman sıcak sular Antalya taraflarında olmuştur sıcak su da kasırgayı çektiği için... Çok saçma bir cümle. Eğer sıcak su kasırgayı çekerse gitsin Mısır'a ve Kıbrısa ne işi var Marmara da.

Şu an deniz suyu sıcaklığı Marmara 20 / Antalya 28 derece. farklı bir etken olduğu muhakkak,ancak işi bilen tecrübeli kişilerin nedenleriyle birlikte açıklayabileceği bir durum.

• Manasbalasy adli kullanici Kardeşim kasirga Yunanistan ve Girit arasina geldikten sonra bi yön seçcek bu yönü etkilicek olan 2 yol var, 1 incisi rüzgar yönleri 2 incisi ise deniz suyu olacaktır bana kalirsa kasirganin yönünü rüzgar değiştiremez bu yüzden ızmir tarafindaki suyu değilde, muğlanin Marmaris tarafindaki suyu seçecektir çünkü oranin suyu izmire göre dağa sicak. Kasirgayi da bir canli olarak düşünebilirsin hangi taraf sana dağa çok güç verirse sen o tarafi seçersin o yüzden öyle bir mantik kurdum tabi doğru dıye birşey yok ben sadece bir ihtimal sundum.

• Manasbalasy adli kullanici Kardeşim kasirga Yunanistan ve Girit arasina geldikten sonra bi yön seçcek bu yönü etkilicek olan 2 yol var, 1 incisi rüzgar yönleri 2 incisi ise deniz suyu olacaktır bana kalirsa kasirganin yönünü rüzgar değiştiremez bu yüzden ızmir tarafindaki suyu değilde, muğlanin Marmaris tarafindaki suyu seçecektir çünkü oranin suyu izmire göre dağa sicak. Kasirgayi da bir canli olarak düşünebilirsin hangi taraf sana dağa çok güç verirse sen o tarafi seçersin o yüzden öyle bir mantik kurdum tabi doğru dıye birşey yok ben sadece bir ihtimal sundum.

Böyle bir şey yok zira kasırgaların beyni yok..

• bu mantığa göre kasırgaların hepsi ekvatoral kuşaklarda oluşup oralardan daha öteye çıkamaz amerika'ya hiç vuramazdı.Ne de olsa en sıcak sular ekvatoral kuşakta

Ne kadar doğrudur bilinmez ancak bu fırtınaların yönlerini jet akımlarının belirlediğini düşünüyorum. Modellere baktığımızda da akımlar hep bize doğru gösteriyor. yani altta sıcak deniz var diye oraya gidecek diye bir kaide yok