Türkiye'de Kasırga İhtimali: "Kırbaç"

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • En son benim hatırladığım 2015 yılı ocak sonu şubat başı güçlü bir orta Akdeniz siklonu yaşamıştık. Lodos birçok noktada ciddi hasarlar yaratmıştı hatırlarsanız. Mesela Bursa’da yer yer 100 km’nin üzeri ölçülmüştü. 6 tır devrilmişti. Ölü ve yaralıların olduğu bir sistemdi.

• Felaket tellalı gibi düşünmeyin ama, en geç yarın sabah alınması gereken önlemler var bana kalırsa.

Ve en büyük görevde yerel yönetimlerin. Büyükşehir belediyesi ve Valilik koordinasyonunda acilen bir çalışma başlatılmalı.

- acil sağlık ekipleri

- itfaiye araç ve personeli

- gerekirse askeri destek birlikleri

- Elektrik ve doğalgaz ekipleri

- Su ve kanalizasyon ekipleri

acilen hazır edilmeli ve birbirleri ile koordinasyonları sağlanmalı.

Yine özellikle ilçe belediyeleri, halkla ortak çalışmalar düzenleyip,

- bina dışındaki klima chazları

- tabelalar

- elektirk, telefon direk ve telleri

- her tür pano

- montajı olmayan veya kötü olan ( örn. inşaat alanlarındaki panolar ve malzemeler gibi)

kontrolleri ve sabitlenmeleri yapılmalı.

ben olsam, cumartesi gününden itibaren, ana arterlerin açık tutulması için özel çalışmalar yapar, araçların, ambulans,itfaiye, polis ve askeri araçların geçişini engellemeyecek şekilde park edlmesini sağlardım.

ama görünen o ki, önlem alınma çalışmaları neredeyse sıfır (0)

Tehlike şu ki, ülkemiz daha önce bu boyutlarda bir afet görmediği için, yasayacağımız çoğu şey bir ilk olacak.

Önlem almaktan neden hala bu kadar kaçınıyoruz anlamak mümkün değil. Sorumsuzluğun cezasını, insan hayatı olarak ödemek acaba daha mı ucuz?

Allah hepimizi korusun felaketlerden.

• Sistemin adı güzel olmuş ama inşallah asıl kışın güzel sistemler alırız işte o zaman İtalyanlara sistem bizim oldu vurucaz kırbacı vurucaz kırbacı deriz:) şaka bir yana Allah can ve mal kaybından esirgesin inşallah.

• En son benim hatırladığım 2015 yılı ocak sonu şubat başı güçlü bir orta Akdeniz siklonu yaşamıştık. Lodos birçok noktada ciddi hasarlar yaratmıştı hatırlarsanız. Mesela Bursa’da yer yer 100 km’nin üzeri ölçülmüştü. 6 tır devrilmişti. Ölü ve yaralıların olduğu bir sistemdi.

Dediğiniz sistemde Timsah arena'nın yapımında kulllanılan bir vinç Bursa'da hızı saatte 107 kilometreye ulaşan lodosa dayanamayıp taksinin üzerine devrilip can almıştı.

• Tropik fırtınadan İzmir Muğla Bodrum Midilli adası en çok etkilenecek yerler zaten fırtına karaya girdiği zaman güç kaybediyor. Bundan İstanbul da Trakya da bir nevi olsada hissedecek İstanbul ve Trakya da 60-65 km hızla eser

Ama Ege kıyıları İzmir dikkat etsin rüzgarın hızı 105-120 km'ye kadar çıkacak