İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sistem bu akşamki çıktılarda efsane diyebileceğimiz görüntüleri gösterdi. Yıllardır şu -40lar gelse nasıl olur diye merak ediyorum, umarım bu sefer tanışırız o arkadaşla :)

Bir de arkadaşlar mgm'nin sıcaklık tahminlerini hep eleştiriyorsunuz ancak bu sene 3 sistemde de son 1-2 günlük tahminleri tamamen doğruydu. Avrupa yakasının ic ve yüksek kesimleri karlı dedi ve iki kez bildi. Son sistemde anadolu yakası çarşamba hafif karlı dedi, anadolu yakası hafif kar (1-5cm) kar aldı. Bence özellikle bu sene oldukça formunda. Yarın sabah ECMWF ve ENS bu aksamkine benzer çıktılar sunarsa, MGM uzun vadeli tahminlerine bolca kar yağışı simgesini dağıtır emin olun. Sisteme son gün kala da gerekli açıklamayı yapar. Beni asıl kanser eden telefonumdaki accuweather tahminleri. Şuana kadar 3 sistemde de 8-4 yağmurlu'dan daha soğuk bir tahminde bulunmadı. Sistem sırasında 1 derece kar yağışlı yazıyor, günlük tahmininde 8-4 😂😂

• Sistem bu akşamki çıktılarda efsane diyebileceğimiz görüntüleri gösterdi. Yıllardır şu -40lar gelse nasıl olur diye merak ediyorum, umarım bu sefer tanışırız o arkadaşla :)

Bir de arkadaşlar mgm'nin sıcaklık tahminlerini hep eleştiriyorsunuz ancak bu sene 3 sistemde de son 1-2 günlük tahminleri tamamen doğruydu. Avrupa yakasının ic ve yüksek kesimleri karlı dedi ve iki kez bildi. Son sistemde anadolu yakası çarşamba hafif karlı dedi, anadolu yakası hafif kar (1-5cm) kar aldı. Bence özellikle bu sene oldukça formunda. Yarın sabah ECMWF ve ENS bu aksamkine benzer çıktılar sunarsa, MGM uzun vadeli tahminlerine bolca kar yağışı simgesini dağıtır emin olun. Sisteme son gün kala da gerekli açıklamayı yapar. Beni asıl kanser eden telefonumdaki accuweather tahminleri. Şuana kadar 3 sistemde de 8-4 yağmurlu'dan daha soğuk bir tahminde bulunmadı. Sistem sırasında 1 derece kar yağışlı yazıyor, günlük tahmininde 8-4 😂😂

-40 lar 2015 şubat sisteminde vardı büyük ihtimalle

• Uzun süredir bulunduğum konumda her gece don olayı gerçekleşiyor. Enka'nın Balmumcu istasyonu şuan 6.3 dereceyi gösterirken hemen hemen aynı rakımdaki konumumda (kırsal denilebilir) balkondaki saksıların suları donmuş. Betonlaşma ve ısı adasının etkisi kuvvetli atmosferik hadiselerden bağımsız en çok yazları gündüz, kışları ise gece sıcaklık farklılıklarıyla kendini gösteriyor.

• ya arkadaş, gfs yorumlamaları başlığında sadece yorum okumak istiyoruz. Sanki modeli biz güncelliyormuşuz gibi paylaşmanın anlamı ne? Bunun linki var, merak eden basar bütün güncellemeyi görür. Sayfalarca model paylaşmanın anlamı ne?

Bir meteocielde model bakıp bir havaforumda yorum okuyacağıma hepsini bir sayfadan takip etmek isterim yalnız olmadığımı da düşünüyorum

• Bi sistemi de rahat alsak olmazdı zaten. Bugün ve yarın çıkan çıktılar çok önemli. Ya gömüleceğiz ya sıyıracağız.

Evet iyi bir yere değindin bir şuan nötr'ün üzerindeyiz ya avrupa yada Türkiye bakalım 1-2 güne netleşir. Geçen seneki üzerimizden kaçan sistemlere benzemesin ben başka birşey istemiyorum #osenebusene

• Gfs kendi diyagramıyla 500hpa konusunda çelişiyor. Hatta ortalamayla bile tam orantılı bir sistem vermiş değil. Yarın akşam ECM güncellemesi, en geç Pazartesi sabahı bu iş hallolur gibi.

• ya arkadaş, gfs yorumlamaları başlığında sadece yorum okumak istiyoruz. Sanki modeli biz güncelliyormuşuz gibi paylaşmanın anlamı ne? Bunun linki var, merak eden basar bütün güncellemeyi görür. Sayfalarca model paylaşmanın anlamı ne?

Belki bilmeyen var modellere bakmayı, belki benim gibi burdan takip etmeyi seviyor millet. Hem de düştüğün çelişkiye bak buraya konu dışı şeyi neden yazıyorsun.