İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son gfs çıktısı Anadolu yakası ağırlıklı doğal olarak avrupa yakası memnun değil.Şimdi başlasın mı avrupa anadolu savaşları.Zamanla değişecektir kötü yada iyi yönde burada kendini kurtarmış kesimleri kötü mesajlarla düşürerek yada çok sevinerek yazmak ancak kendinize zarar verir.

hocam o 500hpa daha çok oynar, zaten 500hpa çok az batılı gelse aynı kar'ı avrupaya da verecekti, dediğiniz gibi çok erken. inşallah kesinleşsin sistemimiz önce

• Gfs ana fikir güzel ama tabi bu çıktı gelirse benim bölgem adına çok iyi olmaz. İnşallah batılar ve azorun kolu da girit civarındaki beklenen siklonu engellemez. Ama sanki patlamayacak gibi duruyor. Hayırlısı olsun.

• grVMR2.png

Dün sabah GFS güncellemesi 3 Ocak 13.00

JZkbBB.png

Bu sabah GFS güncellemesi 3 Ocak 13.00

Şair burada şunu kastetmek istiyor. 1 gün içersinde görüldûgü üzere sistemde bariz batılama var. Öğle güncellemesine bakıpta ağıtlar yakmak yerine önümûzdeki güncellemelere umut ışığıyla bakalım. Görüyorsunuz, Azorun 1035 milibarlık merkezinde 150/200 Km lik gerçekleşen batılama ve İskandinavya'ya doğru kuzeye ilerlemesi sistemi ne hale getirmiş...

1 hafta daha neler görecek bu gönül dostlar! 😀

• Şimdi GFS İstanbul için kötü değil, dolayısıyla biraz daha batılasa-doğulasa muhabbetini bırakalım artık. Bu haliylede iş yapar bu sistem özellikle anadolu yakası, tipik bir polar atak yani şuan görünen ab oluşmadığı için DEK lerle gelecek bir sistem, ancak unutmamak lazım vade uzun her güncelleme başka çıktılarla karşılaşıyoruz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Arkadaşlar merhaba. Komik gelebilir ama aklımda bir soru var ve bunun cevabını hiç bulamadım. Son birkaç senedir takip ettiğim kadarıyla İstanbul sistemlerini hep DEK üzerinden alıyor. Modeller istanbula kar için soğuklar getirdiği zaman yağışları götürüyor. Bunun nedeni ne ? neden biri olduğunda diğeri olmuyor. Yada ucu ucuna çakışıyorlar. Bu çoğunlukla istanbulda oluyor sanki kırmızı bir çizigiyiz ikiside aynı anda olmuyor. haritayı büyütelim anadolu ve avrupa yakasında bile aşırı farklılıklar oluyor . Bu durum beni üzüyor bu ilelebet böylemi olacak. Yoksa bizde ankara gibi anadolu gibi saatlerce kesintisiz bütün istanbul kar yağışı görebilecekmiyiz ? biraz uzun oldu ama merak ediyorum. şimdiden teşekkürler

• Fernandiyo soğuklar yeterince güneye inerse ab oluşur yağış sorunu kalmaz, şu ana kadar bu olmadı. kıyılar karasal bölgelere göre kar için daha soğuk hava gerekiyor istanbul için -8 geerekirken konya için -4 mesela, bu yüzden onlar tüm yağışı kar olarak alıyor. bizde soğuk girene kadar yağış kaymış oluyor en basitiyle

• İnşallah güzel bir yağış alırız, ki 10 cm kar bile keser beni şimdilik. O -40lar istanbul üstüne oturursa zaten siklona gerek kalmaz ama vade uzun sayılır, her şey değişebilir olumlu ya da olumsuz yönde.