İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Vintersaga ayın 22 ve 23 ünde de sanki cape değerleri kötü değil o günleride boş geçmeyebiliriz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bu arada sabırsızlıkla 24-25 i bekler oldum sanırım geçen hafta bu tarihlere dikkat çekmiştik ama beklediğimizden fazla beklenti içine soktu şimdi bizi umarım çok fazla hayal kırıklığı yaşamayız..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil Dünün şartları da son 24 saatde nispeten kötüleşti, dediğin gibi abi heyecanı kontrol altında tutmakta fayda var. İstemsiz heyecanlanıyor insan tabii. :) Gerçi ben Zonguldak'a gidicem bir süre, haftaya aksiyonu kaçıracağım gibi ama kader kısmet napalım.. 1/kahkahas23s1<X

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Narsil Dünün şartları da son 24 saatde nispeten kötüleşti, dediğin gibi abi heyecanı kontrol altında tutmakta fayda var. İstemsiz heyecanlanıyor insan tabii. :) Gerçi ben Zonguldak'a gidicem bir süre, haftaya aksiyonu kaçıracağım gibi ama kader kısmet napalım.. 1/kahkahas23s1<X

bence sen gidişi az buçuk ertele:)

• Modele GFS - Carte prévisions

İstanbulda neredeyse her yönden rüzgar var:D:D kafası karışmış herhalde:)

• Abi kavun buyuklugunde dolu mumkun mu ya ben en buyuk golf topu büyüklüğünde olarak biliyorum

The largest hailstone in terms of diameter and weight ever recorded in the United States fell on July 23, 2010 in Vivian, South Dakota; it measured 8 inches (20 cm) in diameter and 18.62 inches (47.3 cm) in circumference, weighing in at 1.93 pounds (0.88 kg).

Çap ve ağırlık olarak ölçülen en büyük dolu tanesi 23 Temmuz 2010'da Güney Dakota eyaletinin Vivian şehrinde gerçekleşti. Dolu tanesinin çapı 20 cm, çevresi ise 47.3 cm idi. Ağırlığı 880 gram olarak ölçülmüştür.

b79feba9c06cb8.jpg

In spite of the enormous crop and property damage that hailstorms have caused only three people have ever been killed by falling hailstones in the United States: 1) a farmer caught in his field near Lubbock, Texas on May 13, 1930 2) a baby struck by large hail in Fort Collins, Colorado on July 31, 1979, and 3) a boater on Lake Worth, Texas on March 29, 2000.

Büyüklüklerine rağmen şimdiye kadar dolu yağışlarının Abd'de 3 kişinin ölümüne sebep olduğu bilinmektedir. 1) 13 Mayıs 1930'da bir çiftçi 2) 31 Temmuz 1979'da Colorado'da bir bebek 3) 29 Mart 2000'de bota binen biri.

En ölümcül olan dolu fırtınalarına baktığımızda 14 Nisan 1986'da Bangladeş'te 92 kişinin öldüğünü biliyoruz. Guiness rekorlar kitabına giren en ağır dolu yağışıdir. Dolunun ağırlığı 998 gram'dır.

3c50f4dafa299bc015a5cc.jpg

1932'de Çin'de gerçekleşen dolu yağışında 200'den fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

3df23240e1a3da6e8a53bb4c.png

Ancak En çok ölüme sebep olduğu bilinen Dolu yağışı 1 Mayıs 1888 yılında Hindistan'da oldu. Ölü sayısı 246 olarak gerçekleşti.

• cok guzel bilgiler hocam . Tesekkurler:thumbup: