İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 3 farklı siteden, yarına dair Skew-T grafiği yayınlıyorum. Birazdan bilgilendirme de yapmaya çalışacağım..

Tropical Tidbits

6caa797288582660327eabd.png4f5a67f8b36c51907313796.png3ca49ad9c69a44f80dda95669.png

Wetterzentrale

f1aebb.png6a3ac1925478dea36856ac2.pngbec34ff534.png

Weatheronline

Günün farklı saatlerinde farklı değerler var biraz.

Mesaj uzun oldu kusura bakmayın fakat grafikleri sitede görmek isteyenler mutlaka vardır, bende paylaşmak istedim. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Gecen seneki 27 temmuz sisteminde de ayni sekilde bu skewtleri paylasilmisti AHL nin ve tahmin beklenildigi gibi 6 da yagacagi cikmisti. Bakalim bu defer tahmin tutucak mi merak ediyorum.

• Öncelikle iyi akşamlar değerli forumdaşlar, yarına dair birkaç fikir belirtmek istedim.

Yazıya şöyle başlamak istedim; dün gece ki şartlar 20 gün önceki 27 Haziran sisteminden; daha güçlü iken şu an ki veriler daha zayıf durumda görünüyor. Değerler değişebiliyor sürekli, dünde yazmıştım değişebileceğini fakat ben tekrardan dersimi çıkardım. :)

Birde şunu not düşmek istiyorum ki; sistemin maksimum potansiyelini anlatabilmek için 3 farklı siteden aynı değer için (Örn : K, LI vb.) en yüksek olanı aldım.

CAPE değeri 1500'i bulabilir, bu değer orajı destekliyor. CIN değeri ise 0 ve orajı engelleyecek bir durum görünmüyor.

LI değeri -5, -6'yı bulabilir, bu ise yüksek olasılıkla bir oraj gerçekleşeceğini bize bildiriyor.

K değeri ise 35-36 dolaylarında, bu değerde yüksek ihtimalde oraj gerçekleşeceğini söylüyor.

TT değeri de 50-51 dolaylarında, bu da orajın yüksek ihtimalle gerçekleşeceğini bildiriyor.

VT ve CT değerleri de oajın gerçekleşebileceğini bize bildiriyor.

65113668d78ffdd490.jpg

27 Haziran'dan sonra şu formülle 2. kez SWEAT değeri hesaplıyorum. Geçen sistem de başarılı gelmişti, pek çok parametre var içinde. Yarın için 350 değerini elde ettim, bu değerde yukarıdaki parametrelere ek olarak yüksek ihtimalle oraj gerçekleşeceğini bildiriyor. Yanlış anlaşılmasın, formülü belki hesaplamak isteyen olur diye paylaştım, grafikte direk verilmiyor çünkü..

Birde unutmadan PW değeri 3.8 civarında, yağış gerçekleşirse bol yağış olacağını söylüyor, iyi bir değer..

Biraz uzun oldu fakat genel toplama geçersem; değerler yüksek ihtimalle zayıf-orta kuvvet bir oraj gerçekleşeceğini söylüyor ve değerler iri dolu ve hortumu desteklemiyor. Kütlelerin nereye vuracağını ise belli olmaz, bölgesel şekilde hafif homurtulu klasik ani bastıran bir yaz yağmuru olacak gibi görünüyor. :) Umarım yardımcı olabilmişimdir..

İyi forumlar herkese..

Saat 23.30 eklemesi : Kusura bakmayın, yazarken elim kaymış oraj yazacağım yerde dolu yazmışım. Sweat değeri orajı destekliyor, doluyu değil. Ynalış anlaşılmalar adına özür diliyorum.

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Vintersaga eline emegine saglik.Artik biz istanbullular olarak yarin yapacagimiz sey radar ve simsek aktivitesi takibidir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Güzel bir değerlendirme olmuş. Teşekkürler

• Vintersaga yapmış olduğun bilgilendirici analiz için çok teşekkür ederim. Bir süredir Skew-T çıktılarını nasıl okumamız gerektiğine dair kendimi geliştirmeye çalışıyordum. Bunu özellikle yabancı kaynaklardan anlamaya çalışmak kafa karıştırıcı ve bir okadar zor geliyordu.. Verdiğin bilgiler benim için pratik ve paha biçilemez. Eline emeğine sağlık.

• Narsil Aynen öyle abi, öğlende belirttiğin gibi inşallah güzel bir oraj yakalayabiliriz. Biraz olsun serinlemek güzel olacak.. hava-yagmusrs323

xsonerx Sayın hocam şartlar sabah geç saatler itibariyle oluşmaya başlıyor ve gün içinde devam ediyor. :thumbup:

Seyyah Abi rica ederim, güzel düşüncelerin adına ben teşekkür ederim. Atmosfer bilgisinde hepimiz öğrenciyiz, sürekli öğrenme halindeyiz, birazda atmosfere merak salınca atmosfer dünyasında iyice gömülüyorsun.. :)

karmania Güzel düşünceleriniz için teşekkürler hocam..

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()