2018-2019 KIŞI UFAK TEFEK RİVAYETLER

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ekim başında olası PV bölünmesiyle ortaya çıkabilecek sistemden bahsetmiştim.AO nun aşırı negatife kaçmasıyla bir batı avrupa sistemine dönebilir demiştim.Şimdi bir de MJO gözlüklerimle bakıyorum ;

Dn4uGUdW0AAOREL.jpg

Tarihleri yukarıda görüyorsunuz.Eylül sonuna kadar faz 8 .Ekim 13 e kadar faz 1 . 21 Ekimden sonra faz3 geçiyoruz ki Kasım başı faz 4 e girme ihtimalimiz yüksek.Şimdi bu fazların 500 hpa durumlarına bir daha bakalım ;

Faz 8 (eylül sonuna kadar ) Görüldüğü üzere serin günleri yaşamaya devam ediyoruz.

z500_p8_09_1mon.png

Faz 1 ( Ekim 13 e kadar) Batı Rusyada YB mevsim normallerinde devam ediyor sıcaklıklar.Hatta bu yb bize nispeten sıcak artışı olarak yansıyabilir(özellikle yurdun doğu bölgelerinde)

z500_p1_10_1mon.png

Faz 2 (14-21 ekim arası) Benzer şekilde devam ediyoruz.

z500_p2_10_1mon.png

Faz 3 (22 Ekim-30 ekim) Ne zaman bu kış gelecek dediğimiz günler :) Sıcak anomali devam ediyor...

z500_p3_10_1mon.png

Faz 4 (Kasım başı)Nihayet doğu bölgelerinde kış şartları oluşmaya başlıyor.Azorun durumuna göre de İstanbul yüksekleri için heyecanlı günler başlıyor...

z500_p4_11_1mon.png

Burada ilginç bir tespiti de paylaşayım.2011 mjo durumu ile şu an yaşadığımız günlerin benzeşmesiyle ilgili ;

Dn4wsfeX0AEzzjP.jpg

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Gem den tahminime uygun bir öngörü olmuş :)

Dn9EqxaXUAEDnRZ.jpg

• CME sonrası PV hareketliliği görüyoruz. Geç baktım ama tahminin benimkinin neredeyse aynı. Çok doğru noktalara değinmişsin.

Şu an bu kışın karakteristik özelliklerini görüyoruz. MJO 'da cılız faz 3 -4, güçlü 7-8-1 görülecektir.

• QBO çalışmam aynen devam ediyor ;

Eylül-Ekim verileri de eklenince daha da anlamlı olacağına inanıyorum...

• Biraz daha açıklayıcı cevap verebilecek var mı?

QBO hakkında gerek bu konuda gerekse forumda başka konuların içinde ayrıntılı bilgiler mevcut...Daha açıklayıcı bilgiler için de en azından eylül-ekim verilerini beklemek gerekiyor...

• Eylül ayı içerisinde etkili olması ve ilerleyen günlerde de bu tür soğuk salınımların devam edecek gibi görünmesi bana bu kış mevsiminin soğuk ve bol karlı geçebileceği düşüncesini çağrıştırmıyor değil..

İzmir için bir ön görü var mıdır yani malum bu kasırga bişeylerin değiştini gösterdi bir anlamda biz sade vatandaşlar bunu gördük.İzmirde mesela bol karlı bir kış iklimin gidişatına göre oluşabilir mi zira klasik bir kış tanımında geçen 2018 kışında 10-15 derecenin altını görmedik. küresel ısınma vs deniyor diye diyorum. (tabi 10-15 derece olması mı küresel sıkıntıdır yoksa bol kar yağışı mı onu ben bilmediğim için siz uzmanlara soruyorum)

teşekkürler.

• aman gecen seneki gibi olmaz insallah.30 yilda bir gorebilecegimiz soguklari kacirfik,hemde 300 400 km ile..tekerrur etmemesi dilegiyle.

QBO un doğulu ve ENSO nun El Nino olduğu yıllarda SSW ler daha çok ve güçlü olduğu yönde araştırmalar var.NAO geçen sene -6 lara ulaşmasaydı -2 civarlarında kalsaydı o sistemde ikinci bir 87 hatta üzerinde bir sistemi yaşamak mümkündü.

• QBO un doğulu ve ENSO nun El Nino olduğu yıllarda SSW ler daha çok ve güçlü olduğu yönde araştırmalar var.NAO geçen sene -6 lara ulaşmasaydı -2 civarlarında kalsaydı o sistemde ikinci bir 87 hatta üzerinde bir sistemi yaşamak mümkündü.

Hocam ben hala ekim bitirip oyle bakmamiz lazim diye dusunuyorum.