2018-2019 KIŞI UFAK TEFEK RİVAYETLER

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu arada uzay-atmosfer ilişkisi ilgimi çekti .Hatta Solar rüzgarlara bağlı bir hava tahmin incelemesi üzerinde çalışıyorum.İlginç konular tavsiye ederim...

CME ve stratosfer sıcaklıkları arasında güçlü bir korelasyon var.

• Hocam güzel bir kış ayı bizi bekliyor diyebilir miyiz ?:)

Hala birşey demek için erken.Ekim verilerini de eklersek daha bir tutarlı cevap olacak.21 Ekim sonrasında başlıyacak olan soğuk ve yağışlı bir Kasım bize güzel bir alt yapı oluşturabilir.

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ecmwf Aralık ve Ocak Tahmini

Aralık Sıcaklık

SeasonalAnomalies_T2m_20181001_m3.png

Aralık Yağış

SeasonalAnomalies_Rain_20181001_m3.png

Ocak Sıcaklık

SeasonalAnomalies_T2m_20181001_m4.png

Ocak Yağış

SeasonalAnomalies_Rain_20181001_m4.png

@4 Şubat Abi bu beklentimiz olan 2001-2002 kışına benzer bir tahmin olarak nitelendirebilirmiyiz bu tahminleri

2001-2002 Yılında alınan sistemler yukarıdaki tahminleri destekler nitelikte.O zaman aldığımız sistemlere bakalım

7-9 Aralık 2001 Sistemi

archives-2001-12-8-12-0.png

16-19 Aralık 2001 Sistemi

archives-2001-12-17-12-0.png

4-5 Ocak 2002 Sistemi

archives-2002-1-5-12-0.png

8-12 Ocak Sistemi

archives-2002-1-9-6-0.png

• ECMWF Aralık-Ocak tahminini beğendim bakmayın kırmızı olduğumuza Doğu Avrupa normaller,Kırım normaller altı olması demek sistem bizim için iyi.Ayrıca Aralık-Ocak yağış tahminine bakarak Akdeniz ve Kuzey bölgelere fazla yağış vermiş.Buradan da Doğu Akdeniz'de AB bekledikleri yorumunu yapabilirim.Orada AB olması içinde Kırımdan bodozlama soğuk inmesi lazım ülkemize..Ne dedik kırım normaller altı :) Bodozlama inincede kuzey(dek) bölgeleride iyi yağış alıyor ki yağış verisinde oralarda güzel.En azından böyle yorumladım ben tamamen kişisel bir yorumdur.Tabi birde bu tahminlerin tutması lazım ECMWF'nin yanılmaması gerek.

• Şu güncellemeyi Aralık başı verse hadi inşallah derdim. Bugün pek heyecan yaratmasa da görüntüsü güzel.Nazar değmeden Aralık güncellemesinde de görürüz umarım.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Ecm orta vadede iyidir.Uzun vadede pek iş yapmaz hele 2 ay ve 3 ay sonrası için genelde çuvallıyor.Örneğin 2015 sonbaharında anadolu nun çoğu ve özellikle ege-akdeniz iç Anadolu ve güneydoğu da mevsim normallerimin çok üstü yağış beklerlen kuzey kesmler içinde normaller ve az üstü yağış tahmin etmişti tahminin tam tersi olmuştu.^^^^^^

• şöyle bir aralığın 15 gibi açsak perdeyi,ardından bir yılbaşı sistemi,ocakta bir sistem şubatı da dolu geçirdik mi 3-4 sene unutmayız bu kışı :)

• Arkadaşlar nasa uzay soğuklarından bahsediyordu ecm aralık Ocak sıcaklık haritası kuzey kutup bölgesine yaklaştıkça normallerin çok üstümü yoksa banamı öyle geldi.bi analiz yaparmısınız

• bize okadar soguk bi fayda etmez. En fazla -12 yeter. En az ise -8 . Tabi bu yazdiklarim 850 hpa daki sicaklik durumlari. Zatrn hazar yb si ile ulkemize karadenizden baslayan bur kalkan olustu. Abd işin icinde olabilir.. :)

• Silverhand Hocam açıkçası ilk gördüğümde inkisara uğramıştım.. Ama genel tabloyu o kadar güzel özetlemişsiniz ki birden karanlık noktalar zihnimde aydınlandı.... Karadeniz üzerinden gelecek soğuk cepheyle Güneydeki sıcak cephe çarpışması umarım bol karlı bir sezon geçirmemize vesile olur inş. ...Hayırlı geceler...