2018-2019 KIŞI UFAK TEFEK RİVAYETLER

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hangi tahminindi hatırlamıyorum ama bu yaz Türkiye’nin aşırı sıcaklıklarla boğuşacağını, hatta ve hatta dünya üzerinde normalin üzerinde en çok sıcakların gerçekleşeği yer olarak tahminlerde bulunulmuştu. Peki ya sonuç? En azından kendi şehrim adına konuşursam eğer, ağustos ortasına geldik ve ben bu yaz şükürler olsun çok az sıcaklıklardan şikayetçi oldum. Belki ilerleyen günlerde sıcak hava dalgaları gelir yada gelmez bilemem ama bu aşırı yüksek gösteren sıcak tahminleri asla ve asla doğrulamıyacak. O yüzden her mevsim tahmine artık soru işaretli, şüpheli bakıyorum

• Accuweather Türkiye'yi yağışlı,İngiltere İskandinavya hattını kurak ve sıcak göstermişti ve bu tahminleri tam isabet tuttu diyebiliriz.Temmuz ayı özellikle Batı bölgelerde son yılların en yağışlı Temmuz'u olurken,İskandinavya'da orman yangınları çıktı,İngiltere son yılların en kurak yazını geçirdi.

• Birsey daha sorabilir miyim yazın normal sicaklarda ve yağışlı geçmesi ulkemiz için geçmiş yıllara bakarak kış için bir çıkarımda bulunmanız mümkün mü?

• Birsey daha sorabilir miyim yazın normal sicaklarda ve yağışlı geçmesi ulkemiz için geçmiş yıllara bakarak kış için bir çıkarımda bulunmanız mümkün mü?

Sadece yağışa bakılarak kış tahmininde bulunmak çok yetersiz olur.Konuyu baştan takip ediyorsanız ne kadar çok faktörün olduğunu ve bunların şu andaki verilerinin bile değişebileceğini unutmamak lazım.Geçen yaz başında Enso El nino yönündeyken kışa doğru hafif la ninaya döndü.O yüzden yakın tahminlerde önce Sonbahar tahminlerini takip edebiliriz.Kış için Hava_Forum hocamı ayrı tutuyorum ekim sonu kasım ortasına gelmeden bir tahminde bulunmak mümkün değil...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• ECMF_phase_51m_full.gif

Mjo ay sonuna doğru faz 4 de oluyor ;

Bu da bize özellikle marmara bölgesinde serinleme öngörüyor...

z500_p4_08_1mon.png

Ecm model de destekliyor bu durumu ;

Dk_4skcXgAAAWvg.jpg

Eylül ayında mjo faz 5 e geçerse ülkece serinliyoruz...

z500_p5_09_1mon.png

• Eksik bırakmışım yorumu eğer ecm mjo tahmini gibi 4 ten tornistan yapıp 8 e geri dönüş yaparsa sıkıntı olmaz yine ;

z500_p8_09_1mon.png

Ama Faz 1 e gelirse sıcağa maruz kalırız Eylül başında ;

z500_p1_09_1mon.png

• Svalbard deniz buzu seviyesi 1967 yılıdan bu yana en düşük seviyede ;

Dk-a1SYU8AIMu0j.jpg

Bu seviyenin düşüklüğünün bize yansıması o yıllarda ;

archives-1968-1-10-0-2.png

• El ninodan bahsederken artık Cp mi Ep mi olduğuna bakarak konuşsak daha iyi olur kanaatindeyim.Hani diyoruz ya bazı el nino yılları efsane bazısı kestane diye.Ep için kestane ama olgunlaşan Cp için efsane diyebiliriz.Alıntı uzun ama geriye bakmaya üşenen üyeler adına paylaştım umarım mazur görürsünüz...