GFS, ECMWF ve UKMO Yorumlamaları (Şubat 2018)

• bu arada bünyamin beyin bültenini az önce izledim..onumuzdki sistemle ilgili hiç bir açıklaması olmamış..bir arkadaşımız ucu açık bıraktı,olumsuz konustu seklınde bir sey paylasmıstı....bültenide hiç öyle konuşmaları olmamış..hatta 2018 2019 senesei ortalama olarak dünya genelinde son 3 seneye göre daha soğuk geçebilir dedi..

• @SnowTown-Kartepe..yani bizlerden kasıt,televizyona gore cok daha sınırlı gücümüz olduğu halde fevri davranamıyoruz anlamında..adam milyonların önünde..zaten kendisi fazlasıyla temkinli biridir..önumuzdeki sistemle alakalı yarın bir seyler söylemeye başlar.öyle ya da böyle

• Eger donerse gelmezse herkes gercekten aglayabilir. Lutfen eger bisey olursa psikopojik destek uygulanmasi gerekir foruma. Bu sene cok cektik. Buda donerse kalp krizi bile gecirebiliriz
    Allah korusun.

• Judah Kohen'in yazısının tam çevirisini bir de ben yazmak istedim: "GFS tahmini, NAO kuvvetli biçimde negatife döndüğünden dolayı İngiltere de dahil olmak üzere Avrupa’nın büyük çoğunluğu için yeni yoğun kar yağışı olasılıklarını artırdı. "

• Dua etmeye devam edelim böyle güçlü bir sistemi kaçırmamalıyız.

evuzübillahiminşeytaniraccim bismillahirahmanirrahim,

beher kar tanesine ayrı şekil veren rabbim;
    ermişlerin yüzü suyu hürmetine,
    ölmüşlerin sükut dolu rahmetine,
    yedi tepeli şu güzel şehrine
    top top kar yağdır yarabbim allahım (amiiin)

ateş-ül kürreyi altı günde toprak eyleyen rabbim;
    mü'minlerinin hayır duasına,
    kafirlerin mahşer azabına,
    melaikelerin kanat çırpışına,
    kulak ver de rahmetsiz koma yarabbim allahım (amiin)

ademoğluna çamurdan şekil veren yüce rabbim;
    pamuktan yorgan bekleyen damlara,
    camdan semayı gözleyen yavrulara,
    işten güçten bitkin düşen kullarına,
    o beyaz rızkını yağdır da mes'ud et yarabbim allahım (amiin)

Yüce rabbimiz kabul etsin.

• 1963, 1985 gibi efsane sistemler negatif endekslerle gelmiştir negatif endeks korkulacak birşey değil önemli olan kıta içindeki basınç diziliminin nasıl olduğu. Bu yüzden endeksleri değil naefs ve eps çıktılarını dikkate alıyorum. Bu çıktılar bazı noktalarda daha iyi yönlendiriyor ve bu dalganın bizi teğet geçme ihtimali çok yüksek görünüyor. Bu yönde bir ısrar var. Bir de bu kışın genel karakteri hep böyleydi. Soğuk dalgalar hep ucundan döndü bize gelmekte hep nazlandı gelecekmiş gibi yapıp gelmedi. Sanki aynısı bu sistemde de tekrar edecekmiş gibi hissederim. Tavsiyem beklentiyi minimumda tutmak ama gönlümden geçen tabiki bu değil inşallah efsaneyi yaşarız.

Gfs bu haldeyken naefse nasil guvenecegiz ? Eger ecm eps yanlissa eps ye nasil guvenecegiz ? birinden biri yanlis ama dedigin gibi ana fikir dogru.eksi 20 lerin gelmesi zor. bizde zaten ucundan ne kopaririz derdindeyiz. o ucu bize 2 3 gun kar belki 30 belkide 50 cm kar demek siklon yada siklonlarin durumuna gore. martin ilk haftasinin sonunda gelecek 2. sistemede ışık tutacak. hayirlisi bakalim.