GFS, ECMWF ve UKMO Yorumlamaları (Şubat 2018)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Judah Kohen'in yazısının tam çevirisini bir de ben yazmak istedim: "GFS tahmini, NAO kuvvetli biçimde negatife döndüğünden dolayı İngiltere de dahil olmak üzere Avrupa’nın büyük çoğunluğu için yeni yoğun kar yağışı olasılıklarını artırdı. "

• Dua etmeye devam edelim böyle güçlü bir sistemi kaçırmamalıyız.

evuzübillahiminşeytaniraccim bismillahirahmanirrahim,

beher kar tanesine ayrı şekil veren rabbim;
    ermişlerin yüzü suyu hürmetine,
    ölmüşlerin sükut dolu rahmetine,
    yedi tepeli şu güzel şehrine
    top top kar yağdır yarabbim allahım (amiiin)

ateş-ül kürreyi altı günde toprak eyleyen rabbim;
    mü'minlerinin hayır duasına,
    kafirlerin mahşer azabına,
    melaikelerin kanat çırpışına,
    kulak ver de rahmetsiz koma yarabbim allahım (amiin)

ademoğluna çamurdan şekil veren yüce rabbim;
    pamuktan yorgan bekleyen damlara,
    camdan semayı gözleyen yavrulara,
    işten güçten bitkin düşen kullarına,
    o beyaz rızkını yağdır da mes'ud et yarabbim allahım (amiin)

Yüce rabbimiz kabul etsin.

• 1963, 1985 gibi efsane sistemler negatif endekslerle gelmiştir negatif endeks korkulacak birşey değil önemli olan kıta içindeki basınç diziliminin nasıl olduğu. Bu yüzden endeksleri değil naefs ve eps çıktılarını dikkate alıyorum. Bu çıktılar bazı noktalarda daha iyi yönlendiriyor ve bu dalganın bizi teğet geçme ihtimali çok yüksek görünüyor. Bu yönde bir ısrar var. Bir de bu kışın genel karakteri hep böyleydi. Soğuk dalgalar hep ucundan döndü bize gelmekte hep nazlandı gelecekmiş gibi yapıp gelmedi. Sanki aynısı bu sistemde de tekrar edecekmiş gibi hissederim. Tavsiyem beklentiyi minimumda tutmak ama gönlümden geçen tabiki bu değil inşallah efsaneyi yaşarız.

Gfs bu haldeyken naefse nasil guvenecegiz ? Eger ecm eps yanlissa eps ye nasil guvenecegiz ? birinden biri yanlis ama dedigin gibi ana fikir dogru.eksi 20 lerin gelmesi zor. bizde zaten ucundan ne kopaririz derdindeyiz. o ucu bize 2 3 gun kar belki 30 belkide 50 cm kar demek siklon yada siklonlarin durumuna gore. martin ilk haftasinin sonunda gelecek 2. sistemede ışık tutacak. hayirlisi bakalim.

• arkadaşlar hakkımız da hayırlısı ne ise o olsun. gelse de gelmese de Rabbim en doğrusu ne ise onu bilir. isyan etmeyin ağlamayın karalar bağlamayın.

Bismillahirrahmanirrahim !!!!

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Sistem 25 inde giriş yapma ihtimali arttı
    25 i @Efsane-Semih in verdiği ilk tarihti , tebrikler

Oncesinde senin 21 gibi beklentin vardi. yine ocak sisteminde verdigim tarihten birkac gun onceye tarih vermistin 18 21 ocakti sanirim ama bunlarin hep cerez olacaginida soylemistim.

Kisaca tahmin konusunda kullandigin yontemler guzel ama sistemin gucunu kestiremiyosun ve 1 adim gerimdesin. Eger bira daha zorlarsan bana yetisecegini dusunuyorum. hadi bakalim.