Mikdat Hoca cevaplıyor


 • Yok demek istediğim yanlış anlaşılmasın diyorum ki ? şimdi ben bu kış hakkında bir kaç sorum olucak yani onun cevapını almam 1 ay yada hiç bir cevap alamicam.
  çünkü okadar arkadaşımız var ki herkes bir cevap bekliyor olucak. Ama ortak sorumuz bu kış hakkında ve devamı hakkında bilgi. bunu site yönetimi gecen senede olduğu gibi olsa daha iyi
  olabilirdi..

 • Önümüzdeki 100 yıl içerisinde okyanus akıntılarının yavaşlayacağı akıntının tek taraflı olacağı buzullardaki soğuk su akıntısının ekvatora kadar ilerleyeceği ve 100 yıl içinde buzul çağına gireceğimiz söyleniyor bu konu hakkında ne düşünüyor?

 • Hava hiçbir zaman tarafsız değildir

  Keşke Ronald D. Gerste “Hava Nasıl Tarih Yazar”ı, 150 yıl filan önce yazsaydı. Belki bu kitabı okuyup 22 Aralık 1914’te Sarıkamış Taarruzu’nda hava şartlarının etkilerini göz önünde bulundurabilirdik. Çünkü hava hiçbir zaman tarafsız değildir, savaşta ve barışta bize karşı veya bizimle beraberdir.


  MİKDAT KADIOĞLU
  Ronald D. Gerste bu kitabı hava ve iklimin antik çağlardan günümüze tarihte oynadığı önemli rolleri ve bunların çoğu kez inanılması güç sonuçları üzerine derinlemesine bir inceleme yapmış. Aynı zamanda küresel iklim değişikliğinin bizler için nasıl bir belirsiz gelecek hazırladığını da örnekleriyle ortaya koymakta.


  Çoğu zaman hayretler içerisinde kalarak okuyup hava şartları nedeniyle gerçekleşen ve gerçekleşemeyen olaylar ve alternatifler göz önünde bulundurulduğunda “daha farklı bir dünya nasıl olurdu” sorusu üzerine düşünmek çok keyifli.
  Tarih, hava şartlarının askeri harekatları nasıl etkilediğine dair örneklerle dolu. Bir meteoroloji profesörü olarak Ronald D. Gerste’in kitabını okurken hem müthiş meteorolojik koşullara hem de günümüzdeki ve Türk tarihindeki benzeri olayları düşünmeden edemedim.


  Hava müttefiktir; kullanmazsak
  düşman olur

  Örneğin bu kitabı okurken Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin Bölgesi’nde Zeytin Dalı Harekatı sürüyordu. Okuduklarımı hem günümüzdeki bu operasyonla az da olsa ilişkilendirebiliyordum. Örneğin, yazar “18 Haziran 1815’te Waterloo Savaşı’nda Napolyon’un topçu ateşi ancak savaş alanı kuru olduğunda başarıyla gerçekleşebilirdi” diyor. Çünkü o zaman uzun süreyle yağıştan dolayı mermiler, gürültüyle balçığa saplanıyordu. Ama TV’lerimizde neredeyse naklen yayınlanmakta olan Afrin Harekâtı’nda top mermilerinin çamur yağmuruna neden olduğundan filan kimse bahsetmiyordu. Belki günümüzde işler farklı yürüyordu ya da yorumcular henüz “Hava Nasıl Tarih Yazar”ı okumamıştı. Keşke Ronald D. Gerste bu kitabı 150 yıl filan önce yazsaydı. Belki bu kitabı okuyup 22 Aralık 1914’te Sarıkamış Taarruzu’nda hava şartlarının etkilerini göz önünde bulundurabilirdik. Çünkü hava hiçbir zaman tarafsız değildir, savaşta ve barışta bize karşı veya bizimle beraberdir. Ronald D. Gerste’nin örneklerle önümüze koyduğu gibi “Eğer avantajımız olacak şekilde kullanırsak, hava müttefik; kullanmazsak düşman olur”. Bu yüzden M.Ö. 500 yılında Sun Tzu, “Araziyi bil, düşmanını bil, havayı bil” demiştir. Diğer bir deyişle askeri istihbaratın önemli bir kısmı “düşman arazisi”ndeki hava şartlarını bilmektedir.


  Ronald D. Gerste kitabında meteorolojik gözlem ve istihbaratın özellikle D-Day olarak adlandırılan 6 Haziran 1944 gününü belirlemek için ne kadar önemli olduğunu canlı bir savaş sahnesinde yaşatır bir şekilde anlatmakta.


  Yazarın “Fırtınanın ortasındaki sessizlik” olarak adlandırdığı bu kısa, sakin hava durumunun hakim olduğu zamanı belirlemek için meteoroloji mühendislerinin geceli gündüzlü çalışmaları ve tartışmaları rüyama giriyor desem yalan olmaz.
  Bir ara kendimi 2. Ordu Karargahında Afrin Harekâtının planlanmasında hava şartlarına göre silah ve hedef seçme çalışmalarında görevlendirilmişim gibi hayal bile ettim. Yakın geçmişte de ordumuzun iç güvenlik ve sınır ötesi harekatlarında yetersiz hava tahminlerinin bir çok sıkıntı yarattığını biliyoruz. Örneğin, anı kitabında (Harmoni Yay.) Osman Pamukoğlu Paşa, 31.12.1994 tarihinde Hasan Kundakçı Paşa’ya PKK için yapılan bir operasyonun başarısı içinşöyle diyor: “Bu defa meteoroloji raporlarının tutarsızlığına şükretsinler. Bize iki gün bile yeterdi...”


  Savaşların kaderi,havayla çizilebilir
  Zeytin Dalı Harekatı’nın dokuzuncu gününe kadar Afrin’deki Burseya Dağı’nın alınmamasına neden olarak 1815’te Napolyon’un Waterloo’daki ve 1941’de Nazi Ordusu’nun resmen kaderini belirleyen sis, yağmur ve balçık yani “General Çamur” önemli rol oynadı. Pek bilinmez ama General Çamur, Türk Tarihinde de kendini göstermiştir. Örneğin, Mahmud Muhtar Paşa’ya göre Balkan Savaşı’nda da ‘Yağmurun ve soğuğun bozguna uğramamızda büyük etkisi olmuş.’ Muhtar Paşa anılarında, yalnız yağmur ve (yol olmadığından) çamur yüzünden top ve arabalar gibi savaş malzemelerini terk ederek uğradığımız bozgunlardan bahsetmektedir.


  Bir gazete başlığı “Afrin’de son durum: Sis kalktı, o köy TSK/ÖSO’ya geçti”. Ronald D. Gerste “Hava Nasıl Tarih Yazar” adlı kitabında, sisin de tarihte oynadığı önemli rolleri bir roman tadında anlatıyor. Örneğin Aralık 1944’te Savaş Sisi: Hitler’in Ardenlerdeki Son Saldırısı ve 8 Kasım 1939’da Münih’in Üzerine Çöken Sis Bulutu müthiş hikâyeler. Sanki bir kelebek etkisi gibi her şey ne kadar da küçük tesadüflere bağlı insan şaşırıp kalıyor. Hitlerin sırf bir sis yüzünden uçak yerine trenle seyahat etmesi kuyumcu titizliği ile hazırlanan bir suikast planını nasıl boşa çıkartıp devamında milyonlarca insanın ölümüne neden oluyor inanılmaz...


  Ronald D. Gerste kitabında donan nehir ve gölleri, havada uçarken donup yere düşen kuşlar, askerlerin donan uzuvları ile birlikte küçük buzul çağının da arka plandaki pek bilinmeyen ama kaderimizi belirleyen önemli olayları da ayrıntılarıyla anlatıyor. Bir gün Türk tarihinde hava ve iklimin oynadığı önemli roller yazılırsa benzer şekilde pek çok örnek bulunabilir. Örneğin, Hammer’a göre 1443’ün kışında Sultan Murad, Suçi geçitlerini kapatmak için bütün gece dağın yamacına su akıtmış. Ertesi gün buzdan bir duvar Macar süvarilerini karşılamıştı.
  Eisenhower’ın meteorologlara “Tanrı aşkına, bildirdiğiniz hava durumuna sadık kalın” şeklindeki serzenişine ise çok güldüm. Benzer problemi bu günler hala ve daha çok yaşıyoruz. Örneğin, tahminler hep önce kar var, sonra yok şeklinde rüzgar yön göstericisi gibi durmadan değişiyor. Beni en çok korkutan şey ise “Yazsız Yıl” gibi bazı her an günümüzde tekrarı mümkün “volkanik kışlar” oldu.


  İnsan ve yer isimleri ile birlikte tarihlere ve ayrıntılara takılıp kalmazsanız sıkılmadan okuyabileceğiniz, sürükleyici ve aydınlatıcı, sohbet eder şekilde yazılmış ve fotoğraflarla süslenmiş harika bir kitap. İklim ve hava olaylarının nasıl tarih yazdığı, geçmişten bu güne hayatımızın ne kadar içinde olduğu ve halen de havanın neleri değiştirebileceğini görebilecek, bu kitabı okuduktan sonra meteorolojik ufkunuz genişleyeceği için hava ve iklim olaylarına çok daha farklı bakabileceksiniz.

 • Canını seven hava tahmini yapmasın


  28 Şubat 2012


  Günümüzde bilgi toplumu olan gelişmiş ülkelerde hava tahmini ve hava durumu sunuculuğu yapmak, önemli ve tehlikeli bir iş halini aldı. Ülkemizde ise yaygara serbest!
  Günlük tahminlerini her altı saate bir, yani günde dört kez değiştirmelerine rağmen son günlerde Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün günlük tahminlerinde yanılmalar oluyor. Fakat “meteorolojinin tahminleri tutmuyor algısı”, daha çok basındaki yaygaracılardan kaynaklanıyor. Bunu da maalesef ilgi çekmek ve şov için yapıyorlar. Sonuçta fatura dönüp dolaşıp meteorologlara ve kuruma çıkarılıyor...
  1980’den beri meteoroloji mühendisliği, afet yönetimi konusunda Türkiye’de ve ABD’de eğitimler almış, araştırmalar yapmış, ders vermiş bir kişi olarak hava tahmini yapmaktan çekinirim. Filozof Arago, ta 1810 yılında “bilim ve teknolojideki gelişmeler ne olursa olsun, prestijini düşünen kişiler asla hava tahmini yapmaya kalkışmaz” demiş...


  METEOROLOGU ÖLDÜRÜP SERBEST KALDILAR
  Çünkü ayaküstü hava tahmini yapmak sadece prestij kaybettirmez; canınızdan da olabilirsiniz! Örneğin Francisco Arias Olivera, ABD’de 21 bin kişilik bir kasabanın TV istasyonunda çalışan meşhur meteorologtu. Bir akşam “yarın metrekareye 5 kilogram yağış düşecek” dedi, ama kasaba 25 kilogram yağış aldı. Vilcanota Nehri taştı, 250 evi alıp götürdü. 17 kişi selde boğuldu. Francisco’yu işini ihmalle suçlayan halk onu linç etti. Katiller cinayetten yargılandı ama, “haklı nedenlerle adam öldürmekten” serbest bırakıldı! Şu anda kasabanın TV istasyonundaki hava durumu sunuculuğu ise hâlâ boş…
  Hava tahmini bir bilim olduğu kadar bir sanattır. İyi tahmin yapabilmek için sadece iyi meteoroloji bilgisine sahip olmak yetmez; aynı zamanda tecrübeleriniz doğrultusunda kuvvetli bir önseziye sahip olmalısınız. Sadece kendisi ve arkadaşları için tahmin yapan amatör hava tahmincileri ise doğru hava tahminde önemli rol oynayan birçok kavram ve teoriyi bilmez; bilmesi de gerekmez...
  SİZ OLSANIZ NE YAPARDINIZ
  Bununla beraber, profesyonel hava tahmincisi halk, kurum ya da şirket için hava şartlarını takip ediyorsa günden güne değişen hava şartlarını tahmin edebilmek için bilimsel esasları ve hava tahmini felsefesini çok iyi bilmek zorundadır. Profesyonel hava tahmincisi aynı zamanda yaptığı tahminlerin sorumluluğunu da çok ağır şekilde taşır.
  Örneğin; Kennedy 1961’de ABD Başkanlığı’nı devralmadan kısa süre önce, ülkenin başkentinde kar yağmaya başladı. Önce, birkaç kar tanesi kaldırımlarda parıldadı. Öğleye doğru şiddetlenen yağışı, güçlü rüzgar takip etti. Akşama doğru yollar kardan geçilmez oldu. Binlerce otomobil yolları kilitledi, sürücüler araçlarını terk edip kör edici fırtınanın içinde yürüdü. Peki kar yağışı sabaha kadar durur muydu? Başkanın göreve başlama töreni ertelenmeli miydi?.. Bu durumda, kendinizi bir an için bir hava tahmincisinin yerine koyun.


  BAŞKA KAPIYA LÜTFEN
  Havayolları ve meyve yetiştiricileri gibi çeşitli endüstri kolları da, ağırlıklı olarak doğru hava tahminine muhtaç. Ayrıca hava durumu, işçiler, öğrenciler ve memurlar için tıkanmış su kanalları, su basmış caddeler, felç olmuş trafik ve geç yenen akşam yemekleri manasına da gelir. Hava tahmini, meteorologların sokağa çıkmak isteyenden, uçağını kaldırmak isteyen pilota kadar hayatın her safhasında topluma sunduğu en önemli üründür. Bu nedenle, her gün milyonlarca kişi çeşitli nedenlerle havanı nasıl olacağını bilemek ister. Eğer hatalı hava tahmini yaparsanız, şakaların, hor görmelerin, kızgınlıkların hedefi haline gelebilirsiniz. Bu psikolojik baskı altında tahmin yaparsınız, sonra da aklınız hep havada kalır.
  Hava tahminleri, hayat kurtarmak, malımızı korumak ve işlerimizi planlamak için bizlere atmosferik çevremizden neler beklememiz gerektiğini bildirir. Modern toplumların doğru hava tahmini gereksinimi giderek artmakta. Özetle bu konu, cahil cesaretini, dalga geçmeyi, sorumsuzluğu, şov ve yaygarayı asla kaldırmaz. Başka kapıya lütfen!..

 • Hocamdan uyarılar;

  Coğrafya kitaplarındaki bu Yüksek Basınç Merkezi çizimi tümüyle yanlış. Buna göre hava sıcaklığını YB'nin merkezindeki hava belirliyor. Yok böyle şey...

 • Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu , Türkiye'nin iklimiinin değiştiğini belirterek, "Çöl iklimine dönüşüyoruz. Genellikle az yağışlı veya yağış rejimi düzensiz bir yağış ve çok sıcak buharlaşmanın da çok olduğu mevsim. Bu tabi bizim için su kaynaklarını, ormanları azaltıyor. Böceklenmeyi, hayvanlardan insana geçen hastalıkları, kene gibi problemleri arttırıyor” dedi.
  https://www.google.com.tr/amp/…kiye-icin-gundem-2651249/

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Genel Sohbet Konu Dışı 41

   • Samet
  2. Replies
   41
   Views
   1.2k
   41
  3. emraheses2626

  1. Orman Yangını Bildirim Konusu 411

   • Fease
  2. Replies
   411
   Views
   16k
   411
  3. Havameraklısı

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 8

   • Samet
  2. Replies
   8
   Views
   325
   8
  3. Abslr

  1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021) Genel Yorumlama(YENİ) 31

   • Samet
  2. Replies
   31
   Views
   421
   31
  3. Ubeydullah'ınBabası

  1. Batı Karadeniz Bölgesi Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   36
  1. İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   51

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Batı Karadeniz Bölgesi Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   36
  1. İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   51
  1. Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   39
  1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   28
  1. Marmara Bölgesi Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   40
  1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   30
  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   40