Mikdat Hoca cevaplıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar ilk gurup sorular cevaplandı beğeni atmanıza gerek yok...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• acaba bazı soruları birleştirerek mi hazırlasak?

örneğin benim sorum iklim değişikliği ile ilgili bir soruydu, diğer arkadaşlar da aynı konuda çok iyi sorular sordular. bu soruları birleştirsek tek bir başlık altında daha doyurucu yanıtlar alabiliriz diye düşünüyorum. yani soruları öyle bir hazırlayalım ki kaçışı olmasın miktad hocanın :))

• Sayın hocama verdiği cevaplar için teşekkür ediyorum.
    Hocamıza şöyle bir soru sormak istedim, (Biraz konu dışına çıkmış olabilirim. Sorum her türlü düzenlemeye açıktır.)

Küresel iklim değişiminin ilerleyen yıllarda su kaynaklarımıza ve yaşanacak hava hadiseleri ile tarım sektörüne olası zararları nelerdir? Bu zararları en aza indirebilmek adına Devletimiz nasıl bir yol izlemelidir. Hangi tedbir mekanizmaları devreye alınmalıdır. Çiftçimize ve vatandaşlara bu konuda düşen görevler nelerdir.

• Mikdat Hocanın yanıtladığı 3. sorunun devamı niteliğinde bir soru olacak:

Sayın Hocam, 2020- 2030 yılları arasına dair en kötü senaryonuz nasıl olurdu?
    Tarım başta olmak üzere tüm sektörlerin ve biz normal vatandaşların uzun süren dondurucu soğuklara hazırlanması mı gerekir?

• Mikdat Hocanın yanıtladığı 3. sorunun devamı niteliğinde bir soru olacak:

Sayın Hocam, 2020- 2030 yılları arasına dair en kötü senaryonuz nasıl olurdu?
    Tarım başta olmak üzere tüm sektörlerin ve biz normal vatandaşların uzun süren dondurucu soğuklara hazırlanması mı gerekir?

tek tek soru lütfen...

• soru sayısı sınırlı ' ve' ekiyle sonu gelmez soruları peşpeşe ekleyebiliriz.O yüzden sorularınızın değerlendirmeye alınması için lütfen gerekli düzeltmeyi yapınız...

• "ve" bir ek değil, bağlaçtır. aynı soru kalıbı içinde istediğiniz kadar kullanırsınız.
    bir çok soruyu aynı soruya sığdırmak için "ve" diyerek bağlamıyorum ki, aynı soru kalıbı içinde en kötü senaryoya nasıl hazırlanmalıyız diyorum.

lütfen hiç birini değerlendirmeye almayın @4Şubat, eğlenceli bir şeyi sıkıntılı kalıplara sokuyorsunuz.

• Buraya size yardımcı olmak adına cevap vermeye çalışıyorum.Garip bir şekilde tepki koyuyorsunuz.Sayın Hocam, 2020- 2030 yılları arasına dair en kötü senaryonuz nasıl olurdu? bu bir soru cümlesiyse ve bu da' Tarım başta olmak üzere tüm sektörlerin ve biz normal vatandaşların uzun süren dondurucu soğuklara hazırlanması mı gerekir?' soru cümlesiyse 2 soru cümlesini aynı yerde kullanarak değerlendirmeye alınmayacağını söylüyorum hepsi bu...

• istanbulda yapılması beklenen kanalistanbul projesinin istanbulun yağış rejimine etkisi ne denli olur ? Ilimanlastirici bir etkisi olacak mı?

• Yukarıdaki videoyu izleyenler için üretim için harcanan su ilişkisi...1 kg pamuk için 12.000 litre su harcanıyor örneğin...

• Yukarıdaki videoyu izleyenler için üretim için harcanan su ilişkisi...1 kg pamuk için 12.000 litre su harcanıyor örneğin...

@4 Şubat hocam çay uretmi için suya ihtiyaç olduğunu bir Rize^li olarak hiç görmedim. Rizedeki yağış bunun için yeterli ekstra bir su tüketimine anlam veremedim ?

• Burada hocanın bahsettiği yağan yağışların toplanamaması.örnek olsun diye elma üretimine uygunsa rize çay yerine elma daha az suya ihtiyaç duyuyor üretim için gibi