İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbul'un önündeki engel üst seviye 700 hPa rüzgarının karayel ve gün batımı yönünde esmesidir. Oda siklonun konumundan kaynaklanıyor. Yıldıza doğru yalpalansa herşey daha güzel olacak.
    500 hPa da Çarşamba gecesi -35 e varan soğuma var. Geçtigimiz 24 Ocak sisteminden 8 derece daha düşük ondan da etkili DEk ler alabilme ihtimalimiz var. Skewte göre o gece bulutların tepe yüksekligi 4 Kilometreye dayanıyor. Tek dilegimiz rüzgarın hiç degilse karayel bileşenli olması tam batıdan eserse hiçte iyi olmaz.
    Rüzgar engeli ortadan kalkarsa çok farklı tablolar ortaya çıkar.

• İstanbul'un önündeki engel üst seviye 700 hPa rüzgarının karayel ve gün batımı yönünde esmesidir. Oda siklonun konumundan kaynaklanıyor. Yıldıza doğru yalpalansa herşey daha güzel olacak.
    500 hPa da Çarşamba gecesi -35 e varan soğuma var. Geçtigimiz 24 Ocak sisteminden 8 derece daha düşük ondan da etkili DEk ler alabilme ihtimalimiz var. Skewte göre o gece bulutların tepe yüksekligi 4 Kilometreye dayanıyor. Tek dilegimiz rüzgarın hiç degilse karayel bileşenli olması tam batıdan eserse hiçte iyi olmaz.
    Rüzgar engeli ortadan kalkarsa çok farklı tablolar ortaya çıkar.

Sonunda birisinden beklediğim mesaj sizden geldi. DEK yağışn süresini uzaltabilir diye düşünüyorum.

• sistem iğne ipliğine bağlı küçük bir oynama bizi 20-30 cmlere taşırken aksi bir oynama 1-2 cme hatta kar yağışına mahkum edebilir o yüzden bu saatten sonra sistemi akşına bırakmak çarşamba ve perşembe günleri her şey lehimize olur umarım

Rüzgar engeli ortadan kalkarsa çok farklı tablolar ortaya çıkar

Şuan ki rüzgar daha çok batı karadeniz kıyılarına yarar diye düşünüyorum değil mi? Ahmet.

Allah-u Azimüşşan

• @Alperen_G Çarş. günü belli olmaz. Sıcaklık batı kesimlerden başlayarak azacalağı için Avrupa'da öğle civarı başlayacaktır diye düşünüyorum bir kaza bela olmazsa. Fakat hızlı soğumanın etkisiyle daha erken kara döndürür mü döndürür. Akşam saatlerine kadar soğuğa kavuşup kar görmeyen kalmayacaktır diye tahmin ediyorum. İyi forumlar İstanbul vatandaşları. hava-kars323 hava-kars323 hava-kars323

• Arkadaslar içimdeki hislere güvenirim belki biraz fazla duygusal konuşabilirim ama istanbul çok iyi kar alıcak bir modele göre karalar bağlamayalım lütfen. Zafer inananlarındır

• posedion'da istanbul için sadece anadolufeneri civarına kar verirken 1-2 mart için trakyayı kara boğmuş, rüzgar ve yağış tahmini iyidir ama kar tahmini hakkında fikrim yok

• başakşehirde şuan o kadar şiddetli bir yağmur var ki altında 10 saniye duramazsın keşke soğuklarla birleşseydi bu yağış yoğun kar yağışı olurdu

şimdi maçı izliyordum TV de, ekranda sanki kky gibi duruyordu, demek ki yanılmışım.