İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2 Şubat 2010 yılına çok benzer bir sistem geliyor.

archives-2010-2-2-12-0.png

forum.havaforum.com/attachment/19427/

O gün neler olduğunu yazıyorum; Sabah saatlerinde hava sıcaklığı yükselmişti. Öğlene doğru şiddetli yağmur başladı. Öyle ki çok sağlam ve uzun süreli yağıyordu. Ben Kozyatağında idim. Akşam saat 7 sıralarında Kozyatağı durağında yüksek cadde lambalarına baktığımda karla karışık yağış görüyordum. Heyecanlıydım. Evimin bulunduğu Çamlıca'ya gitmek için 129T Kozyatağı Kadıköy otobüsüne bindim ve Ferah mahallesinde indim. Yağış Sulu kar şeklini almıştı. Lapa taneleri belirgindi. Bir ara yağış hafifledi. Üzülmüştüm. Lakin 15 dakika sonra lapa lapa ve çok yoğun bir şekilde başladı. Çimenler ve yol ortaları hızlı bir şekilde beyazlarken; yol kenarlarında su akıyordu. Flash Tv o sırada Taksim'den canlı yayın yapmaktaydı. Fakat Orası tutmamıştı. Kat yağışı saat 8 ile 10 arası çok sıkı yağdı ama dediğim gibi yer tam buza çekemedi. Tabi ben dururmuyum. Hemen dışarı çıktım. Saat 10:30 gibi kar zayıfladı. O sırada Haydarpaşa hastanesine işimiz düştü. Araba ile gittik. Arabaların üstü sadece beyazdı. Döndüğümüzde kar orta kuvvette devam ediyordu ama doldurmuyordu artık. Ben de ümidi keserek yattım ama keşke yatmasaydim. Gece kar yine şiddetli yağmış ve bütün yol kenarları kapanmış ve takriben 15 ila 20 cm birikmişti. Güzel bir gündü. Heryer kar ve tertemiz kar kokusu vardı. Sabah kar yağmıyordu. Hava açmıştı fakat görüntü müthişti.

Bu beklediğimiz sistemde hava daha soğuk olacağından; Kar daha rahat tutacaktır. Fakat o günkü meteogram elimde olmadığı için bu sistemle yağış aynı seviye mi olur bilemem. Yine de benzer olacağını düşünüyorum. Bana 10-15 cm yeter.

• 2 şubat 2010 ile alakası olmayan bir sistem.... 2010 da orta akdenizde YB var avrupada ise AB var... şimdikinde ise avrupaya girmiş bir sibirya YB si varken, orta akdenizden bize yaklaşan güçlü bir AB var... zaten bu yaklaşan AB yüzünden sistem 24 saatlik bir güce sahip.. yoksa en az 3-4 gün sürerdi..

• Ben bu sistemi 20 Aralık 2012 yada 17 Ocak 2016'ya benzetiyorum.20 Aralık 2012'yi herkes hatırlar.17 Ocak 2016 ise Beşiktaş'ın Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda maçının iptal olduğu sistem.Fatih Terim Stadında kar birikirken Esenler'de henüz tutmamıştı.18 Ocak sabahı 6-7 cm örtü ile uyanmıştık.Yükseklerde daha fazla birikim vardı.

• siklonun mutlaka biraz daha güney den gelerek kuzeye çıkması lazım. Rotası muğla -aydin-antalya ile zonguldak-kastamonu istikametini izlemesi gerekir ki hem sistemin süresi uzasin hemde yağışın artmasına vesile olsun . Siklonun kendini karaya tam olarak bosaltmasi bu şekilde mumkun görülmez bu durumda. En fazla 10-15 saat gibi duruyor

• Persembe o kadar -12 -13 guriyo ama yagis yok. Insallah dekler etkili olur. Mart ayindayiz. Bu arada yarin icin duzelme var yarin kar gorebiliriz.

sıcaklığında çok düşmesi trofun hızını arttırır hani siklon daha çabuk hareket eder. -12-13 yarardan çok zarar sağlar bu durumda. En güzeli -10-11 araligidir sun an ki milibara göre.