İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @Baybars hocam siz daha iyi anlarsınız ama 192 h dan sonra italya fransa ve ingilter-fransa arasında ki alçak basınç alanlarını ecmwf biraz şişirmiş ortalama yükselişte. Alçak basınç değerleri sapma değerlerinin bile dışına çıkmış.

• @Baybars hocam siz daha iyi anlarsınız ama 192 h dan sonra italya fransa ve ingilter-fransa arasında ki alçak basınç alanlarını ecmwf biraz şişirmiş ortalama yükselişte. Alçak basınç değerleri sapma değerlerinin bile dışına çıkmış.

192h ta ECM nin bu kadar bozmasının sebebi güneyimizden gelen atak ve sistemin avrupa yönlenmesi, şimdilik vade uzun olduğu için yarın ki ve pazartesi günü olan ECWMF güncellemelerini beklemekte fayda var. Bu dediğiniz sapma değerlerindeki artışlarda değişme açık bir güncelleme olduğunu gösterir o yüzden takibe devam..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Moralleri bozmak yok. Kışın en hareketli zamanlarına adım adım yaklaşıyoruz muhtemelen. Bu zamana kadar paylaşılan veriler hep bu yöndeydi. Dansöz kardeşlere (gfs ecmwf) bakıp da sisteme çöp demeyelim.Önümüzdeki periyot kısa değil. Yarın ola hayrola. Güzel bir kapanış yapacak İstanbulumuz hem de sistem değil belki de sistemler alarak. İyi düşünelim iyi olsun. İstanbul özlediği beyaz örtüye ziyadesiyle kavuşacak.

• Diyagramda yada eps de geçen seneki kararlılık yok model çok iyi çıkarsa diyagram da iyi kötü çıkarsa diyagram da kötü.Nerde geçen sene bize işte budur dedirten diyagramlar yada eps çıktıları.

• Hepimiz kar istiyoruz. Kar delisiyiz. Ancak bu sene olmuyor. Ve böyle senelerde geçmiş 2014 yılında gördük bunu. Modeller hep efsane gösterir ama sonuç hep 0 dır. Bu senede öyle. İki gün sonra elimizden şubatın ilk 15 gününün kayışını da göreceğiz.

• Hepimiz kar istiyoruz. Kar delisiyiz. Ancak bu sene olmuyor. Ve böyle senelerde geçmiş 2014 yılında gördük bunu. Modeller hep efsane gösterir ama sonuç hep 0 dır. Bu senede öyle. İki gün sonra elimizden şubatın ilk 15 gününün kayışını da göreceğiz.

Kesinlikle katılıyorum.. gelecek senelere bakmalıyız.

• Arkadaslar defalarca yazdik halada yaziyoruz mart olmadan hangi kisi bitiriyorsunuz? Mart 15 olur kar yagmaz o zaman deriz bu sene kotu bir kis gecti ama suandan konustugunuz yazdiginiz hersey havada kaliyor.

Ve bu sene modellerde istikrar gordunuz mu hic? Her model degistiginde burada fikri degisen insanlardan bana fenalik geldi kimse sizin tutarsiz yazilarinizi okumak zorunda degil. Illa kisi bitirecekseniz gidin karalama tahtasina yazin bolge yada model konusuna degil.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Allah aşkına kışı bitirmeye kalkışanlar GFS-ECMWF başlığında paylaştıgım son yoruma bakabilir mi?
    Her iki süper model GFS-ECMWF 10 gün öncesinden coğrafyamız adına inanılmaz yanılmış. Sizde hak vereceksiniz, vakit uzun 1 Şubat itibariyle kaale alınmalı modeller..

• Arkadaslar defalarca yazdik halada yaziyoruz mart olmadan hangi kisi bitiriyorsunuz? Mart 15 olur kar yagmaz o zaman deriz bu sene kotu bir kis gecti ama suandan konustugunuz yazdiginiz hersey havada kaliyor.

Ve bu sene modellerde istikrar gordunuz mu hic? Her model degistiginde burada fikri degisen insanlardan bana fenalik geldi kimse sizin tutarsiz yazilarinizi okumak zorunda degil. Illa kisi bitirecekseniz gidin karalama tahtasina yazin bolge yada model konusuna degil.

Hocam gerçekten haklısınız ama Ocak ve Şubat'ın 15'inde baboş bir kar yağamıyorsa o kıştan pek hayır gelmez.. istisna var mıdır ? vardır.. bkz : 1987, ancak öyle olaylarda yüz senede bir veya iki defa olduğu için beklentileri artık düşük tutma düşüncesindeyim. bu tepkinizi modellerde iyi bir şey gösterince ''metrelik kar geliyor'' diyen arkadaşlara da gösterirseniz sevinirim, umarım dediğiniz gibi kar gelir.. ama modellerde bir iyi şey görünce ''efsane geliyor'' moduna girenlerde daha çok kabahat.

Einmal editiert, zuletzt von scofield ()

• @Baybars hocama katiliyorum rahatsiz olanlar veya istedikleri olmayanlar her defa da bunu dillendirmek zorunda degiller benim de istediklerim olmuyo ama hic bir sekilde olumsuz bi gorus bildirmedim su ana kadar burayi aglama duvarina cevirmenin hic bir anlami yok oldugu zaman velveleye vermenin hic bir manasi yok