İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @MuratPlus Şakamısın?
    850hpa sıcaklığı -10

Dewpoint -4

Yağış

Sonuç olarak kesinlikle havada kar göreceğiz +150 rakım da örtü ihtimali bile söz konusu.
    Dek bu nereyi vuracağı belli olmaz. Ama havada bile zor biraz komik geldi en kötü kky olur o da çoğunlukla kar ağırlıklı olacaktır

• Arkadaş şaka yapıyordur.Tamam vur dedikte öldürmeyin sistemciğimizi. :)
    Kıyı kesimlerde yağışın yoğun olduğu anlarda çatı araba üstleri çimler v.s beyazlıycaktır.He örtü demek farklı bişeydir.Asfaltta bi 3-5 cm olması gerek örtünün açılımı budur.Buda yükseklerde olur görünene göre.

• ecm gfs ye uyacak gibi burak hocada zaten demiş marmaranın doğusu karadenizin batısında olacak ull diye marmaranın doğusunda olması bizim için gayet iyi neden karalar bağlanıyor ki

• ayrıca 25inde dek şeklinde değil alçak basınç yani siklonik yağış şeklinde olacak . Dek 23 ünde ki siklonik yağış geçtikten sonra 24 ünde gerçekleşecek. Biraz daha bilinçli yorum yapalım. He bilmiyorsanız da öğrenmeye çalışın

• Hiç girme o konuya geçen yıl 7 ocak sisteminde karaköyde çalışıyorum 40-50cm vardı.Fakat Pendikte oturduğum için 15 -20 cm aşamadı buda sistem içindeki dekle olmuştuki.En son benim konumumda 2004 siklonu harikaydı.Bunun dışında hep dekli sistemlerdir.Neyseki gün içerisinde her iki yakadada bulunuyorum farketmez.Ikisininde yeri ayrı bende. :)

• Arkadaşlar ben de görüyorum -10 yazdığını -4 dp olduğunu fakat hiç tolerans payı yok. 18 ocak sistemindeki gibi bu biraz. Her taşın yerine oturduğu çok az bir süre var ve ne olup bitecekse o saatlerde olacak. Bence birçok mevkii adına beklenen şartlar oluşmadan sistem bölgeyi terk edecektir.Kaldı ki Ull'nin şiddeti deklerin nereleri vuracağı bile çok net değil. Bir tane akşam güncellemesinde Ull'yi batı Karadeniz açıklarında verdi diye herkes cm hesabına başladı. Yarın akşam ve salıyı beklemeden çok anlamsız geliyor Ull takibi yapmak benim için. Herkese iyi forumlar diliyorum. Benim düşüncem bu yönde. Pozitif düşünelim pozitif olsun diyorum. İnşallah kar görmeyen ve örtü almayan bir yer kalmaz. Yoksa herkes birbirine kin beslemeye başlar burda.

• Hiç girme o konuya geçen yıl 7 ocak sisteminde karaköyde çalışıyorum 40-50cm vardı.Fakat Pendikte oturduğum için 15 -20 cm aşamadı buda sistem içindeki dekle olmuştuki.En son benim konumumda 2004 siklonu harikaydı.Bunun dışında hep dekli sistemlerdir.Neyseki gün içerisinde her iki yakadada bulunuyorum farketmez.Ikisininde yeri ayrı bende. :)

kar her haliyle bir başka güzel:)

• @cografyaciburak hocam sizin bu sistemden beklentiniz nedir?beklentimizi yüksek tutmalı mıyız?

Hayir beklentiye girmeyin.nihayetinde sistem hava da kar potansiyeline sahip ilerisi hep surpriz olur ortu olursa da surpriz olur peki surpriz orani ne derseniz %40 derim bu da az bi oran degil ben ull yi 48 saate kadar degisecegini dusunuyorum

• sakarya düzce konumlu ull yi -33-34 ile yakalama şansımız olursa o zaman değmesin kimse keyfimize fakat aynı ull daha fazla yaklaşırsa nisan yağmuru gibi yağmur yeriz:) unutmayın siklonlarin batısı soğuk dogusu sıcak olur