İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

• Kesin olan birsey yok en iyi sinoptik subat basi yakalayacagimiz sinoptik gibi duruyor sonrasinda pozitif faz beklentim var sistem almayacagiz anlaminda soylemedim istanbul icin soyledim bu yorumu.Diger bolgeler tabiki kar alabilir ama istanbula bu sene kar yapmasi icin sert havalar lazim bunu kasim son gunlerinden beri soyluyorum o yuzden 23 ve ay sonu sistemi kritik sistemlerdir megakent icin.

Ustam eski topraklar Ay nasıl girerse öyle biter derler, yani şubat başından sonra bir 10 günlük ara yeniden kar yağışlar yeniden yeniden yenidennn Türkiyem , şarkısıyla beraber :hfyeni (29): :thumbsup:

• Üç modele de bakınca GFS gibi gelmesini bekliyorum sistemin.Vade kısaldığı için güveniyorum ona iyi kötü 48 saat kar yağışımız var.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

Edited once, last by berkay_tuku ().

• ---GFS son güncellemelesine göre şehrimiz adına düne göre herşey daha iyi konumda.
    Yoğunlaşma sıaklığı -2/-3 bandında seyrediyor, yağan kar bir o kadar ``kuru`` görünüyorki, yere temas ettigi anda hemen erimeyen yerde kalma süresi uzun alan bir kar yağışı alacagız. Buda örtü ihtimalini arttırır.
    ---Yağışta da bariz şekilde artış var.
    ---Bulutların tepe yükseklikleri 23/24 Ocak tarihlerinde yaklaşık olarak 2 Km buluyor.
    ---Nemliligin yeterli oldugu alt katmanda yer seviyesi- 800 hPa aralıgında rüzgar Yıldız/Poyraz bileşenli esiyor. Vede epey kuvvetli görünüyor, DEKler şehrin güneyine kadar inebilir.
    ---Ayrıca 25 Ocakta Kırım üzerinden salınım yapan ULL Karadeniz üzerinde yoğun nem adveksiyonu[taşınımı] sağlıyor. Yağış haritasında görüldügü üzere 25 Ocakta yağışta baya artış var. Yoğun kar görme ihtimalimiz var, bunu dün sabah ECMWF göstermişti.
    ---Grapuel yağışını 23/24 Ocak tarihlerinde görebilecegiz. Hafızalara GS-JUVE maçından sonra kazınan yağış türü önümüzdeki sistemde de uygun koşullar sağlandıgından dolayı muhtemelen megakent semalarından yeryüzüne süzülecek.
    ---Bulutluluk oranlarıda %90 ve üzerinde seyrediyor,yani yağış anında güneşi görme ihtimalimiz şuanki verilere göre düşük diyebiliriz. Yağış sona erdigi anda alt katmanlardaki kuvvetli rüzgar sağolsun, Karadeniz üzerinden bol bol stratus bulutu [alçak bulut] takviyesi yapacak.

Sabahki çıktıya göre ufak bir analizdi. Umarım herşey dahada güzelleşir.