İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbul için bu kış en net kar yağışı demesi beni üzdü. Bu sistemden pek örtü olacağını sanmam kıyı bandı için.

• 23 ocak sisteminde kışın en net karını alacaksak esas efsane sisteminde daha mı az kar görecek istanbul? yoksa şimdiye kadar ki en net kar için mi söylemiştir semih hocamız ?

Üstad şimdiye kadarki en net demek istiyor.Efsane için muhtemelen 30 Ocak sonrasını işaret edecek.Atın fava bekleyin:)

• Yine karalara bağlanmaya başlanmış.rica ediyorum artık modele göre oynamayın. Model iyi olunca harika süper 6 saat sonra kötü bilmem ne . Biri iyi derken biri kötü. Lütfen yazdıklarım kişisel olarak algılanmasın bi hakaretim de yok yanlış anlaşılmasın. Ama bu işi sadece bilenler burda yorumlasın. LÜTFEN.

• Üstad açıklama yapmış tabi kar geliyor ama benimde kafamda oturmayan şeyler var malesef, bu gelecek sistem şu haliyle örtü çok zor seyirlik bir kar bu sistemi böyle kötü almasaydık keşke, soğuğun bir tık daha güçlü gelmesini bekliyorum yarını bekleyeceğim bakalım.

Bu sistemi böyle kötü almasaydık keşke demişsiniz de daha aldığımız bişey yok ki ..

• @yasinalp5454 ben modele göre yapmam biomu okursan anlarsın, ben kendi kafamda sistemi canlansırıyorum kendi donelerim eşliğinde bu yüzden son verilere göre bundan iyi gözükmüyor şu anlık durum bu, sistem güçlü Evet ama yağış ve sistemin sürekliliği zayıf şu anda.

• Bir şey dese suç demese büyük suç.Ne istediğini bilmeyen o kadar çok kişi var ki.Ne desek boş.Çok basit bir cevap verilmiş ama sanki böyle karmaşık şeyler söylemiş gibi tepkiler veriliyor.

• Evet arkadaşlar size sevindirici bir haber vereyim son birkaç güncellemedir 23 26 ve ocak sonu sisteminde 500 hpa da -35 ve hatta altına inen senaryolar çoğalmakta bu gidişat güzel zira aşağı iniş bir kere başladı mı arkası gelir bu yıllarca edindiğim bir tecrübedir. Bu bağlamda özellikle ocak sonu gelecek olan sistemin 500 hpa sı -33 -35 den aşağı olmayacağı % 60 belli oldu. Bundan sonraki süreçte modelleri ay sonu sistemi için önümüzdeki cuma her şey netleşecektir. Ondan öncesi için de pazartesiyi beklemek lazım hafta sonu modelleri oldum olası doğru düzgün veriler sunmuyor ne hikmetse. Bakalım güzel gelişmeler olacak mı bundan sonra ki olacağına inanıyorum inşallah.

• @yasinalp5454 ben modele göre yapmam biomu okursan anlarsın, ben kendi kafamda sistemi canlansırıyorum kendi donelerim eşliğinde bu yüzden son verilere göre bundan iyi gözükmüyor şu anlık durum bu, sistem güçlü Evet ama yağış ve sistemin sürekliliği zayıf şu anda.

Modele göre yorum yapmıyorsunuz ama model güncelleme sayfasında her güncellemede modele ait yorumlarınız var enteresan.. demin sizi etiketlemediğim yazımda sizden bahsetmemiştim ama üstünüze alınmışsınız. 3 saat önce model sayfasına 48 saate kadar bekleyelim diyip şuan da kafanızda sistemi bitirmenizde başka bir enteresanlık. Neyse hayırlı geceler

• 23 Ocak sistemi örtü yapmayacaksa fazla sevinmenin anlamı yok o zaman. Üstad yarın akşam net bi açıklama yapınca güzel olacak. Ya da Şubat sistemini beklemeye devam.

• @yasinalp5454 modeller benim için sadece bir öngörüdür Evet her modele yorum yapıyorum ve mesajımda 24 saat daha bekleyelim dedim zaten meteorolojide sistem bir çok parametreden oluşur öyle 850 hpa bakarak Evet sistem geliyor denmez bunu hatırlatayım, önceki mesajımda 1 gün süre daha var demiştim bu tezim geçerli yarın gece nokta koyulur iyi aksamlar.

• aslında sorun ben dahil bir çok kişinin semih hocanın ne demek istediğini tam olarak anlayamamış olması .mütaşabih bir açıklama yapmış İstanbul hakkında. verdiği cevapta İstanbulun alıp alacağı en net kar 23 ocakta olur başkada olmaz manasıda çıkar bu sene için istanbulun ilk ciddi sistemi 23 ocakta, ileride efsane sistem olacak manasıda çıkar. o yüzden en iyisi yarın kendisinden duyalım ne demek istediğiyle ilgili açıklamayı

• aslında sorun ben dahil bir çok kişinin semih hocanın ne demek istediğini tam olarak anlayamamış olması .mütaşabih bir açıklama yapmış İstanbul hakkında. verdiği cevapta İstanbulun alıp alacağı en net kar 23 ocakta olur başkada olmaz manasıda çıkar bu sene için istanbulun ilk ciddi sistemi 23 ocakta, ileride efsane sistem olacak manasıda çıkar. o yüzden en iyisi yarın kendisinden duyalım ne demek istediğiyle ilgili açıklamayı

hoca bildğin bomba bıraktı ortaya :D