İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Her güncelleme de açıklıyoruz diyoruz ki kısa vade de bile 120 li saatler mesela bir güncellemede 995 liğin olduğu yerde bir sonraki güncellemede 960 lık derin bir alçak basınç yer alabiliyor.Durum bu kadar çığrından çıkmışken nasıl bu kadar emin olunabiliniyor anlamak zor.Herkes de bir beklenti var bunu herkes bekliyor beklemeyen yok ama bu işinde suyunu çıkarmamak lazım takip ettiğim belli başlı kişiler var.Güncelleme az umut versin "olacak bu iş olacak" diyorlar ama güncelleme işi batırsın "ben bu seneden ümidimi kestim" demeye başlıyor aynı kişiler iş böyle olunca da komik duruma düşüyorlar.Bu tip arkadaşlardan ricam bitirdikleri kış için olumlu bir gelişme olsa da sadece takip etmeleridir.Modelden modele 6 saat de bir dönen kişiler ortalığı velveleye vermesin lütfen.Kimse bu tip yorumlar görmek zorunda değil.

• Gfs öğle güncellemesi İstanbul diyagramı;
    Diyagramdaki sıcaklık senaryoları 6 saatte bir şekilden şekile giriyor tek sevindiğim nokta ileri ki dönemlerde ki yağışlar sıcaklık senaryolarının aksine sürekli iyi hal almaya devam ediyor.Yağışsız olacağına yağış olması daha iyi olur.10 ocak sonrası ana çıktı ile kontrol sıcak tarafta bazı yerlerde bariz sıcak tarafta daha güzel diyagramlar görmüştük umarım çok daha iyi olur.
    forum.havaforum.com/attachment/10938/

• havaların durguluğundan kış liginde takılıyorum beklemekten başka yapcak birşey yok hayırlısı diyelim artık büyük bir beklentidede değilim olursa çok sevinirim olmazsada hayırlısı deriz.

• Diyagram da düşüş emareleri artıyor.Ama uzun vadede.Yapıcak bişey yok herkez gibi bekliycez.Ama daha biten bişey yok.Önünüzde 70 gün var.Bu 70 günün sadece toplamda 1 haftası karlı sistem olsun kötü anılarımızı unutturur.Insanoğlu böyleyiz işte.

• @Seaeffect gayet iyi özetledin , acaba vaziyet kötü diyenlere , bizde onlar gibi aaa hakkaten de kötü , yandık bittik deyince ellerine ne geçecek , kışı kapatanlar ” vaziyet şu ana kadar beklediğimiz gibi olmadı , kısıtlı bilgimizle iki ay için kesin karar veremeyiz ama dileriz iyi olur” demeyi deneseler ne kaybedecekler ki

• Dikkatimi çeken birazdaha genç arkadaşlar bu tür yorumlarda bulunuyor.Bilimsel kısmından ziyade biraz da tecrübe lazım.Tabiri caizse akıllanmak gerek.Sonra efsaneyi yaşamaya başlayınca boşa konuşulmuş oluyo.Benim çocukluğumda aralık ayında bol yağmur yağardı haftalarca yağmur sürekli sel fırtınalar olması gerekirdi ki kar yağabilsin.Şimdi 1 2 gün kuvvetli yağmurun ardından hemen kar yağabiliyo.Bence şimdiki çocuklar daha şanslı.

• Bulundugunuz cografya,iklim belli istanbul adina belli sartlar lazim.kar olmuyorsa,yagmur olsun.nihayetinde kis ayindayiz ve su lazim olucak.kar istiyiruz,seviyoruz ama bu sene henuz o sartlar olusmadi.moskovada bile 40 yildan sonra karsiz yilbasi gececekmis diye yazi okudum.anadoluda dahi gecen seneye oranla sartlar ortada.sabretmek lazim,kismette varsa karda olur,boranda hayirlisii..