İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

• Bizi vuran kuleyi takip ettim bizi geçip Karadeniz açıklarında deniz üstünde aşırı guclenip genis alanda kirmizi mor arasi kutleye donustu orda cok sağlam deniz hortumu gibi extrem hadiseler yasanmistir. Bizi turuncu haliyle boyle yaptıysa kirmizi mor halini gormek isterdim açıkçası.

• Dün gece yarım saat bir afet yaşandı yollar dere oldu,bu kadar geceyi aydınlatan şimşek ve yıldırım birarada görmek nasip olmaz gökgürültüleri bomba gibi ardı ardına patladı. Hadisenin gece yaşanmış olması şehirde yaratacağı kargaşayı önlemiştir. Sistem beni oldukça tatmin etti 28mm yağış kaydedildi ve 27 Temmuz’un bir tık altında da kalsa ona yakın bir sistem olarak hafızada yerini aldı.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• bu donem oraj zamanidir benim.kendi fikrim yaz ortasindaki olabilecek orajlarin ciddi risk tasiyabilecegi.Gecen sene yasanilan 27 temmuz tarzi olaylarin artabilecegi asikar.

Bize dun ufak bir downburst yasatan firtina cape degeri 1500 iken gerceklesti.Bu tur cape degerlerini gorebiliriz bu sene zira denizlerimiz sogumadi gelecek ablerin gucu firtinalarida etkileyecektir.

• bu donem oraj zamanidir benim.kendi fikrim yaz ortasindaki olabilecek orajlarin ciddi risk tasiyabilecegi.Gecen sene yasanilan 27 temmuz tarzi olaylarin artabilecegi asikar.

Bize dun ufak bir downburst yasatan firtina cape degeri 1500 iken gerceklesti.Bu tur cape degerlerini gorebiliriz bu sene zira denizlerimiz sogumadi gelecek ablerin gucu firtinalarida etkileyecektir.

Kış olması gerektiği gibi geçmeyince yazında işler çığrından çıkabiliyor, son iki günde marmara-ege-batı karadenizde zarar gören bahçe ve tarlaların haddi hesabı yok,

• İşte bunlar hep iklim değişiminden . 4 mevsimlik bir iklim sistemimiz varken tropik ve ekstrem olaylar bölgesine alınıyoruz . Yani artık 4 değil 2 mevsim yaşıyoruz . Fark etmişsinizdir . Baharlar artık olmuyor ve bir anda yaz , bir anda kış oluyor . Ne olacak ileride ben de merak ediyorum.

• Tamamen 2 ye düştü demeyelim de güneşe uzaklığımız arttıkça-yakınlaştıkça mevsim ayları olarak bildiğimiz aylar değişmekte ve süreleri uzayıp kısalmakta...Tabiki sadece güneş faktörü yok ama bence en önemlilerinden biri...