İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Azor set çeker, İskandinavya da biraz dayanır demiştik ama olmadı maalesef. İzlanda devreye girdiği an işler gene ters gitti. Kışın ilk yarısı sadece İstanbul için değil, neredeyse tüm ülke için rezalet bir dönem oldu. Bu arada GFS çıktısına göre Amerika bir sistem daha alıyor :D

Sistem ozamana kadar bitiyor zaten.

• Sabah gfs gibi gelirse tüm ist kar görür diye düşünüyorum yükseklerde 5-10 cmlik bir örtü olabilir yağış ne iyi ne kötü ama tabii değişecek en kötü hali böyle olsun inşAllah.

• Sabah gfs gibi gelirse tüm ist kar görür diye düşünüyorum yükseklerde 5-10 cmlik bir örtü olabilir yağış ne iyi ne kötü ama tabii değişecek en kötü hali böyle olsun inşAllah.

Bu sistem efsane oluyormuş birde hocam aslında semih hocamızın dediği gibi çok küçük hamleler gerek efsane olması için

Ateş etmek en büyük vizyonumuz.

rk223_kgigf-12351

• Henüz 3 modelde de mütabakat sağlanmamış görünüyor.Sistem başlangıcı 13 ile bitişi 15 arasında 48 saatlik bir süre eğer İzlanda bu kadar sokulmazsa bu süreç uzayabilir kıta içine dalarsa bir süre ısınır havalar yeniden.

Önümüzde 120 saatlik bir dilim var halen değişimlere açık 850 mb sıcaklığı -8/-10 bandına ineceğini düşünüyorum ve kıyılarda kar örtüsü için şartların oluşmasını da bekliyorum.Ben böyle bir sinoptik yakalamışken hedefi hep maksimum düzeyde tutmamız gerektiğini düşünüyorum bunun peşinden gitmeliyiz.İlk kar sistemi olması bakımından sabah ki görünümden memnunum gözümün ucuyla bir yandan da 20 sonrasını merakla beklemekteyim.

Güncelleme: ECMWF sonrası 3 modelde de mütabakat göründü halen değişim gözlenebilir 48 saat daha izleyelim bakalım.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

Einmal editiert, zuletzt von berkay_tuku ()

• şimdi herkesin forumda merak ettiği konu
    1. sistem geliyor mu ?
    2. sistemin gücü nasıl dışarı çıkıp kardan adam yapabilecek miyiz ?
    3.sistemin geliş tarihi ile ilgili net bir bilgi mevcut mu ?
    bu soruların cevabını herkes merak ediyor şimdiden teşekkürler cevaplarınız için

• Sistem geliyor mu demek icin biraz sabir bu sabah modelde gorunenlerin israrci olmasi lazim

Sistemin gucude degisebilir.Ancak sabah ki ciktilar kardan adam yaptirtmaz 500hpa lyl degil dolayisiyla iyi yagis olmayabilir. Yagis isi en son bakilan parametredir sistemi once garantilemek lazim.

Gelis tarihide 14-16 arasi gibi ama aksam ciktilatinida takip edecegiz.

Ben bu saatten sonra -8 filan beni kesmez istanbul icin iyi soguk -10 ile baslar. Kar icinse 500hpa nin daha dusuk degerlerde olmasi gerekli.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• akşam çıkıtısını buradan yorumlama şansınız var mı.
    ve galiba şuan ki çıktılara göre sadece görsel olarak kar görebileceğiz sanırım.
    ve son olarak çıktılara ve verilere baktığımız yerin link buradan paylaşabiliyor muyuz ?

• Son düzlüğe sonunda çıktık İstanbul için :) Çok büyük değişiklik olmazsa GFS ve ECM Pazar için kar diyor. Artık Çarşamba günü GFS ve Perşembe sınırlı alan modelleri son noktayı nasıl koyacak göreceğiz. Çarşamba günü muhtemelen iyi veya kötü değişiklikler olacaktır ama geçtiğimiz hafta gibi uçlarda dolaşacağını sanmıyorum. Artık modellerde taşlar oturmak üzere o da en geç yarın sabahı bulur.

• Kıyılarda örtü için uygun koşullar;
    -500 hPa da en az -33/-35 bandında sıcaklık
    -850 hPa en az -10 civarında sıcaklık
    -DEKlerde bant oluşumu için atmosferin üst seviye rüzgarlarında uyum ve yüksek nem miktarı
    -Yoğunlaşma sıcaklıgı (dewpoint) -2/-3 civarında seyretmesi
    -DEK lerin tepe yüksekliginin 3 Km olması
    Eğerki biz bu koşulları sağlarsak şegrin merkezinde bile örtü olabilir.