İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Uzun zamandır bu kadar şiddetli bir yağış görmemiştim sıcaklıkta 7.5 derece mermi gibi yağıyor üstelik radar da yağışın etkin kısmı giriş yapmamış görünüyor.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Dün @Vintersaga ile konuşmuştuk , sağolsun modellerin yağış beklentisini paylaşmıştı ve birçoğu Çatalca civarına 15-20 mm ve en çok yağış olan yere ise 25 mm vermişlerdi bu 3 gün için
    Ancak Çatalca-Terkos civarı şimdiden 18 mm olmuş , bakalım sistem sonunda , geçen sistem Şilede yanıldıkları gibi mi olacak durumlar , umarım öyle olur

• ecmwf nin geldiği nokta ve 30 senelik gözlemlerim üç aşağı beş yukarı neler olabileceğine ışık tutuyor diye düşündüm. bu arada yorumlarınızı yakından takip ediyorum. bu işi seven ve teknik anlamda çok hakim bir yorumcusunuz. yanlış yer olduğu konusunda kesinlikle haklısınız. son çıktının heyecanına kaptırdım kendimi. forum ruhuna uymaya özen gösteririm bir daha...

• Devam eden yağış İstanbul'da bulunan istasyonların büyük çoğunluğunda değer oluşmasına sebep oldu.Özellikle baraj havzalarının sürekli daha fazla yağış alması ilerisi için su sıkıntısının daha az yaşanacağının delili olarak önümüzde duruyor.

• forum.havaforum.com/attachment/11468/

Toplam yağış(mm) bu şekilde gerçekleşmiş, yağışın toplamı gerçekten hiç fena değil. Yağışın etkin kısmı önümüzdeki saatlerde görünüyordu, gece Skew-T'de durum değişmiş gibi görünüyor. Trakya'nın fazla yağış alacağı aşikardı ama İstanbul'un batısının da kurtarması iyi oldu. Modeller sistemi tam çözememiş.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• İstanbul yağışlarını epeydir iyi çözemiyorlar @Vintersaga , haritada görünmüyor ama Çatalca radar 22,5 mm ve devamı da var gibi

Son geçen cuma olan sistemde; falan sistemde tutturdular abi ama ondan önceki 2-3 sistemde yine çuvallamışlardı. Bu sistem yine çuvalladılar, çoğu sınırlı alan modelleri toplam yağışta GFS'den bile kötüydü. Birde şunu merak ediyorum; birbirine yakın olmasını rağmen çok net dalgalanmalar var mm konusunda; istasyona göre batıdan doğuya 6-7-22-13-15 mm şeklinde gidiyor. Biraz tutarsız geldi bana, Trakya'da 15 mm dolaylarında..

• Yakın coğrafyalardaki fark söz konusu olunca artık Deniz etkisi , yükselti , orman , endüstri etkisi vb faktörler devreye giriyor
    Çatalca Radar istasyonu hepsi için ideal alan , HF olarak oraya kamp yada nöbet sistemi bile getirebiliriz :)

• Diyagram gittikçe güzelleşiyor, ortalama -3.0 oluyor ve hamak derinleşiyor. :hfyeni (29):

Her an biraz daha yakınlaşıyor, sonu güzel olacak inşallah.. :)

-13.8'lik civarındaki 3 senaryoda birşeyler arıyor orada.. :)

• mgm ,haftalık tahmınlerde 21 ıne kadar ozellıklede haftaya basmıs kırmızıyı..yagış olarakta ,malesef hıc hos göstermemış.ecmw yı muattap almasına rahmen hıc bır umut baglamamış gıbı..ins ıstedıgımız ve bekledıgımız bu sıstemı alırız,ıns. Zira hakıkaten ıhtayac hat saffada herkes kar beklıyor malum ocak ayındayız henuz hıssedemesekte.ECMW dıyagramı guzel duruyor ama cuma aksamına kadar, ıns ınıs yonunde artışların artmasını dılıyorum şahsen.

• mgm ,haftalık tahmınlerde 21 ıne kadar ozellıklede haftaya basmıs kırmızıyı..yagış olarakta ,malesef hıc hos göstermemış.ecmw yı muattap almasına rahmen hıc bır umut baglamamış gıbı..ins ıstedıgımız ve bekledıgımız bu sıstemı alırız,ıns. Zira hakıkaten ıhtayac hat saffada herkes kar beklıyor malum ocak ayındayız henuz hıssedemesekte.ECMW dıyagramı guzel duruyor ama cuma aksamına kadar, ıns ınıs yonunde artışların artmasını dılıyorum şahsen.

Size şu kadar söyleyeyim ister haftalık olsun ister aylık tahminleri olsun ben onları hiç bir zaman (sistem zamanları hariç) mavi görmedim açıkcası.Geçen sene ki 6 ocak sisteminde bile son iki gün haftalık tahminlerini değiştirdiler.Niye böyle bir şey yaptılar referans aldıkları çıktılar son günlerde değişikliğe uğradığı için mecbur değiştirmek zorunda kaldılar.Onların tahminlerini normal üstü yapması ne kışı bitirir normal altı yapması da kışı süper yapar.Ben çok takılmıyorum açıkcası.