2017 Yılının son Haftası

• Bu yılın son haftasina dogru yani 20 aralik itibari ile nihayet ao endeksi asiri negatif fazdan notre meyletmeye basliyor muhtemelen aralik 20 sonrasi deniz sularinin da artik suan yasadigimiz sistem ile beraber sogumasiyla endeksler yavas yavas asiri fazlardan normale doneceklerdir.

Neden asiri negatif ao endeksi ? kuresel isinma cart curt demek istemiyorum ancak bilimsel aciklamalar bize 2070-2100 yillarina dogru ulkemiz icinde gecerli olan 2-7 C sicaklik artisi olacagini ve su seviyelerinin bugune oranla ciddi oranda artip kiyi seritlerini etkileyecegini soyluyor peki bu ao endeksinin asiri negatif olma durumu neden derseniz bu konuyu ben suna bagliyorum dunya uzerinde 4/3 u su olan yer kure de deniz sularinin bu kadar isinmasi olusan buharlasma ve bulutluluk ile beraber alcak basinc alaninin dunya uzerinde her yerden turemesi bu kararsiz hava ile beraber siklon olusumlari da artmaya basliyor nihayetinde olusan alcak basinc etkisini kasim ve aralik 20 tarihlerine kadar birhayli gosterecek gibi duruyor ao endeksi de asiri negatif ile kutuplarda olusan girdabi guneye kacmasiyla ingiltere civarlari oldukca kararsiz hava hakimiyeti altinda birkac gun alcak basinc alani etkisi altinda kalacak.
    Peki 20 aralik sonrasi ne olacak derseniz nao endeksinin notr ve negatife gecisi ile azorun konumu degisiyor bize her zaman en guzel sistemleri azor yb alani yasatmistir bu deniz kokenli yuksek basinc alani 20 aralik sonrasi yavas yavas yukselise gececek rota gun gectikce beliricek ancak suan ki tabloya gore ingiltere norvec isvec finlandiya yb alani etkisi altinda isinma ile kutuplardan kacan soguk kokenli hava akimi ulkemize yonelecek azor yb alani izlanda absi ile beraber yani nao endeksinin notr seyretmesiyle azoru finlandiya uzerinden baski yaparak rusya uzerine itebilir bu durumda ne olur ulkemize akacak soguk hava dalgasi 3-4 gun etkili olabilir sistem donup durup bizi etkileyebilir cok vaktimiz var daha onumuzde uzun gunler var bu konuyu acmak istedim yuksek basinc genelde kararli hava akimlarindan olusur azor yb alani isvec civarina kadar guclencek gibi duruyor her ne kadar azor basinci bize sistem indirse de izlanda alcak alani azora baski yapip yb alani ni rusya uzerine yikabilir bunun avantaji olabilecegi gibi soguk havayi kirip yumusatma ihtimali de var ancak sistem olarak ama guclu ama orta bir sistem beklentim var bu tarih olarak da 24-25 aralik civarini bulabilir takipte kalalim 2017-2018 kisi ile beraber yeni konumuzu acmis bulunmaktayim hadi hayirli olsun.(konu anlatiminda karisiklik olabilir affola ) ^^