GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2017)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cidden neyin kopması ? :D 7 sinden sonra Azor direk üstümüze konumlanacak nerdeyse :D En az 3-5 günü de ordan yer . Değişmesi ümidiyle , ustaların tahminleri o yönde ama bu değişimler 10 ocak sonrası ancak yansıyacakmış gibi hissediyorum. O da modellere

• Cidden neyin kopması ? :D 7 sinden sonra Azor direk üstümüze konumlanacak nerdeyse :D En az 3-5 günü de ordan yer . Değişmesi ümidiyle , ustaların tahminleri o yönde ama bu değişimler 10 ocak sonrası ancak yansıyacakmış gibi hissediyorum. O da modellere

10 Ocakta 2.haftası oluyor zaten,geçmiş güncellemelere göre ecm de güzel gelişmeler var.Gemde barım barım bağırıyor ve güzelleştirmeye devam ediyor.Gfs nazlı bi gösteriyor bi somurtuyor.Azor üstümüze yatabilir ab baya zorluyor ancak 2.hafta 7-14 arası zaten.Ha 7 si ha 10 u kaç aylar bekledik 3 gün mü etti kusuru.Ayrıca yağmurada ihtiyaç var adam belki yağmurda kopmayı seviyor saygı duymalıyız :)

• Atlas okyanusundaki günlerdir organize olan alçak basınç alanları bana 2014 Kışında yaşadığımız kabusu hatırlatıyor. Fakat 2014 kışında, şuanki gibi ileriki vade de görünen 30-31 Aralık ve 5-6 Ocak gibi siklonik yağışlı sistemlerimiz yoktu. Beterin beteride vardır derler şuan rezaleti yaşıyor olabiliriz, ama 2014 kışında bu yağışlı günlere bile kavuşamıyorduk.
    Gözler artık ikinci yarıda! Tahminen yeni yıllın ilk gününden itibaren modellerde 12-13 Ocak tarihleri adına umut saçan görüntüler olacaktır

• Ecm ve Gfs 5 Ocak dönemini bile daha yeni zor gördü ve hala netleştiremedi , 192.saatten 216.saate geçiş ise daha uzak bir vade ve Azoru yan yatıran senaryo şu aşamada biraz fazla cüretkar geldi , 5 Ocak’ın bile netleşmediği ortamda 7 Ocak’ı ön görmeleri çok zor şu ortamda. Gem Baba yine bir adım önde
    Bu arada demin Ankara’ya uçakla geldim , Marmara , Bolu ve Ankara yakınlarında yüksek dağlar karlarla dolu ve bu güzel bununla birlikte halen daha aşağıdaki tepeler çıplak , hava fazla ısınmadan birkaç yağışlı sistem ve soğuma ile YB baskısı fırsat bulmadan( 30 Aralık-4 Ocak arası yağışlarla) alıp artık daha düşük Rakımların kar almasını bekleyeceğiz

• 240'ın kötü görüntüsü yanıltmasın Azor İskandinavya ile köprüyü kurmuş model hareketini devam ettirirse İskandinavya'da gelişen YB sayesinde ne varsa aşağı doğru indirecektir yönü de Azor'un kuzeyde ne kadar güçleneceği alakalı gelişecek.Ayrıca 192'de Ege'de oluşan 995 mb Alçağa da saygılar.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• bodosloma paylaşıma başladım ama hakkınızı helal edin :D

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.