Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • “Yapma Volkan” pozisyonunu bulamadım netten ama yapma Herrera var elimde :))

Bir de yapma Ecm verelim

Bu kış hakkaten bizle eğlenir Kasımdan beri hep 240 ve hep bir balina var kadrajda

32cee74d4.png

• Cold.EFso Yaklaşımınız süperdi hocam, belki videoyu bilmeyenler olabilir; onlarda mizahınızı anlasın. Harikaydı.. :D:D

eyvallah Başkan sağolasın

Bu videonun daha net versiyonlarını UEFA kaldırmış YouTube’dan , bu da hatırlattı ama o işkence dolu anları

Yapma Rüştü versiyonları da o kadar çok ki seçemedim

Sanırım yarından itibaren yapma Ecm seanslarımız artacak ve o tarz videoların kur değerleri yükselecek 😀

• Yarın nasip olursa olası çok geç kış ataklarının zararlarını yazmaya çalışacağım , bulmak zor ama belki yararı varsa onu da yazarım , katkı yapmak isteyenler istediği zaman yazabilir

War Againts Late Winter

WALW :boat::hfyeni (29):

• "Geç kış" olgusu aslında bizlerin yaşam döngümüzü mevsimlere göre kurgulamış olmamızdan da kaynaklı biraz.

Genelde tahıl ve yağ bitkileri dikimi standart mevsim döngüleri naz alınarak yapılıyor.

Eğer geç kış öngörülebilen bir süreç olursa, zarar görmeyeceğini düşünüyorum.

Buna karşılık meyve veren ağaçlar kendilerini mevsimlere göre adapte edebilme yeteneğine sahip.

Eğer mevsim geçişleri geçikmeli veya tersi bir süreç bile olsa, geçişlerde keskin sıcaklık farkları oluşmadığı takdirde, sorun çıkacağını düşünmüyorum.

Tabi bu öngörüm, sorun olmaması için gerekli şartlar oluşmazsa, tamamen kayıba dönüşecektir.

2-) Yükseklere yağan karların erimesi gecikeceği için, yeraltı ve üstü su kaynakları ile ilgili sorunlar yaşanabilir.

3-) Isınma giderleri kayma göstereceği için devlet ekonomi yönetiminin dış ödemeler dengesi sorun yaratabilir.

4-) İnşaat faaliyet dönemleri, özellikle devletin yaptığı altyapı takvimleri aksayabilir.

5-) Yine geç eriyen kar ve bağlı olarak rejimi değişen akarsular, hidroelektrik santralleri üretim akışını bozabilirler.

6-) Dış ülkelerle yapılan petrol ve doğalgaz anlaşmaları sıkıntı yaratabilir.

7-) Özelikle yaş, sebze, meyve, tahıl üretip, ihracat yapan firmaların sözleşme sorunları olabilir.

Vallahi Hocam görüyorsunuz, tamamen materyalist bir yaklaşım oldu aklıma gelen maddeler.

Utanç da duydum evet :)

selamlar, iyi akşamlar

• Bu süreçten sonra hava tahminleri daha da zorlaşacak ve 144 saat sonrası için diyagramlar +12 ile -8 arası takılıp gidecek, ortalama Sıfır civarı gezinip , durumu son 72 de algılayınca soğuma Yada ısınma iyice netleşebilecektir

Daha önce dediğimiz gibi Mart ikinci yarı ve Nisan başı için risk vardır YB tetiklemeleri ihtimalinden dolayı

Dilerim herkesin mutlu olduğu süreç olur

günler haftalar önce bu Analizi yapmıştık ve adım adım haklı çıkma yolundayız

Soğuk bir döneme doğru giriyoruz

Yukarda değerli İlker hocamızın geç kış zararlarıyla ilgili yorumlarına katılıyorum

Şimdi sormak lazım; Mart kapıdan baktırmaz kazma kürek falan yaktırmaz diyenler ne diyorsunuz bu işe 😊

Bu yaklaşımlardan dolayı bu dönem olası sistemlerine “ Mart Kazması” sistemi adı veriyorum

27/5 dönemi de aman dikkat demiştim

İstanbul’da bile sıcaklıklar epey bir süre 1/8 derece arası takılır ve yüksekler sıfırın altına rahat düşer şu görüntüde

Hala vade uzun ve dilerim kırpılarak gelir

c17594b1b48f693.png7f4fa4a6.jpg

• Şimdi yabancı ustaların tvitlerini Türkçeye yarım yamalak çevirip kendi fikri gibi sunmaya HIRSIZLIK denir diyeceğim de bunu anlaması için insanda biraz ar olur yüz olur

Bu misteryan gaycır mıydı neydi hep fikirlerimi çalardı başta mjo olmak üzere , önce eleştirir ve belli bir süre geçtikten sonra da utanmadan kullanırdı

Döngü kelimesini meteorolojiye uyarlayıp Türkiye’de ilk ve en çok kullanan bendim ve kelime o kadar tuttu ki normalleşti , şimdi utanmadan o ifadeyi kullanmış haram helal bilmeden

Hava Foruma saldırıyor utanmadan

Buradan nemalanıp hala buradan çalma peşinde

İşte Ventrice’den çalıp paylaştığı tvitin orjinali bu , hala bunu bişey sananlara acıyorum , her cümlesi ya çeviri ya çalıntı olan kibirliden tahminci olmaz , küresel uzman mı puhaaaa 😀😀

859b1b03197bdcc05ae.jpg

• Hakikaten Mart ayı Martlığını yapıyor

Modeller 120 için bile modelleme yapmakta zorlanıyorlar

Bakalım daha kaç saate kadar düşecek uzun vadenin tanımı ;

4fa3bddc15a07f653.pnge33fe2369e9bd4fb949.png78aa88a3d7faad296dda1649.pnge485eadfdbba3881b531c.pnga6f9f2f7143.png

Bana en mantıklı İkon gibi geliyor

İcon modelinin tanınması ve gündeme gelmesinde birkaç yıldır emeğim çok oldu, ama Hans’tan bir tebrik telefonu bile alamadım ( soyut arama değil bildiğin telefon işte 😀)

• 23-25 sistemini kaç gün gösterip şimdi tamamen yok eden Gfs isterse vorteksi tamamen Anadolu'da göstersin acaba demem. Gfs nin ciddiye alınacak sinoptiği 48 saat benim icin. 72 saatte bile çuvalladığı oluyor. İki kıştır toplamda en az 60 sistem gösterdi Gfs. Gösterdiği güçte gelen sistemse 60 ta 0. Başka bişey söylemeye gerek var mı.

• Dünden beri aktif olmayan ve geri planda kalan Sayfada şu dakika 32 misafir var ama üye olarak giriş yapan yok , çok enteresan

Arkadaşlar gelin girin foruma , neyi okuyorsanız yorum yapın , beğenmediğinizi söyleyin yazın

Bilimsel takip imkan buldukça hep beraber yapalım

Bazı fotoğraflar üye girişi yapılmazsa okunamıyor , uzun vadede öyle tedbir almayı düşünüyorum 😀

Bu arada çok geç kış 1. atağını Ecm de kabul etti

2.olası atak için Sıfır da -10 da hatta +5 de mümkün ama ben -5 in altında bir atak bekliyorum , vade çok uzun , soğuk çekirdek de güçlü sayılır , Kobra takibi 🐍

75e9bb36f36ff58ef1c86.png

• Ecm geçen hafta gösterip sonra batıya attığı topu bugün tekrar doğuya atmış. Sabahki güncelleme ile şimdiki arasında arada dağlar kadar fark var. Bizim mgm de orta vadeyi değiştire değiştire en son sövecek ecmye :)

ECE1-72_bto2.GIF