Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Başta Ventrice olmak üzere intihale uğrayan yabancılar bile Lanet ediyordur

Bu nasıl bir hırsızlık ki her veriyi aynen kopyalayıp kendinin gibi paylaşılabiliyor

İnsanda biraz utanma olur ama nerde

Esfelesafilin tanımı kibirle başlar , megalomanlıkla devam eder , hırsızlıkla tavan yapar , ihanetle dem bulur

Şaşkolozluk böyle olur

Allah şaşırtmasın

• 21 Mart / 10 Nisan arası nasıl geçer ?

Endişemi epey zaman önce belirtmiştim ve aynı noktadayım , nitekim modellerde buna yakın şeyler görüyor

Peki verili olarak bir fikir belirtmek isteyen olursa üzerinde konuşabiliriz

Zira o dönemler gelecek sistem çok pahalı ve riskli olacaktır

Onun için yüzde 1’lik ihtimal bile konuşmaya değerdir diye düşünüyorum

• Forecasting ( Öngörü) günümüzün bence en önemli konularından biridir

Benim içinse bir yaşam şekli , diğer bazı arkadaşlar gibi

Öngörü Yada tahmin sadece iklimle , meteoroloji ile alakalı bir konu da değil

Ama en zevkli ve harikulade süprizleri hava tahmininde yaşamak mümkün

Bununla beraber forecasting yapabileceğimiz bir çok alan var

-sosyal öngörü , toplumun gidişatı hakkında analizler

-global forecasting , dünyanın iç karartıcı gidişatı hakkında akıl yürütme

-ailevi ve dar çevre öngörüsü

-ekonomik öngörü

-politik öngörü

-bir bireye dönük forecasting ( yanılmam genelde ve yine yanılmadım 😀)

-İlmi ve dini konularda. Forecasting

Ki maalesef yozlaşma tam gaz devam hem de global olarak

-Sanatsal forecasting , irtifa kaybı devam

Sporda tahmincilik ; başarılı forecasting parayı hamuduyla götürür

Forecast Forecasting ; tahminciliğin nereye gideceğini tahmin etmek

Ve sanırım bunun için de uğraşıyoruz bir kaç arkadaşımızla ve yaptığımız paylaşımlarla

Mart ayı için soğuk geçme ihtimali yüksek demiştik , ilk beş günü epey soğuktu , ikinci hafta ılık geçti , şimdi soğuma ve yağış geliyor , özelikle son hafta ve Nisan başı kritik , umarım en güzel şekilde atlatırız

• Her ne kadar model konusu olmasa da, aklıma takılan bir konu var :)

Benim şöyle bir öngörüm vardı. GFS modeli, bazı iyileştirmeler yapma düşüncesi ile GFS-P modellemesini geliştirmişti. Hatta bu iyileştirmelerden sonra, GFS-P çıktılarının çok daha güveniir olacağını savunuyordum.

Ama biraz geriye baktığımda GFS-P'nin, GFS-O ( optimist - iyimser) bir hale büründüğünü ve bence çuvalladığını gördüm.

Ne tür iyileştirme yapılırsa yapılsın, modeller iyice çuvallamaya devam etmekteler.

Sorunun, çıktıları oluşturan verilerde olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu, veriler, alışagelmiş hareketlerini yapmayıp, öngörülemeyen "şeyler"

yapıyorlar.

Kış dönemi modelleri incelerken, "asla orada olamaz" dediğimiz baınç dizilimleri, aslında bizim olamayacağını düşündüğümüz komumlarda

olabilir diye düşünüyorum. Modeller bence,hatalı oldukları düşünülen verilere düzeltme yaparken, kendi çözümlemelerini bozdular.

Tabi basınç dizilimi derken bir örnek olması açısından söylüyorum. Bu oynaklık, yazılıma girdi olan her bir veri için de geçerli olabilir tabi.

Bu da kayda geçsin diye yazdım bu arada :)

iyi forumlar dilerim :)

• Cold.EFso

Estağfurullah Hocam, işlerim azalıp, öğleden sonra da uyuyup, şimdi PC başına geçince, insanın aklına bin tane şey geliyor işte :)

Ama çeviri filan işleri gelmesin başıma diye, İngilizce değil, Türkçe yazıyorum teorilerimi :P:P:P

Size de tavsiye ederim :)

• İngilizce yazınca daha havai oluyor 😀

Çevir çevir sahiplen

Fakat ne yedik be

Yalan Yok iyi yedik

Sahte hoca , sahte şıh, sahte kabadayı , sahte dolar , sahte bilmem ne ve en sonunda sahte üstadı azam , sahte model ve sahte kişilikler 🤡😎

En sonunda sahte kar da yağar başımıza bu gidişle

• Fakat ne sistemmiş be

On gün geçti hala yıldönümü bitmedi 😀

7bfd61b089a3958.pnga239f4.png

Bu arada Mart baya sıcak geçecek , kazma kürek yanmaz diyenler vardı , modellere bu kadar bağlanmayın diyoruz anlatamıyoruz

Ocak ikinci yarı ve şubatta kaç defa 5 derecenin altına düştük ki ?

Ümraniye bu sabah 2,5 dereceyi bile gördü

Yani ; çok bilmiş laflara gerek yok

Cuma Cumartesi soğuma bir gıdım daha fazla hem 500 hem 850’de , İstanbul yükseklerinde K veya KKY ihtimali var

bana göre

Dağlarda ise verimli bir kış finali oluyor

21 Mart sonrası içinse sistem ihtimali azalmadan devam ediyor ama 15 martı görmemiz gerek iyice anlamak için

• Samet adminim olur da bir gün internet bağlantım kopar , uzaklara giderim, yazamam edemem ne bileyim işte bi süre kaybolursam nolur şu yazdıklarımı silmeyin , ağlarım yoksa 😀🤡😱

Ama hırsızlık verilerini silmek iyi fikir , görürsek hep beraber silekim ☺️

• Samet adminim olur da bir gün internet bağlantım kopar , uzaklara giderim, yazamam edemem ne bileyim işte bi süre kaybolursam nolur şu yazdıklarımı silmeyin , ağlarım yoksa 😀🤡😱

Ama hırsızlık verilerini silmek iyi fikir , görürsek hep beraber silekim ☺️

Bizde silmek olmaz hocam varsın öyle bilinsin gerekli olanlar gösterilir gereksiz olanlar gizlenir.Ağzı olan konuşsun bizi bilen biliyor.Bu işe gönülden inananlara saygımız sonsuz.Ayaküstü 40 yalan atanlara gereken yapılıyor inceden inceye merak etmeyin.

• Kendini forumdan , toplumdan, tüm insanlardan ve Hatta atmosferden bile üstün gören , atmosfere ve modellere emir verdiğini sanan , başöğretici sanan megaloman ve kibir yüklü tüm paylaşımları sildiğiniz , gizlediğiniz veya sileceğiniz için ( interrupt and interception) için Allah razı olsun , doyumsuz bir lezzet , ölçüyü aşan sapkın yaklaşımlar tarihin karanlık çöplüğüne atılırlar , er kişi tevazu ile yücelir , “ker” kişi kibirle debelenir

Teröre , fitneye , ayrımcılığa ve bölücülüğe karşı dik duran necip milletimiz kaynağı şaibeli her türlü alengirli söyleme gerekli cevabı vermesini bilir

• Ventrice dayıya mail attım

Dayı intihalde nirvana ülkemizde galiba ve utanıyoruz ne yapalım ki dedim

“Sorma dostum bizde de çok ama sizdeki hakkaten numune dedi, Judah’ta aynı dertten muzdarip , bu arızalara kim İngilizce öğrettiyse de yanlış öğretmiş , ulan bilgilerimizi kaynak göstermeden çalıp paylaşıyor malum kafa , bari adam gibi çevirsinler söyle “dedi , duvarla konuşamam ki Ventrice dedim , Grönland blokajı konusunda da Ventrice’ye lafımı koydum , “haklısın gardaş bizde yanılmak mümkün , gwo’yu daha iyi öğren takibimdesiniz “ dedi 😊

a7e2828a6e1286.jpg

• Malum bazı virüsler ve ihanet girişimlerinden dolayı 31 Marta kadar sistem takibi yapacağım maalesef ve herkese bunu tavsiye ediyorum ( ılıkçılar şartlar değişti) 😊

Şimdi 21/23 Mart dönemleri sinyalleri var birçok veride ve modellerde

850’ler -8 i pek aşamaz. Daha çok 500 ve yer seviyesinde olacak gözümüz

Ama Mart kazma kürek ayıdır ve bu gerçeği inkar etmek komik duruma düşürür , atalarımız boşuna konuşmaz

ac7988242cb21cec084.jpg

Evet 10 gün önceki paylaşımımız buydu ve diyargamın hali bu ( bu kış diyar diyar Gam yüklediği için adı DiyarGam :))

Mart’ta -5 girişi hafife alınmaz

Lapa lapa kar yağışı ihtimali az değil İstanbul ve kuzey kesimler için

Takibe devam