Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sibirya ayısının uyanma belirtileri maalesef hala devam ediyor

Umarım çok geç kalan bir Siberyan ayısı kökenli Yüksek basınç ittirmesi baharımızı berbat etmez 😊🐒

• Sibirya ayısının uyanma belirtileri maalesef hala devam ediyor

Umarım çok geç kalan bir Siberyan ayısı kökenli Yüksek basınç ittirmesi baharımızı berbat etmez 😊🐒

☺ neden güldüğümü sormayin hocam zaten biliyorsunuz☺

• ☺ neden güldüğümü sormayin hocam zaten biliyorsunuz☺

ben asla Sibirya’yı tabu yapmadım hocam

Oradan gelecek sisteme yok demem , ama Ssw ile tam bir Sibirya atağının 25/30 gün vade ile cuk üstümüze oturacağını iddia etmek biraz komik kaçar , tutsa bile tesadüf olur

Sibirya ayısı diye bahsetmişimdir hep

Çünkü ağır ve hantaldır , geç kalır ve çoğunlukla ters köşe yapar

Gelirse Polar/Sibirya İttifakı bize daha yarar demişimdir çoğunlukla

Gerçi Kutup sistemlerine de Kutup ayısı gelir deriz , Ren geyiği muhabbeti de var ama o biraz daha farklı

Dolayısıyla tahminci nikli arkadaşımız “Ocak kaplanı” diye başlık açtığında da karşı çıktım , ona ayı diyelim dedim

Herkes de amacımı ve bilimsel hareket noktamı bilir bu mevzuda 🤡

b062d36b81bf9aa90413667.jpgea8354b357687c.jpg

Şimdi bundan dolayı Siber bölgesi YB etkisiyle çok geç kış atağı hala olası ve o boz ayının Martın sonu Yada Nisan başı uyanmamasını isterim geçen seneden farklı olarak ( zira hem kar açlığım geçen yıldan daha az hem de çok geç kışa karşı ciddi bir refleks var gördüğüm kadarıyla )

• Modeller Mart ayını çözmekte hakkaten zorlanıyor

Önce ECM’nin 12 Martı 240. saatte nasıl gördüğünü hatırlayalım

6bf442d65c369f.png

Şimdi nasıl görüyor soğumayı son 72’de

6f7a5f3e943fece3bb5fa78.png

Bu süreçten sonra hava tahminleri daha da zorlaşacak ve 144 saat sonrası için diyagramlar +12 ile -8 arası takılıp gidecek, ortalama Sıfır civarı gezinip , durumu son 72 de algılayınca soğuma Yada ısınma iyice netleşebilecektir

Daha önce dediğimiz gibi Mart ikinci yarı ve Nisan başı için risk vardır YB tetiklemeleri ihtimalinden dolayı 44d3c7.png

12/13 soğuma şiddeti için hala 0-5 aralığında kararsız modeller

15/17 değişken ve üşütken

20 sonrası ise muamma

Dilerim herkesin mutlu olduğu süreç olur

• Geçen sezondan beri Kibirlile , İntihalle ve Kesin ecek acak şeklindeki cahil yaklaşımla mücadele ettiğimi herkes bilir

Bu 3 kötü haslet bilime , dine ve atmosfere ihanettir

Hele de kendinin olmayan bir fikri ve tezi kendinin gibi sunan rezalette debeleniyor ve paçalarından cehalet akıyordur

İşte Ventrice’nin bugün ki paylaşımı buydu

Daha fazla açıklama yapmayacağım, kimsenin yorum yapmasına da gerek yok, anlayan anlar ne demek istediğimizi

c18ca28b55b926.jpg

İnternette veri derleyerek kendini Ordinaryüs gibi takdim de edebilir dileyen

Ama yalancının mumu yatsıya kadardır ve mum sönünce hemen siliverir izlerini😀

• İki üstte paylaştığım mesajımı beğenmek istiyorum ama beğenemiyorum 😀

Acaba sebebi “kendini beğenmiş” olmamamız için midir :))

Yine de 150 metrelik ofsayt pozisyonunu iyi yakalamışım 🤡

• Atlantik böyle giderse yaz demeden çalışır :) Tropik fırtına sezonundan beri zayıfladığını görmedim. Normalde böyle miydi? Yoksa bana mı fazla aktif geliyor. Doğulu zonal rüzgarların aktif olduğu dönemde bile pire gibi üstünden silkeleyip attı şaka gibi.... Atlantik hakikaten ara vermeden böyle çalışırsa enteresan bir yaz geçirebiliriz. Açıkçası şu ara ısınma ardından serinleme hatta rezil bir yaz başı geçireceğimizi düşünüyorum.

• isobarmania katılıyorum yaklaşımınıza

Kasım Ocak arası nispeten zayıftı , ancak kışın ikinci yarısı durmak bilmedi

Komplekssiz sıkı bir Atlantik analizine ihtiyaç var

Ayrıca güçlü Atlantik’in ertesi yılı neler olabilir bilmemiz gerek

Tropik devinim Kutup ve Sibirya’yı ne ölçüde tetikliyor bakmamız gerek

Ama farklı bakış açılarıyla

Şunu samimiyetimle söylüyorum , bu kış özellikle ilk yarısı En başarılı analizler Hava Forumda yapıldı

Milli sistem tarihlerinden itibaren talihimiz bozuldu ve bunu iyi okuyamadık

Ama kışın ikinci yarısı için bir ustamıza endişemi belirtmiştim ama buna rağmen modellerde müthiş sistemler belirdi ama bize gelmediği gibi Avrupa’ya da yar olmadı

Global yabancı ustalar BFTE , SSW , Arktik ataklar ve Amerika baskını konularında yerle yeksan oldular

Biraz daha çalışırsak Yirmi Yirmi’de onikiden vurabiliriz birçok şeyi

• Şahane bir yorum:) Meteoroloji konusunda teknik bilgim sizler gibi derin değil ama analitik yaklaşıp büyük resmi yakalamak hobim. Çok fazla parametre var . Özellikle Y.B kaynaklarını saymakla bitmiyor. (Azor, Sibirya, Hazar...) Çok parametre çok sapma demek ama benim bildiğim tek ana bir dev var. O da A.B'ların anası hatta İzlanda kökenlilerin bile "Atlantik" . Bence Atlantiği çözersek gerisi çorap söküğü gibi gelir.