Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Teşekkürler Enes Güleç(17) , çok makbule geçti

Bu haritaları sadece gerçek atmosfer aşıkları anlar ve yorumlayabilir

Meteoroloji sevgisi yanlızca evinin önüne yağan kardan ibaret olanlar binlerce sayfa yorum yapsa yada tahmincilere atıp tutsa vız gelir

Haa global tahminci bozuntularına usturuplu cevaplarım olacak , ama dediğim gibi ülkemizde sadece bir avuç olan gerçek atmosfer aşıkları ve yorumcuların değerlendirmelerini görelim biraz , biz gerekenleri yeri geldikçe söylüyoruz zaten

Bu arada yerli ve özelikle yabancılara başta da Bastardı’ya diyorum ki ; döngü analizi bizden sorulur ve size tapacak derecede aklını size kiraya verenlerden olmayacağım( z) ve şu anomali kel kafanda patlasın Bastardi , aldığın milyonlarca doları ne yapacağını iyi bilirsin sen 😀🤡

• Aklıma bir soru takıldı üstadım kış ayında gelmesi muhtemel bazı sistemleri geçmiş yıllardaki bazı sistemlere benzetiyor ve onlarla kıyaslama yapıyoruz ya bu geçmişte gerçekleşen sistemlerden 15-20 gün önceki atmosferde durum nasıldı endeksler,parametreler vb.(mjo,ao,nao,enso,aam,stratosfer ısınması gibi) neyi gösteriyordu da bu sistemler geldi.Mesela yakın tarihten örnek vereyim 2004,2002 gibi.Özellikle tüm yurdumuzu etkileyen sistemler diyeyim daha doğru olur.Şimdi bu geçmişteki sistemlerin verilerini(tabi 15-20 gün önceki verilerini) alt alta sıraladığımızda gerçekleşebilecek sistemleri yakalayabilir miyiz?

• Model sayfasında da belirtmiştim , gözüm daha çok 500 soğumasında diye.

500’lerin ve rüzgar yönünün nispeten zayıf olan 850’lere kıyasla iş yapabilirliği daha fazla olan bir dönemden geçiyoruz , ufak bir Azor desteği ile -34 ve -38 aralığı bize gelir ve sürpriz görsel şölen kapımızda belirir

İcon işte bu soğuma şiddetini umduğum kıvama getirmiş

71338fa6d7664.png

Bu da devamı da hala değişken

Takibe devam

• Cehaletle mücadelemiz sonsuza dek sürecek

Yukarda hakaret yazan arkadaş daha öncede saldırdı bu sayfada

Herkes ne yazdığımı biliyor ama kafası olmayan nasıl anlayacak ki yazılanları

Allah’a havale ediyorum

• Mesajları biraz dikkatli okusanız hocamızın kar'ı ne zaman isteyip ne zaman istemediğini anlarsınız.

sağol değerli kardeşim

Ama okuduğunu anlamayanla işimiz yok

Hele de kin bileyip bileyip saldıranlarla hiç işimiz olmaz

Atmosferi takip ne demek bilmeyenin ne işi var burada ve bu sayfada

• Fikirlerinizin en net cevabı bu mesajda saklıdır hocam.

• Aslında yok ya bu tiplere inat kışı 15 Nisana kadar uzatsak mı bilemedim 😀

Neyse galiba Türkiye’de ilk ve tek olan bazı analizlerimiz sağlam batıyor birilerine , inadına Hava aşkı ve sinerji

• Arkadaşlar takipten neden rahatsız olunur

Yahu 2 Nisanda değil 2 Mayısta da kar yağsa , biz engel olabilir miyiz

Yağmasını tabiki istemem o tarihlerde

Ama yağabilir demek suç mu

Yada yağdığında sevinmek suç mu

Seviyoruz işte , ne yapalım

Ağustosta bile yağsa seveceğim onu

İsteyen lanet edebilir

Ama sevgimize karışılmasın

• guzel soguk olur mevsinine gore ama hakim ruzgar karayel degilse,kiyilarin üstünden atamadigi talih tekrarlanir..olumlu yonde cok hizli degisimler oldu ama 24 saat icinde.