Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Endeksler de yumuşama olsa azcık ayın 10 u gibi nötre iniş olsa bu iş süper olacak

• Endeksler o civarlarda nötre inme yöneliminde, inşallah kuzeyimizde soğuk birikir de boşuna nötr kovalamayız.

Zaten sıkıntı burada başlıyor. Endeksler bizim için iyiyken üstümüzde yeterli soğuk olmuyor, yeteri kadar soğuk olduğunda ise endeksler bizden yana olmuyor.

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Zaten sıkıntı burada başlıyor. Endeksler bizim için iyiyken üstümüzde yeterli soğuk olmuyor, yeteri kadar soğuk olduğunda ise endeksler bizden yana olmuyor.

At olur meydan olmaz, meydan olur at olmaz.. At ve meydan çakışırsa bu sefer soğuk-yağış eşleşmesi bekleriz, işimiz zor :)

• Yarın Kartepe Aydos Kayışdağı arasında kararsızım

Gece saatlerinde Kayışdağı kky

Aydos hafif Kar alır diye bekliyorum

Kartepe modellerin aksine daha fazla kar yağışlı olur diye umuyorum

Tabi orada bir buçuk metre kar da var

Arkadaşlarımdan Birini kandırabilirsem giderim 🚡

• Bu kışın ilk yarısı “ erken kış” diye isimlendirdiğim dönemde 8 sistem aldık ve bunların 6 sında kar yağdı

Ocak 15 sisteminde de İstanbul’a yükseklerde kar yağdı

Şubat 23/24 ve Şubat 27 sisteminde de kar gördüm

Yani toplamda 9 defa kar yağdığına şahitlik ettim

Bu sayı kıyılarda 3/4 civarıdır

Dolayısıyla sistemler ucu ucuna GGS’lerdi ve rakım sistemi olarak kaldı

Bu sistemlerin tarihlerini iki üç hafta önceden hamdolsun onikiden vurduk ama sistem güçleriyle ilgili basiretimiz yeterince başarılı olamadı yada sistemler yaklaştıkça önce güçlendi , sonra son 72’de eridi

28 Kasım / 1 Aralık , Anadolu yakası en yükseklerde kky

6/7 Aralık GGS’miz unutulmaz ve kar gördük

914cc2eb11987d9e54de15b9.png

12/13 Aralık GGS/2

522da1500.pngforum.havaforum.com/attachment/58312/

19/20 Aralık Karayelli GGS ( Beylikdüzü daha etkili)

0570507bb58bea774b3e.png8d1c97ea34ea52a40692b1.jpg

25/26 Aralık

forum.havaforum.com/attachment/58314/forum.havaforum.com/attachment/58315/

3/5 Ocak

7/8 Ocak

94a5e1a7.pngforum.havaforum.com/attachment/58318/

15 Ocak , konumumda çatılar beyazladı , Sabiha gökçendeydim ilerleyen saatler ince örtü oluşmuştu

23/24 Şubat , konumumda 15 cm örtü vardı ama Bermuda efsaneye yaklaştı modelleri pert ettiğimiz sistemde

e025d18b9e1ec1b57951089.jpg6cb2712e1e2963b3d8.jpg

27/28 Şubat , garaupel tarzı örtü oluştu Anadolu yakasında yükseklerde

Bu kış aksiyon dolu ilk yarısı ve sistem sayısı ile zirveye oynar İstanbul’da

Ama ikinci yarı zayıf kaldı nasip

Güzel bir veda umudum var ve takipteyiz

• Her yıl 31 Marta kadar kışı uzatırdım

Bu yıl 21 Marta kadar tercih ederim dedim ama bir endişem var son verilere göre

Martın son iki haftası ve Nisan başı umarım Sibirya YB uyanmaz

İnanarak söylüyorum uyanmasın

Zira tarımı olumsuz etkiler o tarihler

Ha kar gelirse çocuklar gibi mutlu olurum ama çok geç kalmış bir kışı istemem şahsen

• o değil de şimdi verileri inceledim aralık ayı gündüz sıcaklık anomalisi ocak ve şubattan düşük çıkmış bu da artık kışın daha erken gelip daha erken gittiğinin bir göstergesidir mesela kasım ayları mart aylarından daha soğuk geçiyor artık halbuki mart ayı sıcaklık anomalisi aralıktan düşüktür

• Madem İzlanda inat etmeye devam ediyor , bizde kulağımızı tersten tutup farklı açılardan sistem almaya çalışırız

Bu tarz senaryolar görünmeye başladı , Mart ortasından itibaren ilginç olacak , hatta ayın onundan itibaren diyagramlar çorba , ani ataklar olasılığı bu dönemlerin karakterid230514c9b61c2e63a5c1096.png

Mart kazma kürek falan yaktırmaz diyenler çıkmış piyasaya

Erken kış olmaz YB yapışır dediniz 8 sistem yetmedi :))

Şimdide Mart tırt diyonuz göreceğiz bakalım , Umarım ay sonuna da kalmaz o beklediğim bir iki atak

• Hocam eğer mart ortası sistemi gelirse İstanbul un batı kesimleri mi yoksa Anadolu yakası mı daha çok etkilenir acaba?

1- Gelirse

2- Gelir de gücü yeterse

3- Muhtemelen Balkanlar üstü gelse bile soğuk ve yağış çakışırsa

Ondan sonra dediğiniz ayrıntıya geçeriz

Ama şu ana kadar Anadolu yakası ile Avrupa yakası yüksekleri arasında çok uçurum olmadı ( sadece 23/24 sisteminde Bermuda efsaneye yaklaştı istisna olarak )

• Mart ilk 5 gün sıcaklık anomalisi enteresan

Afrika bildiğimiz gibi masmavi🦋

Avrupa yanıyor Fuat Abimiz☄️

Türkiye mütevazi beyazlıkta☁️

Amerika ve özelikle orta kesimleri kudurmuş❄️

Sibirya ve doğusu yanarım ateşlerde yanarım kölen olayım diyor🔥

417e3364e6831c356b65d94.png

Bu arada 2018/2019 DJF ( AOŞ) 500 hPa anomali haritası paylaşabilen olursa sevinirim

• Bundan sonra soğuk atak gelmesin sahsen istemem batıda sıcaklıklar tırmandı izmirde ovada çiftçiler ekime başladı ağaçlar uyandı.

evet gelmesin , özellikle daha güneydeki enlemlere

Ama bizim gelmesin dememiz pek bir anlam ifade etmiyor atmosfer için

Ben 21 Mart tarihini en geç dönem olarak belirledim kendi adıma

Ama bu o tarihten sonra merak, takip ve araştırmayı bırak demek değil

Yada şöyle söyleyim , 31 Mart seçim günü kuzeydoğulu sert bir atak gelirse yok mu sayayım , görmezden mi geleyim

Takip araştırma ve süreç yönetimini anlamaya çalışmak temel hareket noktamız

• Tabiki canım atmosfer söz dinlemez zaten bizim hobimiz atmosfer yazında olsa ufaktan 850 ye bakıyoruz acaba serin atak gelcekmi yada basınç haritasına bakıp ull gelcekmi diye tabiat ana ne isterse o olur ama ben gelmemesi taraftarıyım