Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 95028dfe3eb0fe8b2422.png

2006 şubatta Nihai sinoptik bu ama 7 Şubatta başlamışız üşümeye , eğer bu fazdan merkeze kaçmayıp 8’e devam edersek Ay ortasından itibaren çok daha sert Sibirya atakları olası ve sadece Ülkemize değil tüm kıtaya yayılacak güçte salınım olur gibi düşünüyorum. Tabi bu durumda kuzey kesimler doğal olarak daha çok etkilenir

Ama önce ilk salınımı almak daha doğrusu modellerde iyice görmek lazım ki o da öyle zayıf bir atak değil bana göre

Ters köşe yılın Ne yapacağı belli olmaz , ne kadar inansam da teyakkuz diyorum

• 3a65cac2fffd46d237.gif

Aferin Gfs , alengirli düğümler atsan da ( sistem günü birkaç gün esnemeye açık ama ben tarihleri ötelemeyi çok düşünmüyorum )

Güzellikler senaryolarda iyice artacak nasipse

Ama hedef 168’e sokmak bu güzellikleri

• Geçen hafta 1985 vurgusu yapmıştım ve belirtiler artarak devam ediyor , Allah bozmasın , zor bir yıl, teyakkuz iyi olur.

Bir yandan da içimdeki Sinerjik çocuk; “Acaba 1954/1929/1907 gibi İkonik yılları yavaş yavaş konuşmaya başlasak daha mı iyi olur” diye sıkıştırıp duruyor

Neyse şimdilik temkinli olalım da o tarz sinoptik paylaşmayayım 😀

• Geçen hafta 1985 vurgusu yapmıştım ve belirtiler artarak devam ediyor , Allah bozmasın , zor bir yıl, teyakkuz iyi olur.

Bir yandan da içimdeki Sinerjik çocuk; “Acaba 1954/1929/1907 gibi İkonik yılları yavaş yavaş konuşmaya başlasak daha mı iyi olur” diye sıkıştırıp duruyor

Neyse şimdilik temkinli olalım da o tarz sinoptik paylaşmayayım 😀

Hocam sinerji verip temkinli olun diyorsun:D:D

• Hocam sinerji verip temkinli olun diyorsun:D:D

temkin şart :))

Kendi adıma -20 lik sistemi ucu ucuna kaçırsam da üzülmekle beraber bunalıma girmem (ancak geçen yıl görüldüğü üzere kaçan efsanevi soğuklar bizi teğet geçerken bile -11,5 aldık, buna rağmen hakaretler işittik, daha çok ölçüyü kaçıranlar temkinli olmalı anlamında yazıyorum bu tarz hatırlatmaları ) , çünkü takdir neyse o olacak

Modellerin yada bizlerin beklentisi adı üzerinde “tahmin yada beklenti”

Olacak olan vakti saati gelince olacak ve hep beraber öğreneceğiz hakikati

( bir de atmosfer yanar döner diyenler hiçbirşey bilmiyor , atmosfer yapması gerekeni yapıyor ve her an bir sonraki an için altyapı kuruluyor kendisine verilen görev gereği)

Hem ateş ediyor muyum , hayır ( şu şekilde :gun_bandana::hfyeni (29):ateş etmedim son mesajlarda )

Dolayısıyla temkinli olduğum , bu şekilde ( :gun_bandana:) ateş etmediğimden de anlaşılıyor az çok

Ama Ecm , de güven veriyor bana43581f9b9.gif

Dün söylediğimiz üzere Eps’de bugün güzel şeyler gördük

Bugün yada yarın da Ecm 240’ın terbiye olmasını umuyorum nasipse

• Sadece 2 gün içinde İstanbul Gfs Diyagramdaki değişime bakalım

Cuma diyagramı ;e8912fd80bc5a6dbc60.jpg

Bu da Pazar akşam diyagramı

fd14c.jpg

5 Şubat için ortalama 7 dereceden 3 derecelere düşmüş , devamı zaten model için büyük muamma

Bazı tezlerde düşünüldüğü şekliyle 300 lerden sistem göstere göstere gelecek yaklaşımına çok katılamıyorum ( belki ikinci sistem biraz daha öyle olur ama bu öngörülmez yılda modeller için pek kolay değil bu) , şu an 168/216 larda modellerin kafası oldukça karışık Azor/İzlanda denklemleri açısından , soğuk salınımlar daha net görünse de işimiz son dakikalara kalabilir ani bir Azor İskandinav Kutup kucaklaşma seçenekleri için

Onun için modellerin eğilip bükülmesi olası ve bence Ecm daha iyi performans gösterir bugün ki döngü adımından sonra

Bakalım nasıl olacak

• Cfs İmparator , Sistem sürecini ilk çözen modeldir

7 Şubatta başlattığı soğuk atağı , 11 Şubattan itibaren arttırmış

Polar Sibirya konsorsiyumu demiş

Bu Sinoptik düzelse Nirvana olur ki daha çok şeyler değişecek , Azor yeni görülüyor modellerde ve yükseliş trendi beklentim daha Avrupai

Ayrıca Gfs ve Cfs faz analitiği aynıdır , diğer parametreler arada değişse bilebc5f5563751ba.png

• Dostum baba bir sistem yakalaman lazım.Yoksa bitersin.:(:(:(Şaka şaka veri ve analizlerin yeter.:):):)8)8):hfyeni (29)::hfyeni (29):rk23_kgigf-123rk223_kgigf-12351uzays3271653126uzays3271653126

• İzlanda Şubat'ın ilk haftası ömrünü tamamlayıp Azor'a teslim edecek kendini. Artık bu görüntüler çok net, modellere yansımaya başladı. Bu sürecten sonra ne çıkarsa bahtımıza...