Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Demedi demeyin

Bu 192/240 arasına ister kıytırık densin isterse kaydırak densin GGS yapılır

AAS ve Anomali teoremlerimiz ve faz analitiği gereği o hafta da bir sistem almamız gerekiyordu ve asıl efsaneye hazırlık altyapısı ve soğuk sektör içind62ef7858b10c.png

• bu modeller 24 h bile artım çözemiyorsa kapatsınlar dükkanı başka şeyleri ölçsünler.ecmwf gfs jma ukmo bakalım en fazla hangisi cortlayacak.

çok kötü bir haldeler çok

Şu diyagramın 12 saatte bu kadar değişmesi , 24 saat sonrasına bile güven vermeyen modelle ben 92/192/292/392 saatin neyini konuşayım

Çok üzgünüm , şoktayım , ne diyeceğimi bilemiyorum , umarım yarın her yer Dizboyu kar alır da şeref sorunu yaşayan model bozuntuları kendine çeki düzen verir

En çok da şu modelleri finanse edenlere üzülüyorum ve çoğu kamunun parası

Yazık çok yazık

• çok kötü bir haldeler çok

Şu diyagramın 12 saatte bu kadar değişmesi , 24 saat sonrasına bile güven vermeyen modelle ben 92/192/292/392 saatin neyini konuşayım

Çok üzgünüm , şoktayım , ne diyeceğimi bilemiyorum , umarım yarın her yer Dizboyu kar alır da şeref sorunu yaşayan model bozuntuları kendine çeki düzen verir

En çok da şu modelleri finanse edenlere üzülüyorum ve çoğu kamunun parası

Yazık çok yazık

Artık kendi milli bir hava tahmin modelimiz olması lazım bunun uçarı kaçarı yok en azından sınırlı alan modelimiz olması lazım deniz ölçüm merkezleri olması lazım çok geri kaldık.kıçı kırık yunanistanın bile modelleri var.

• Artık kendi milli bir hava tahmin modelimiz olması lazım bunun uçarı kaçarı yok en azından sınırlı alan modelimiz olması lazım deniz ölçüm merkezleri olması lazım çok geri kaldık.kıçı kırık yunanistanın bile modelleri var.

evet bu akşamki üzüntü ve şok hali bana yeter , yarından itibaren tek derdim ve hedefim bu olacak , yüz yıl da sürse artık hedefim budur

Önce Bam gibi dandik ucuz bir ikinci el modele kapak atmaya çalışırız

• bu modeller 24 h bile artım çözemiyorsa kapatsınlar dükkanı başka şeyleri ölçsünler.ecmwf gfs jma ukmo bakalım en fazla hangisi cortlayacak.

Bence mining yapsınlar modellerden daha başarılı olur o bilgisayarlar :D şaka bir yana 23'de bir sistem alabiliriz takibe devam:thumbup:

• Önceki yıl bu konu ile alakalı düşüncelerimi paylaşmıştım.

Malesef meteoroloji alanında da gerekli adımları atmakta

çok geç kaldık.Bir çok alanda olduğu gibi dışa bağımlılığı

askari düzeye indirmemiz gerekiyor.Bunun başka yolu yok.

Yerli ve milli olmak istiyorsak bırakın sınırlı alan modelini,

global manada güçlü kendi tahmin modelimiz olması gerekiyor.

Bu gün İzmir sayfasında bir arkadaşımız MGM'yi arayarak

bölgesi hakkında bilgi rica etmiş.Fakat telefondaki şahıs arkadaşımıza

benim bu konu hakkında bilgim yok internette modeller var onlara bakın

yanıtını vermiş.Durum bu arkadaşlar fazla söze gerek yok.

• Haktan abi o bişey mi , ben meşhur bir istasyonu aradım belki on defa , şu an kar yağıyor mu dün yağdı mı çok soğuktu dedim , vallahi de billahi de , ne yapacaksın kardeşim manyak mısın dediler , hem de farklı kişiler , bilgi veremeyiz dediler

Toplum olarak görev bilinci ve emanet liyakat şuurumuz maalesef çok dramatik bir halde , Allah kurtarsın

• Haktan

Haktan Hocam;

Daha basit bir soru sorup kenara çekiliyorum hemen :)

Yerli model diyor ve MGM'nin yetersizliğini dile getiriyorsunuz. Sorum şu, etrafımız cehennem ateşi gibi yanıyor. Suriye, Irak, Ermenistan, İran, Gerim gerim gerilen Balkanlar filan.

Biz İHA'larımız, SİHA'larımız, diğer muharip uçaklarımız için, Kara muharebelerinde mesela Zırhlı birliklerimiz için önemli bir istihbarat gereksinimi olan hava tahminlerini nasıl ve hangi yöntemle sağlıyoruz?

:)

Kısa, orta, uzun vadeli hava tahminlerini geçtim bu sorunun yanıtı bile içler acısı tahminimce.

Saygılar, iyi forumlar

• Haktan abi o bişey mi , ben meşhur bir istasyonu aradım belki on defa , şu an kar yağıyor mu dün yağdı mı çok soğuktu dedim , vallahi de billahi de , ne yapacaksın kardeşim manyak mısın dediler , hem de farklı kişiler , bilgi veremeyiz dediler

Toplum olarak görev bilinci ve emanet liyakat şuurumuz maalesef çok dramatik bir halde , Allah kurtarsın

Aynen kardeşim malesef öyle.Bulunduğu makamla uzaktan yakından alakası olmayan tepeden inme şahıslar mevcut ne yazık ki.

• üstad nasıl bir sinerji oluşturduysan sistemler bize gelene kadar eriyo kırıntılar kalıyo ^^ şaka bir yana aynen devam bir şekilde kuvvetli dalga yada dalgalar bize gelicek inşallah reis/scatisma2::341

Hocam ben açıkcası daha mesleğimi seçme aşamasındayım , havaya sevdalanıp bu forumu takip etmeye başladım ve sizin gibi hocalarım sayesinde bu sevdam büyüdü. Meteoroloji okuyup acaba bu konuda ilerlesem mi düşüncesi bile ben de oluştu lakin ülkenin bu alana verdiği değer , bulunduğumuz seviye ortada , halen de kararsızım. İnsan üzülüyor sevdiği işinden vazgeçip sadece akşamları buraya hobi olarak girmekten.. Sonuçta kim istemezki bu mesleği gece gündüz yapıp layığıyla yerine getirmek. Benim nacizane fikrim budur. Sürç-i lisan ettiysem affola.

• Tantuni başarılar dilerim

Doğru adrestesin , Hava Forumu takip et, çok değerli hocalar ve üyeler var , bu konuda okulunu okumaktan da öte işin sırrını ve ruhunu kapabilirsin , hatta en önemlisi kendin katkı yapacak kadar bu alanda tekamül gösterebilmektir

• Tantuni başarılar dilerim

Doğru adrestesin , Hava Forumu takip et, çok değerli hocalar ve üyeler var , bu konuda okulunu okumaktan da öte işin sırrını ve ruhunu kapabilirsin , hatta en önemlisi kendin katkı yapacak kadar bu alanda tekamül gösterebilmektir

Teşekkürler hocam , burada sadece tek bir şey paylaşıp bize yeni bir bilgi öğreten herkese teşekkür ederim. Temennim bu yönde ve bu ortamı bırakmaya hiç mi hiç niyetim yok.