Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso benzerlikte var sanki, neyse üzerine gideceğimiz yer tabiki azorun iskandinavyayı uyandırması ve elbette bize sibirya bölgesinden destek gelmeli.. 216 aslında ip uçlarıyla dolu ama maalesef hiçbir modele güven kalmadı bende hocam iyi dediğimiz 2 güncelleme yaşamıyor..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• müthiş tespit

Eğer Hava_Forum bu kış efsane sistem bekliyorsa-ki haklı bence ve sessizse en az bizim kadar heyecanlı ve kokusunu takip ediyordur sistemin

Ama sanırım ani gelişecek ve zamanını hiçbirimiz tam yakalayamayacak

Şu 240 bile biraz düzgün gelse al sana 1654 😊

Oyle yada boyle,ama ocakta ama subatta o efsaneyi getirecegiz.

• Şu anda küresel mjo ittifakı sağlandı gibi

Artık modeller bizi de soğuk göstermek zorunda , 3/4/5 farketmez , tabi en iyisi 3 , sonra 4 gelir

Ecm 3 dedi v sağlam çekirdek gösterdi

Gfs 4 dedi ve daha kararlı , o da iyi

Dediğimiz gibi Eps bile 48 de güvensizken artık 192 de efsane gelse şaşırmam

2b1e892aa37.gifd4d2ee75.gif

• Cold.EFso hocam efsane peşindeyiz artık, bizi "baba" sistem keser,beklentiniz ne? sistemde başrolü hangi basınç dizilimlerine vereceksiniz? röportaj sorusu gibi oldu:) Özetle Babayaro kimin ortaklığıyla ülkemizi ziyaret edecek?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Armando, endeksler de zaten model ürünüdür. Sabah model nasıl çıkarsa endekste ona göre çıkar. Endeksler sadece kısa ve orta vadede değişmez pek ama uzun vadede değişir. Takip ediyorum uzun vadeyi devamlı değişiyor. Aşırı negatife mi gitsem yoksa nötr mü takılsam karar veremediler.

Bu seneki modellerin gidişatı, orta vadede sistemi yakalamak, son 48-60 saate kadar güzelleştirerek getirmek ve ilk 60 saatin içinde de bozmak. İyi bir bakım yapılmalı bu modellere. 300.saatlerde ise istikrarırın İ'si yok. Eskiden arada sırada olsa da oluyordu istikrar.

• Evet budur , günlerdir verileri yorumlamaktan hareketle beklediğim sinoptik yaklaşık olarak bu ve ilk Cfs denedi

Zamanı bir iki gün değişebilir ve soğuk gücü daha sağlam olur , ama güzergah aşağı yukarı böyle olmalı hayalimdeki sistem için8d15aae0b9f.png

f4b8c96.png

yaklaşık olarak bu tarz kuzeydoğulu ve Skandi yardımı ile noktasal İspanya AB li meşhur sinoptikte gözüm Narsil hocam

Ama çok değişken

Azordan çok fazla beklentim yok döngüden dolayı

• Güzelmiş hocam, yalnız burada ispanya- yunanistan arasındaki bölge kritik olabilir hocam malum o bölgede yb ayağını sağlam tutmazsa rota avrupa olabilir, ama gösterdiğiniz sinoptikle ellerimi de ovuştururum:)

• Modellere güvenim şahsen büyük şekilde sarsıldı, özellikle İzlanda kökenli kış aylarında hep aynı döngüyü yaşıyoruz. Modeller çok tutarsız ve nedense vade yaklaşınca da en sıcak senaryoları sisteme monte edilip geliyor. Uzun vade için tek güvenim endeksler artık, sabırla bekleyeceğiz ama ben eminimki herkesi mutlu edecek bir salınım muhakkak olacaktır. Sibirya hafif canlansa ne İzlanda kalacak ne de tipi kayık Azor'a ihtiyacımız olacak. Bu aralar modellere bakmamak da en iyisi.

Hocam eps şortları giydirdi. Şortları giymeyelim de.

• Bu dönemde yapılacak en iyi şey orta vadeye odaklanmak, uzun vade zaten başka boyutta:) kısa vade bile değişiyor, en iyisi orta vadede ışık aramak sonra onun kısa vadeye girdiğini görmek..

• Bu dönemde yapılacak en iyi şey orta vadeye odaklanmak, uzun vade zaten başka boyutta:) kısa vade bile değişiyor, en iyisi orta vadede ışık aramak sonra onun kısa vadeye girdiğini görmek..

işte budur hocam

Çünkü artık 168 sonrası uzun vade

5 Ggs sistemi böyle yaptım ben

6.sistemi , yani hızlı ve öfkeliyi iyi örtü diye umut ettim ama sanırım yamulacağım

Ama bu Ecm 192/240 bölgesini sıkı markaja alırsak En azından kuzey kesimler sağlam Bir soğuma kapabilir

Faz 3 yada 4 ün düşük genliğinde ara ara sadece kuzeyi vuran ama iyi vuran sistemler de almışız belli olmaz

• Zaten uzunvadeden görüp sistem getirdiğimiz olmadı.Sistemler hep ortavadede pörtledi.Sinyalleri gören Cold.EFso hocamızda GGS yi buradan türetti ;)

uzun vade de zaten bir görülen sabah başka şekile girmiş oluyor umarım. Tecrübeli tahminci analizci arkadaşlar ggs ile sistemleri ülkemize sokarlar. Sinerjilerine güveniyorum. :)

• Cold.EFso

Hocam, zaten siz bir iletinizde belirtmiştiniz, modellerde " vade" kavramı yeniden değerlendirilmeli diye.

Aynı şekilde klasik meteoroloji kabullerimizde belki değişmeli. Vade tanımı,zonal rüzgarlar, polar vortex, basınç dizilimleri mesela.

Örneğin klasik kabullerimiz var basınç merkezleri ile ilgili. Ama sistemleri çoğu zaman öngörümüz gibi işlemiyor.

Demek ki kabullerimiz değişmeli.

Not : Belki de aynı kalmalı tabi ki.Benim bu kıştan aldığım ve almaya da devam ettiğim fikir, tüm standart kabullerimizi, kış sezonunun bitiminde mesela masaya yatırıp, yaşananlarla match edip, örneklemek. Ben bu işe kafayı takacağım galiba :)

İyi forumlar

• hocam yemin ediyorum umutların tükendiği anda bir sinerji veriyosun foruma herkesin modu yükseliyo tekrar umutlar yeşeriyo iyiki varsın kral/scatisma2::341

ilk Semih usta başlattı efsane diye , asıl suçlu o :hfyeni (29): biz tüketiciyiz abi rk23_kgigf-123

• Zaten bu senenin trendi GGS dir ve bu kisi boyle kapatirsak en yuzdeli tahmincide bellidir.

Eskiyi ozledim 300 lu saatlerden bile sistem.alir getirirdik ama devir artik o devir degil,atmosfer degiskenligi inanilmaz artti ve buna model girdilerine yeni veriler eklendi ve tutarsizlik tavan yapti.EPS bile bana gore guvenilir degil bu saatten sonra..Neyae hocamizin konusunu mesgul etmeyelim.Amacimiz efsaneyi oltaya takip getirmek bunu yaparkende Cold.EFso hocamizin tecrubelerinden yararlanacagiz.

Ozaman ne diyoruz? "Rastgele HF sinerjikleri hedef buyuk balik"