Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Vay vay vay :gun_bandana::gun_bandana:

Yeşiller bile var ki daha yeni başlıyoruz

1157a2c8f.png

Yeni bir HF zaferi geliyor

7/10 döneminden haberi bile olmayanlar şimdi bu sistem için bile laf sokmaya başladılar , HF bilgeleri ve sinerjikleri koşar siz de ağzınız açık bakarsınız

Es geçtiğimiz , ön göremediğimiz tek sistem olmadı çok şükür , en çok da Balyoz teorisinin zaferine sevineceğim nasipse :hfyeni (29):

• 15/20 gün önceden birkaç arkadaşımızla tahmin ettiğimiz Sistem gelmiş

Çok şükür 4. defa şehre kar da yağmış bu kış

Hava Sıfır dereceye kadar da düşmüş

Ama yağış az olmuşmuş

Bir isyan , bir nankörlük bir dandikçe trollükler , aman Allahım, akıl bilim inanç ve herşeye aykırı saçmalıklar

Ulan YB mi geldi , hava 18 derece mi oldu Edward gibi bronzlaştınız mı da saldırıyorsunuz emekçilere

Çok uzun vadeli tahminimiz tuttu ve çok daha iyi iki sistem yolda , birincisi zaten kaldı birkaç günü ve çok şükür tam beklediğimize evrilmeye devam ediyor

İkincisine girmeyeyim daha fazla

Şu şarkıyı tüm sinerjiklere ve hasret çekenlere gönderiyorum.

• Gaybı ( ve geleceği) yalnızca yüce yaratıcı bilir , insanoğlu ve onun üretimi olan mekanizmalar ancak tahmin yaparlar ve sıklıkla yanılırlar

Tahminlere ve modellere aşırı teslimiyet akıl ve ruh sağlığına zararlıdır

Ayrıca TAHMİNLER de revize edilebilir olmalıdır çünkü veriler anlık değişebiliyor

Bu yıl başta Ecm olmak üzere modeller kötü değil , çok kötü performans sergiliyor

Onun için artık biraz da gelen her sistemin tadını çıkartıp kadere razı olmayı ve Atmosferin olası süprizlerini yaşamak gerekecek( şu saat şu konum şu cm gibi soru ve cevaplar ilgi alanıma girmiyor )

Çok şükür önümüzde aksiyona gebe 3/4 gün var ve devamı da iyi belirtiler veriyor

Bundan sonrası nasip ve heyecan işi

• Son 2 Hafta Anomalimiz çok mesaj veriyor

1- Soğuk Türkiye durmak yok ,devam( Zaafiyet yok )

2- Günaydın Kafkasya ( Sibirya otobanı ilk defa açılıyor , daha önce her sistem denedi ama hep teğet geçti)

3- Uyanan Sibirya ayısı ( Hakiki kış ve geç kışın imparatoru)

4- döngü diyor ki , yeni Ssw çok yakın ve salınımlar ani gelişip sert olacak , modellerin ve diyagramların 192 saat sonrasına bile şüpheyle yaklaş

5- Balkanlar’dan bir iki sistem daha alsak bile artık Ural Kırım Kafkasya güzergahı devreye giriyor

89c4857f625bd125b.png

• Bir yanlış inanışı yada ön kabulü daha yıkma zamanı gelmedi mi ?

Siklon’lu Sistemi çözmek zormuş da Dek mis gibi garantiymiş ?

Dek ; piyangodur , vurunca abad eder , ne zaman vuracağı, nereyi vuracağı, ne kadar vuracağı , hatta vurup vurmayacağı bile belli olmaz , sistemin son anına kadar da görünmeyebilir ortalıkta

Şahsen Dek yada Siklon ayrımı yapmam , çünkü birçok bileşen var işin içinde hangisi daha çok kar bırakıyorsa Kral odur benim için ( Rüzgar yönü , yer seviyesi daha apayrı mevzular )

Mesela şu gelen ve epeydir takip edip gözbebeğim gibi baktığım sistem , hiç bir model yine çözemedi ve çözemeyecekte, yaşayıp göreceğiz nasipse

Benim için Pazar gece ile Çarşamba gece arası her dakika önemlidir ve ne kaparsak “kardır” hissiyatıyla Sistemi takip edeceğiz

• Cold.EFso

Pazar gecesinden itibaren gelecek sistemde en çok Trakya illerini merak ediyorum :)

MEvcut sistemlerde öngörülerçok yanıldı. Mesela Edirne şanssı derken 30 cm.kar aldı ve hala alıyor :)

Ama Tekirdağ en şanslı yerlerden derken, ağırlıklı olarak havada görüyor kar'ı.

Bakalım neler olacak?

Heyecan ve büyük bir sinerji ile takipteyiz.

• Bana biri özet geçebilir mi ? ^^ Kocaeli çevresi önümüzdeki sistem ne olacak sonrası için tahminler neler ama öncelikle yarın gelen sistemi merak ediyorum...

Neden mi kar ? Çünkü üzerimde ki bütün negatif enerjiyi tek seferde pozitif enerjiye çevirebilme özelliğine sahip.

• Istanbul sayfasinda yine bir sürü bilgi kirliliği var, yarin gece carsamba gece arasında megakent icin kar koşulları nasil olacak, rahatça kar tutacak diyebilir miyiz ? Cold.EFso

hocaları takip etmenizi öneririm

Bana göre Evet rahat tutacak bir ortam görünüyor nasipse , miktar konusu süprize ve değişime açık , sabırla yaşayıp görelim

• Ecm iki gündür durdurulamıyor , başta berbat bir döngü öngörüyordu ama şu an Gfs’yi bile solladı

Yukarıda maddeler halinde bahsettiğim mesajı onaylayan bir güncelleme oldu

Asıl şimdi tam sinerji zamanı

aacayip şeyler güncellemede ve Eps’de görünmeye başlayabilir

Dediğim gibi artık 192 sonraları bile ani ve sert değişime açık

Sinerji yapmayan ılıkçıdır

Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın :hfyeni (29)::gun_bandana:

7851100f15e68e1070b89374.gif

• Cold.EFso bu faz neyi anlatıyor.Ocak Kaplanını mı? :)

benim öyle bir tanımım yok

Sibirya ayısını biliyorum ben sadece 😊

Evet bana göre artık iyice yaklaştı

Sadece faz verisi yetmez , daha birçok bileşeni var ve zahmetli bir konu bu döngü işi , yorum ve hisler de önemli

Güncellemeleri sabırla takip edeceğiz

Tek güncelleme değil , bir süreç ..