Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aynen kesinlikle katiliyorum. Bu kis kesinlikle modeller istedigi kadar her bakimdan kotu gorunsede hic umudumu kesmicem. Bu surpriz sistemler beklenmedik yagislarla modellere artık inanasım gelmiyo. Eskisi gibi modellere hic bakmıyorum artık sadece radar takibi yapıyorum. Modellere bakarsanız özellikle kışın hep umutsuzluga ugrayıp sonrasinda gercekte yine guzel surprizlerle karsilasabiliriz. O yuzden hep canli takip yapmaliyiz. Özellikle sicaklik ve radara cok bakicaz galiba bu kis.

• Zaten bişeyler olacağı belli gibiy di Deniz suyunun ani ve 12-15 derece birden azalmasını da hesaba katmak lazım galiba

Çok doğru bir tespit , ani değişimin olduğu yerde ani değişim kaçınılmazdır

İstanbul’un kuzey kıyıları boyunca suyun diple yüzey devinimi yapması çok enterasan bir olaydı ,aşırı nem , beklenenden daha ani sıcaklık düşüşü ,

Allahtan dolu yağmadı

Yada afet gece olmadı

Çok ucuz atlattık çok

2 saatte 115 mm yağış çok ciddidir Eminönü Fatih bölgesi için, umarım başta MGM ve Akom olmak üzere tüm yetkililer gerekli mesajı alır

• sanmam hocam kimsenin gerekli mesaj aldığını filan, aynı tas aynı hamam devam eder bu iş..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Cold.EFso

Narsil

Yeri burası değil, onun için önce mekanın sahibinden bir özür dileyeyim :)

Şimdi önlemler filan diyoruz ya, oradan takıldı aklıma, mesleğini yapmayan bir mühendis olarak bir kaç şey diyeyim :)

Alt - üst yapı, kamu ve özel yapılar inşa edilirken, geçmiş yıllar verileri analiz edilerek ortaya çıkan belli katsayılar ile o yapıların hesapları yapılır.

İşte, yağışlar, rüzgar, deprem gibi veriler.

1999 depreminden sonra deprem parametreleri değişti. Ama üstüne basa basa söylüyorum, yağış-rüzgar verileri değişmedi.

orun şu, artık yağışlar yıl ortalamasına göre aynı hatta azalmış görülse bile, anlık debileri neredeyse "muson" karakterleri gösteriyor.

Yine ne yazık ki, maliyet unsurları gözetilerek, kendi inisyatifiniz ile de bir şey yapmanız çok zor.

Merkezi yönetim ( Bayıdırlık ve iskan Bakanlığı) bu işe acilen el atmalı.

Yoksa emin olu, hiç bir şey değişmeyeek.

selamlar

• Dünkü İstanbul şiddetli yağışıyla ilgili birçok mecrada saçma yorumlar gördüm

En son forumda Mgm başlığında da yanlış ve politik olduğunu düşündüğüm birçok yorumdan sonra bazı şeyler ifade etmek gerektiğini hissettim

Öncelikle bu konu biz meteoroloji sevdalıları için daha bilimsel ve objektif değerlendirilmelidir

Burada İbb’ bin Akom kurumu biraz öne çıkmakla beraber en yetkili kurum Mgm’dir ve performansı ortadadır , selin etkileri , sonuçları yada politik neticeleri değil atmosferik nedenleri bizim önceliğimiz olmalıdır

Ayrıca ilgili kurumlar arası rekabet , siyasi çekişmeler, görevler ,tatiller özel hayatlar algılar , eksik performanslar , hiç biri olanı değiştirmeye yetmez ve çoğu magazinel olaylar

Şunu da belirtmeliyim ki , Biz bu afeti en az zararla atlattık , afet anında da yazmıştım , Eminönü /Fatih bölgesinde 2 saatte 120 kg yağış çok ciddi bir afettir , ben can kaybına emindim ve 30/40 gibi facia kayıp rakamlarından korkuyordum,sadece 1 kayıpla atlatmamız Allah’ın büyük lütfu(mekanı cennet olsun) , şükredelim , çünkü o bölgede düşük kodlu dükkanlar ve evler bile başlı başına riskti

Maddi kayıp ne bunu daha duymadım

Demekki bu afet gece olsa , neler olurdu neler

Peki MGM’ye ne diyeceğiz

6/7 Ocak sisteminde ne dediysek

27 Temmuzda ne dediysek

Ya da geçen yıl ne dediysek aynısı

Sonuçta çalışma tarzlarını biliyoruz

Milli modelimiz olana kadar da bişey olmaz

Burada MGM’den de önemlisi , MGM’nin ve bir çoğumuzun beslendiği Modeller neden saçmalıyor

Asıl sorun burda

Modeller , yüz milyonlarca dolarlık modeller dün adeta çuvalladı

Bizler de birileri gibi Belediye başkanına , Mgm ye , yada hükümete sataşmak gibi kolay yolu seçersek bu sektör nasıl gelişecek

Modeller nerede hata yaptı

Neyi göremedi

Bence bu da iki kelimeyle geçiştirilecek şey değil, kütle neden şehre yapışıp kaldı?

Bir gerekçe söylenecek örneğin

İşte o niye öyle oldu?

Burnunun ucunu göremeyen model 300 saati nasıl görecek

Ha bir de 5 ay sonrasını görecek öyle mi?

Bence dünkü sistem sağlam bir tokattır modellere

İşimiz artık daha zordur

Şu an Eylül başına kadar size yağış yok demiş Gfs

Neden ? Çünkü döngüyü öyle görüyor

Peki Gfs , üç dört gün sonra tekrar bir bakar karşılaştırırız çıktılarını

Geçen ifade ettiğim gibi en güvendiğim model Ecm/İcon işbirliğinin 180 saate kadar uyumu , geri kalanlara ve daha uzun vadeye karşılaştırma yapmak ve ipucu niyetiyle bakıyorum

Çünkü atmosferi çözmek her geçen gün zorlaşıyor

7135f7f.gif30f8f14e8.png2b56a0260401d185e37d9d7f.jpg0eb517213694662ed0b47df5b.gif1ebfdb9248feb6.gif

• dün Ankaralı dostlarımızla dertleşirken bunları yazmıştım

Sadece 1 gün sonra benzer hal İstanbul’un başına geldi , gerçi Anadolu yakası biraz yağışı yakaladı

Zaten bu işin güzelliği ve heyecanı burada

Atmosfere küslük olmaz

Zevkle anlamaya çalışmaktır önemli olan

Şu sistemde şu kadar mm yağış yoksa ben de hiç birşey bilmiyorum şeklinde yaklaşımlara bence gerek yok ve yıpratır , özelikle yaz aylarında ..

Genel duruma bir bakalım

ENSO ; nötr koşullar (beklediğim gibi)devam

MJO : Pasif kalmaya devam , yarın ikinci fazı zorlayabilir

GWO : delirtecek şekilde kararsız (ayrı bir başlık açmayı gerektiriyor )

Okyanuslarda bir iki depresyon ve kuzey Atlantik’te insanlardan kaçan enteresan bir fırtına var

fb0c10b76260d626c4f.gif

e579859.jpg4b4a94fe2fc709.png

Şu anda Twitter’da falan dandik kış , yada 45 gün kar kalkmayacak şeklindeki yorumlara itibar etmeyelim , ortada ne öyle bir veri nede öyle bir vade var

Görüldüğü üzere 12 saat sonrası bile modelleri afallatıyor ,taşlar yerine oturmasını ve sonbaharı bekleyeceğiz

Ama Erken sonbahar ve iniş çıkışlı Eylülden nerdeyse şüphem yok(nitekim ağustos için de buna yakın yorum yapmıştık ve doğrulandı gibi anomali yukarda , ay sonu veya eylül başı hareketlenmeyi kovalayacağız)

• kuzeyimizdeki anomali inşallah kış boyu da devam eder. uygun basınç yerleşimleriyle yukarıdaki soğuklardan payımıza mutlaka 2-3 sistem düşer. geçtiğimiz iki yılın özlemini gideririz.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Nötr şartları birkaç kez vurgulamaya çalışmıştım

Nötrlük karmaşa demektir

Enso verileri de , döngü parametreleri de polar bölgeyle etkileşimi de modelleri kalıplardan çıkmaya zorlar , bu demek oluyor ki sürprizimiz bol olacak

Sürpriz denince Ull gelir hemen akla

Bu yılın temel argümanlarından biri de Ull olabilir ve heyecanlı bir konudur

Bence imkanı ve vakti olanlar Nötr yılları ve şartları incelesinler

Sektörün en acemi olduğu yıllar Nötr yıllardır , çok şükür Mayıstan beri Nötr yönlü beklentimize uygun gidiyor 3.4 nino gelişmeleri (250 metre derine kadar ki verilerde ısınma sinyalleri hala El nino korkusu verse de)

Aralık’a kadar da Nötr devam eder diye düşünüyorum

Öngörülmesi zor değişime çok açık bir yılın sonbaharı için herkes herşey söyleyebilir , saygı duyarım, ama verili olmak kaydıyla , tek bir veri de çoğunlukla belirleyici olamaz

Nötr, mjo analogu, gwo’nun kuzey Asya’daki etkisi(çooook önemli Sibirya için ) Kelvin ve Rosby etkileri ve bunların Qbo’ya etkisi , Solar döngü , PNA’nın genel gidişatı , Jetlerin hafızası ve klasik teleconnection argümanlarıyla bir fotoğraf çekmeye çalışılır ama dediğim gibi nötr yılda kolay iş değil tutturmak.

Ocak ayına girmeden -10 a yaklaşan kaç salınım alırız benim için kışın tarifi budur

Bol sistem heyecanı (kar tutmuş tutmamış o işin romantik boyutu )

1984-85 kışı dahil nötrlere bakmak gerek

1741cc400b65b4d37439a0d.png5ccd62d0ae71111f5ac1c0c4c.png

• Sonbahara doğru yaklaştığımız şu günlerde her hava olayı ayrı güzeldir

Havalar kademe kademe soğuyacağı için uç sıcaklıklarla vedalaşmak da gece üşümeleri de yağış kovalamak da heyecanlı ve bazen dramatik olur

Ama başka bir heyecan da Eylül Ekim dönemi “geç tatil” mevzudur benim için

Hatta bu dönemler Akdeniz’de kulaç atmayı bir çok şeyden daha keyifli bulurum

Deniz suyu tavan yapmış , hava sıcaklığı ile eşitlenmiş olur Antalya Kaş ile Mersin arasındaki uzun sahil şeridinde

28/30 derece arası deniz suyu ve yine 30 derece civarı hava sıcaklığı Harika ahenk sağlar

c64d4546e13.jpgf703bf.jpg

Bu dönem artık Ege için deniz keyfinin azalmaya başladığı dönemdir , kuzeyden sarkan soğuklar Fethiye tarafına kadar iner çünkü ve deniz suyu 25 ve altındadır

Ayrıca sıcak dalga Libya üzeri değil de güneydoğu üzerinden gelince Ege’ye ulaşması zorlaşır

Nitekim Ecm sinoptiğinde bu görülüyor

ae28f45b91a.gifc91b3.gif

Ama 15 günden uzun vadeler için tahmin yapmak çok güç olacak , 15 Eylül’de İstanbul 18 derece görürken Kemer 33 derece görebilir

Çünkü o dönem soğuğun gücü Antalya sahillerine kolay kolay ulaşamaz Güney’den güçlü YB baskısı olduğu için

69f616cd4a3383fcd5d.png

Eylül Ekim döneminin en zevkli yanı da otellerin apartların yani tatilin ucuz olmasıdır 😀

İmkan bulanlara iyi gezmeler

• Morpheus soruyor: Mavi mi ? Kırmızı mı?

Eylül’ü boş geçmemeliyiz

Maviye dönmeliyiz, vade uygun.

Özlediğimiz yağışlara kavuşmalıyız

Diyagram çok umut vermese de 9/10 Eylül civarlarında bir düğüm var

Orada senaryolar ortada hala

Ama makul bir Azor hamlesiyle Eylül ortası ve devamını toparlayabiliriz

Kuzeyde mevsime göre çok erken oluşmuş -15’ler var

a5fa14530697dda30f51fe.jpgc5d135b.png

Düşük performanslı bir Libya ve artık yorgun bir Basra var

Hazar Kafkas bölgesi de terbiyeli

Eylül’ü kurtarmamız için yeterince sebep var aslında( peki Azor tırmanır mı? Kelvin’in dolaylı verilerine göre sinyaller var, ancak mevsim geçişlerini çözmek kolay iş değildir, bakalım nasıl olacak )

• Son yılların en kayıp aylarından biri Eylül olmuştur

Sonbahar değilde yaz ayı gibi davrandı çoğu zaman Eylül ayları

Bu yıl Eylül’den umutlu olduğumu birkaç kez ifade etmiştim

Son yıllara nazaran daha serin bir anomali ve daha yağışlı bir rejim

Özellikle ikinci haftadan itibaren böyle olmasını umuyor ve diliyorum

Modeller hala istediğimiz görüntüleri vermedi

Ama Eylül dönemi 168 saatten aşağı vadelere bakmak gerek

Ayrıca AB ve YB’ler arasında çok büyük fark rejimi olmadığından yağış oluşum şartlarını kısa vadede daha net görebilecek modeller

Bu arada CFS azoru gıdım gıdım beklediğim vaziyete yaklaştırdı ama halen yeterli değil

Gözüm daha çok Kafkas’a kadar inen kuzeydoğu koridorunda ki orada rüzgarlar en besleyici veri , birkaç hafta içinde kış için projeksiyon çekebileceğiz

Kısa ve orta vadeyi çözemeyen verilerle çok uzun vadeler pek çözümlenemez

Onun için Eylül Ekim dönemine odaklanmayı daha gerçekçi görüyorum kendi adıma

İniş çıkışları bol bir sonbahar beklentim ve isteğim

81dac251225d66f5b.pnge4fc67adb526b6f0475d26e42.gif

• Sonbaharın başlangıcıyla bir heyecan sardı bizim gibi atmosfer aşıklarını.
    Mevsim geçişi olduğu için modellerin en zorlandığı dönemdir, onun için 144 saat vadeye inmeden büyük resim , 72 saat vadeye inmeden şehir bazlı yorum netleşmez

9597c6aff74b.jpg

Sonbahara geçiş aslında biraz sert oldu , hava sıcaklıkları Marmara’da geceleri 19/22 arası seyrederken dün gece 12/15 derece ölçülen yerler oldu İstanbul’da bile.

8009bd2f4ad32aaf0a.jpg
    Geç tatil yapmak isteyenler için en uygun zaman 9/15 Eylül arasında Antalya civarlarıdır deniz suyu 29 , hava sıcaklığı 30 ve daha müsait şartlarla (sezon sonu kampanyalarıyla) sezona veda edebilir imkanı olanlar , işaretlediğim bölge favorimdir bu dönem için , en tenhadır

980c0ac47d05e2ec3bc.jpg

00e921afea7c.png
    Bununla birlikte Eylül / Ekim döneminde iniş çıkışlar devam edecektir ama 850’de bir daha +20 ve üzeri görmek kolay değil onun için bu sıcakların tadını çıkarmak gerek, Ayın üçüncü haftası ile dördüncü haftası da iniş çıkışlar olası , mevsim değişimi ani sıcaklık düşüşleriyle şifayı kapmak anlamında dikkat gerektirir

416c9f72d4699205be1a05e9.jpgBununla beraber rüzgar kuzeyden estiği için üşütüyor , klima ve rüzgar, kapalı alanda yada arabada ısınıp terleyenler için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu. Eylül ikinci yarıdan itibaren soğuk anomali ve etkili yağışlar beklentimi ifade etmiştim, Karadeniz anomalisi aman dikkat diyor , Daha önce kısmen belirttiğim Rüzgar davranışlarından hareketle kış için bazı fikirlerim oluştu sayılır , bakalım hayırlısıyla ne kadar sert geçecek , Sonbaharı şahsen severim ama yeşille , denizle , özelikle de meyvelerle yavaş yavaş vedalaşmak yönü de olduğu için hüzünlü yanı vardır biraz , bir de birçoklarımızın sevdiği benim de en bayıldığım beyaz incirin tam zamanıdır Eylül ayı , pazarda markette pek satılmayan , ağaçlarda tek tük kalan ve sadece uzaktan seyredebildiğimiz nefis beyaz incir , olsa da yesek 😊

e5428901e2aeca71.jpg

• Bakalım Eylül’de Ağustos şartları mı yoksa Ekim şartları mı göreceğiz, bana göre ikisi de olacak

Hatta Temmuz ve Kasım şartları bile olabilir

Ayrıca Karadeniz’deki bu deniz suyu sıcaklıkları birçok dengeyi etkileme potansiyeline sahip

14 Ağustos tarihinde bu yorumları yapmışız , yukarıda son 4/5 paylaşımımızda da Eylül ortası Azor tırmanışıyla kuzeyli salınım ihtimalini kovalamışız

Kış analizini doğruya yakın yapabilmek için Sonbaharı , Sonbaharı okuyabilmek için ilk oluşumu doğru analiz etmek gerekir

Evet sağlam bir soğuk atak ve etkili yağış riski var ( Son 72 ye almadan büyük konuşanlar sadece Risk alır bir kesinlik yok , Şu an İstanbul’a da Zonguldak’a da patlayacak kadar oynak ve vade uzun , bence İstanbul 100 mm yakalayan yerler olur ama 5 saatte mi 50 saatte mi alır şu anda bilinemez)

f0e6ac8dff4fad.png2298c926d5ec6b0e61ff280.jpg4a8be.jpg

Ama hayat devam ediyor 20/25/30 Eylül de var , Ekim de var kafa yormak gereken

Yukarıdaki -20 nin önemli olduğunu belirtmiştik , Kafkas zaafiyeti de eskisi kadar güçlü görünmüyor , serinlik uzun süreli devam edebilir

Zaten Eylül için bir haftalık aralıksız serinlik bile uzun sayılırken daha uzaması enteresan olacaktır

Bu da bu kış muhtemelen ilk yarısı tanık olacağımızı umduğum bir sinoptik denemesi (dilerim gerçekleşir)

83e7299e6.jpg