Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 6-10 günlük dönemde ülkemiz üzerindeki yağışlar gayet iyi
    Fransa-Almanya rekor yağış alırken Balkanlar’dan başlayarak ülkemiz normallerinden fazla yağış alıyor birçok yerde , Ege’de ise yüzde 200 e varan yağış
    Accu’nun favori yerlerinden Ispanya ise kuraklığa Demir atmış durumda
    11-15 günlük vade ise değişmezse efsane ve iç kesimlere mezura gerekecek
    Kurakçı tezlerin dibine kibrit suyu :)

• Eyvallah hocam , Allah ülkemizi hatta tüm yerküreyi kuraklıktan ve onun sonucu olan kıtlıktan korusun , biz sadece sinerji katma adına daha renkli cümlelerle vaziyeti okumaya çalışıyoruz :)

• Cold hocam başarılarının devamını diliyorum , bu yazıları okuyup umut verici olduğunu görmek heyecanlandırıyor, barajların ve yeraltı sularının beslenmesi gerekiyordu inşallah önümüzdeki dönemde güzel yağışlar sayesinde bunları görü ^^ ^^ tekrardan ağzına sağlık

• Mjo’nun türevi ve Korelasyon sonucu olan GWO endeksi de Aman Allahım dedirtiyor
    Faz3’e geçişe çok az kaldı
    Tarih vermeyeceğim çünkü yeterince bahsettik çeşitli başlıklarda , ama herşey beklediğimiz gibi ilerliyor
    Kurakçı ve Ilıkçı tez sahipleri tornistan yapmaktan yanlış anlaşıldık demekten bitap düştüler :)

• Hocam başlıktaki kurakçıları artık kaldırsan yeridir :)

ok hocam , lakin sene başı 2014 ılık kurak kışını sofistike bir şekilde ifade edip , şimdi bizlerin sağlam bir kış ikinci yarı beklentimizi kabullenemeyenler , güya uzun vade yorum bilimsel değil diyenler , bazı ortamlardan saldırıya geçmişler
    Cümle şu ; ne onların dediği gibi soğuk nede ılık
    Ya bi kere net olun be , biz sınır çizmedik soğuğa , Beşiktaş sahil için kar kalınlığı da vermedik , sadece istisnai güçte bir sistem olabilir dedi iki üstat ve ben de sonuna kadar destekliyorum bunu epeydir okuduğum verilere göre.
    Beni asıl mutlu eden şey Ekimden beri zikrettiğimiz Geç kış yaklaşımının inşaallah isabet edecek olması ihtimalinin iyice artmasıdır

• 16-22 dönemi Anadolu’yu ve iç kesimleri okuyamadığı çok açık hocam
    Tamam sahiller için bir ihtimal haklı
    Ama gefs ortalama senaryo bile bu verdiğinden daha iyi
    Cohen iyi olabilir o başka
    Biz şu an bu haritayı değerlendiriyoruz
    Cohen AER’nin
    Bastardı WeatherBell’in motorudur yoksa

• @Cold.EFso hocam tebrik ederim mjo verileriniz gerçekleşiyor sistemler silsilesi ılıkcı kadrosuna merhem olur emeğin e sağlık çok teşekür ederim hocam :hfyeni (25): :hfyeni (25): :hfyeni (25):

• @Cold.EFso hocam tebrik ederim mjo verileriniz gerçekleşiyor sistemler silsilesi ılıkcı kadrosuna merhem olur emeğin e sağlık çok teşekür ederim hocam :hfyeni (25): :hfyeni (25): :hfyeni (25):

teşekkürler hocam , hep beraber ülkece mutlu oluruz dilerim
    Mjo sistem takibi için bir bazdı , itiraf edeyim ben daha çok sinoptik takipçisiyim , hocaların alanı olduğu için çok girmedim o dönemki görevim gereği
    Ancak eğer böyle gelirse 18-19 sistemi Hava forum’un başarısıdır , birkaç arkadaş bunu hissettik ve ısrarla paylaştık, Türkiye’de bu sistemi birkaç gün önceye kadar kimse anmadı , biz on gün önce ipuçlarını gördük
    Bazı ılıkçı ortamlar bırakın 18-19 u 25 inden önce kar imkansız demişti
    Ancak onlarla beraber modellerde 18-19 sistemi eğer gelirse ( bana göre yüksek ihtimal gelir) bu sistemde modeller başarısızdır , dokuz on gün kalana dek göremediler ve ortalama +5 girdiler
    Ayrıca hala 21 inde bir kırılma var Halen modeller karar veremedi
    Bu da bize sinerji için çok uygun ortam