Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Üstadım topa girerim girmesine de, birincisi bilgim yok, ikincisi tecrübem az, son olarak da biraz farklı fikirdeyim🤔 biraz 2018 biraz 2019 karışımı bir kış bekliyorum. Yükseğin Karadeniz e set çektiği, efsane sinoptiklerin sinir bozucu biçimde Kırım'dan doğuya kaydığı bir kış. Çok mu karamsarım üstad.

Evet çok karamsarsınız 😀

Hatta depresyona soktunuz beni

Ama bazı veriler ışığında mantıklı konuşuyorsunuz

Benim takip ettiğim tropik /kuzey ilişkisi bağlantı arayışlarımda ise şu şartlarda fazla karamsar oluyor , Kasım başı çoğu veri değişecektir

Bu parça benden size gelsin :))

• Accu tahmin yayınlamış

Bana göre hatalı ve kusurlu

Bizim gibi işi temelden alanlar içinse oldukça yüzeysel

967346ace10484492ef0.jpg

Ecm nasıl tahmin yayınlar?

Ncep nasıl yayınlar

Jamstec ve Iri nasıl yayınlar

Sinoptik ve Anomali yayınlanır

Çünkü önemli olan Jeopotanyel yükseklik anomalisidir

Yani kısaca;

500 beklentisi

850 beklentisi ( bu bile nadir olur )

Ve Yağış beklentisi yayımlanır haklı olarak

2 m beklentisi ise çok Nadir yayınlanır

Şimdi bizler gibi meteorolojinin 750 verisini takip Edenlere çerez gelir bu tahmin , neymiş bi yer soğukmuş bi yer aralıklı yağışlıymış falan filan

Bunlar Buzines tarzı tahminlerdir ve bana uymaz , zaten tahmine de katılmıyorum

Accu önce Amerika’nın 2018 de yaşadığı yüzyılın kışıyla ilgili başarısız tahminin hesabını versin

• Cold.EFso

Hocam, deprem filan derken "meteorolojinin esaslarını öğrenelim" adlı çalışmalar başlamadan duraklamaya girdi :)

Ama nacizane bir kaç sorum olacak.

- Bu kadar değişkenin olduğu bu süreçte, eğer bir kuruluş mevsimsel tahminlerde bulunuyorsa,

çok yüzeysel ve değişime açık tahminlerdir bunlar. Fikir bile vermez bana kalırsa.

Bu urumda mesela Accuweather tahminleri için de aynı şey söylenebilir mi?

- Şimdi bu işlere yeni merak salan biri olarak, daha içinde bulunduğumuz sonbaharın kısa ve orta vadesini

bile tutturamayan bu firmalar, mevsimsel tahmin yaparken vicdanen rahat olabiliryor mu? :)

- Bu kurumların yaptığı mevsimsel tahminlere bakıp bakıp enseyi karartmak doğru mudur ? :)

Selamlar

• Ilker Gunebakan kardeşim benim şahsi Fikrimce bu firmaların dediği mevsimsel tahminlere göre direk enseyi karatmaya gerek yok, onlar sadece önceden ana fikir nasıl olacağına dair bazı bilgiler veriyorlar yani şimdi kış sıcak ve Yb li geçecek dediler vay sayalım, ama mesela 2 tane gelecek adam akılı sistem o kışı tarihe adını yazdırır, aynı 2017 deki olduğu gibi, bu görüntünün hatta direk kopyala yapıştır 2017 çok benzer bir kış tahmini. Yani kısacası bunlar sadece ön görünümü söylüyorlar. Bu arada Cold.EFso dostumun dediği gibi 2018 ABD bunun en net örneği yanılma payı olarak.

Selamlarımla,

Sağlıcakla kal.:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Ilker Gunebakan kardeşim benim şahsi Fikrimce bu firmaların dediği mevsimsel tahminlere göre direk enseyi karatmaya gerek yok, onlar sadece önceden ana fikir nasıl olacağına dair bazı bilgiler veriyorlar yani şimdi kış sıcak ve Yb li geçecek dediler vay sayalım, ama mesela 2 tane gelecek adam akılı sistem o kışı tarihe adını yazdırır, aynı 2017 deki olduğu gibi, bu görüntünün hatta direk kopyala yapıştır 2017 çok benzer bir kış tahmini. Yani kısacası bunlar sadece ön görünümü söylüyorlar. Bu arada Cold.EFso dostumun dediği gibi 2018 ABD bunun en net örneği yanılma payı olarak.

Selamlarımla,

Sağlıcakla kal.:)

hocam zaten nazire yapıyorum. Sorun yok :D

• Önemli sorular ve tesbitleriniz İçin teşekkür ederim ilker.gunebakan hocam

Elimden geldiğince fikirlerimi söyleyeyim

Öncelikle uzun vade tahmininden de öte çok uzun vadeli tahmindir mevsimlik tahmin

Accu çok uzun vade de olsa GPH paylaşmadığı İçin muhatabım değil

WSI Ağustos’ta GPH paylaşmıştı o bile benim için daha değerli Hocam

Çok uzun vadeler Atmosfer gibi dinamik ve süprize çok açık bir yapı İçin hayali sayılır , yanılma ihtimali yüksektir

İsabet etse de çoğu zaman yanlışlıkla isabet edebilir

Çok uzun vade tahmin yapan hareket noktalarını söylemelidir

Ben sezonluk fikrimi ve hareket noktamı söyledim , 5/6 arkadaş sinoptik paylaşsa kendininkinide paylaşacaktım, bekliyorum

Konuya dönersek CFS uzun vadeli tahminler bana göre Accu’dan Daha güvenilir çünkü sürekli güncelliyor kendini en azından ve anafikir genellikle korunuyor

Accu’ya gelirsek o artık bir sektör olmuş

Modelden falan anlamayan , tatil iş seyahat vb çok gezen Business klas insanlar İçin pratik bir tahmin sitesi

Bir zamanlar myforecast neyse onun gelişmiş hali

Peki hangi modellere bakıyor accu?

Çoğunlukla Ncep verilerine bakıyor

Veri demişken EAMT diyor bazıları?

EAMT nedir ?

Ne işe yarar

Niye kullanılıyor

Yorum farkı var mı bu şeyin?

Bu EAMT denilen şeyin 4 versiyonu var ve 40 farklı fazı ve yorumu çıkar (rüzgarla ilgili)

EAMT’den sinoptik yorumuna nasıl geçilecek ?

Bir verinin adını konuşmak bile ülkemizde Reyting yapıyorken onun yorumuna ulaşabilmektir bence AR-GE ve çalışma

Vallaha işte meteorolojiden benim anladığım budur

Kendi imkanlarıyla bişeyler bulup belli tezler ve modellerden hareketle fikir geliştirebilmek ve hayal gücünü Accu’dan fazla çalıştırmaya aday olmaktır

ACCU neden bu kadar gündem meşgul ediyor gerçekten anlamadım

Çünkü bize sebep değil sonuç gösteriyor

Benim işim sebeple (yani GPH ve kökeni)

Geçen paylaşılan NCEP destekli C3S tahmini benim için yüz accuya bedeldir

Saygılarımla

• Bana göre meteorolojinin en temel kelimelerinden biridir TELECONNECTİON

Kelimenin Türkçe karşılığı pek yok

Özellikle bu terimi seçiyorum çünkü tüm olay burada gizli

Kendi adıma teşvik etmek için bu terimi ısrarla kullanıyorum

Ülkemizin bana göre üç alanda oldukça ilerlemeye ihtiyacı var (geri de denebilir)

Nükleer , Moleküler biyoloji/Genetik, Meteorolji/İklim

Biz Meteorolojiyi konuşalım

Bilimin adı bile İngilizce

Sinoptik , Pattern, Jeopotansiyel , İzoterm, Blokaj, Oraj , endeks, faz , termometre , barometre,milibar , Momentum,Diyagram gibi çoğu teknik terim İngilizce

Ama bazı terimleri Türkçe kullanmaya çalışıyorum ; Döngü , Dizilim, Gıdım, Eş anlılık, Zaman akış tablosu gibi

Buna rağmen çoğu terim yabancı dilde , sektör yabancıların hakimiyetinde

Ama bir terimi, Teleconnection’ı özellikle kullanıyorum , çünkü sektörün Can damarı o

Bu arada geçen bahsettiğim EAMT , Avrupa kıtasının göz bebeğidir , yeri Himalayalar olsa da belki bunu çok kişi bilse de , asıl mevzu Yani etkisi kıtamız İçin çok önemlidir

Ama nasıl ve niçin ?

Burada Tropopoz’a kadar bir incelik hatta ısınmaya giden otoban açılır

İşte bu duruma tam olarak teleconnection denir ve bu konularda maalesef Türkçe kaynak yok denecek kadar azdır.

Bunun İçin meteorolojide ülke olarak çok ama çok yol kat etmemiz gerekir diye düşünüyorum

• Konuyla ilgisi yok, onun için sizden özür diliyorum ama, yapay zeka ve mekatronik diye ekleyip, hemen kenara çekiliyorum Hocam.

Diğer dediğinizin her şeyin altında imzam var :hfyeni (25)::hfyeni (25)::hfyeni (25):

• Cold.EFso konunda paylaşmıştım.Hani nelere bakıyoruz gibisinden..Eğer kalabalık gibi gözüküyorsa silinebilir...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Sadece bir cümle ile EAMT’nin bize etkisini yorumlarsanız ve “şahsi görüşünüzü” öğrenebilirsem sevinirim Hocam , diğerleri çok teknik veriler ve daha çok model veri girişi olacak şeyler

EAMT’nin AAM ile ilişkisi ne

Ve EAMT’nin bize etkisi ne ve neden ?

Ülkemizde neden pek sallanmıyor bu veri 😀

• Bu konuları geçtiysem de üyelere hatırlatma bazında iyi oluyor Cold.EFso

Ben geçmedim

Yeni başlıyorum hatta

Adını bilmekle işlevini tam olarak öğrenmek çok farklı gerçekten de

Bir de X yabancı kaynağına bakmadan kendi imkanlarıyla açıklama yapabilmek daha önemli benim için

Şöyle böyle değil Nokta atış bilebilmek ...

EAMT dünyada da yeni yeni değeri anlaşılan bir veri , çoğu konuşan da ezbere konuşuyor küresel bazı isimler dahil , modellerin can damarı

Matematik meteo karışımı nerdeyse

Daha bunun 3 farklı versiyonu da var da biz EAMT konuştuk sadece

Momentum ve sürtünme iyi anlaşılmadan da EAMT anlaşılmaz

Velhasıl zor konular

Selamlar

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• Konuyla ilgisi yok, onun için sizden özür diliyorum ama, yapay zeka ve mekatronik diye ekleyip, hemen kenara çekiliyorum Hocam.

Diğer dediğinizin her şeyin altında imzam var :hfyeni (25)::hfyeni (25)::hfyeni (25):

Estağfurullah Hocam

Evet yapay zeka da önemli eksiğimiz

Ama bana göre ülke olarak meteorolojide daha gerideyiz

Kendi küresel çapta tahmincilerimiz ve daha önemlisi modelimiz çıkana kadar böyle

• Estağfurullah Hocam

Evet yapay zeka da önemli eksiğimiz

Ama bana göre ülke olarak meteorolojide daha gerideyiz

Kendi küresel çapta tahmincilerimiz ve daha önemlisi modelimiz çıkana kadar böyle

Kimse meteorolojiyi tinlamiyor yada hava ile isi yok diyeyim. Kar sever biri olmasam bende ilgilenmezdim. Kimse bizim gibi kar ne zaman yagacak, kis nasil gececek vs diye dusunmuyor akillarina bile gelmiyor. Sadece yarin ne giysem yagmur yagarmi diyip hava durumu uygulamasina giren az sayida insan var. Yani sadece biz manyagiz.

• Benim için 1 Eylül - 20 Kasım arası sonbahar

1 Eylül 15 Ekim veri avcılığı ve sinyaller

15 Ekim - 20 Kasım Antreman ve yağışlar

20 Kasım -20 Ocak Kışın ilk yarısı

20 Ocak - 20 Mart Kışın ikinci yarısıdır

Kışın ilk yarısı İçin Anomali tahminimi yarın paylaşacağım nasipse

Değişiklik olursa revize ederim ama baktığım veriler daha çok uzun metrajlı analog benzetim olduğu için çok sürpriz şeyler gelişmezse tahminim değişmez

Kendi sinoptik beklentisi olanların paylaşmasını hala bekliyorum :))

El eli yıkar el yüzü yıkarmış

Bir elin nesi var iki elin sesi var

Azdan az çoktan çok gidermiş 😀

• cok isterdim onlar gıbı olmayı semih bey..benım cevremdede kımse yok benım gıbı..lakin kar agdıgında benim gibi sevinip,tadını cıkarıyor herkes..yağmazsada morali bozulan kımse yok.dedımya cok ısterdım onlar gıbı olmayı.