Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso Hocam Gfs'nin gösterdiği tarihler 4 Mart civarı endeksler ao nao ne diyor. Sistem var mı o tarihler de ? bu Gfs gene hayal satmasın...

valla hocam 7 gün var çok uzun vade değil aslında ve olabiliritesi var o dönemde bi yere salınım olacağı aşikar umarım en kötü gfs gibi gelir

• Cold.EFso Hocam Gfs'nin gösterdiği tarihler 4 Mart civarı endeksler ao nao ne diyor. Sistem var mı o tarihler de ? bu Gfs gene hayal satmasın...

o modele bakmıyorum

Endeksler kötü değil ama düzelmesi gerek

2/5 Mart dönemine odaklıyım

Gfs 4 dedi diye 4 e odaklanmaya gerek yok

Salınımlar artık ani olacak ve endeks takmayacak

Hatta salınım endeks belirleyecek

• inşallah gelir ülkecek kar alırız tabi ben zaten aldım ama olsun herkesle aynanda almak başka keyifli tek sevinmeyi sevmiyom:)uzays3271653126hava-kars323

• Simdi en cok sistem isticek bolgeler Istanbul Anadolu yakasi bi nebze Avrupa ve Karadenizin cok ve cok ihtiyaci var kara. Karadeniz cok buyuk hasret cekiyo. Karadenize cogunlukla mart sonu veya nisanda mutlaka -10 lu bi sistem gelebilir bence. Veya mart başı da olabilir hocamizin dedigi gibi.

• Lütfen motivasyon bozucu yorum yapmasın kimse

Sistem beklemeyen karalamaya gitsin

Söylediğimiz dönem , 5 Mart öncesi Babayaro 2 salınımı , bu sefer ülke sistemi , faz gereği biraz batılayacak ama üstümüze , Kelvin Atlantik için bu 23/24 sisteminden daha iyi sinyal veriyor

Hedef -14 leri kapmak ama -12 de olsa olur , 87 beklentimde gerileme yok , bilakis Yaşa ve Gör Sistemi kilidi açtı

Modelleri bir dürbün gibi ele alırsak , birinci sistem denklemleri devam ederken ikinci sistemi çözmek daha da zor olacak doğal olarak

Yani 27/28 Sistemi gücünden ziyade sonuçları itibariyle basınç dizilimlerinin şekil aldığı sistem ve 1/2 Mart dönemi taşları yerine oturmaya başlıyor , dolayısıyla 2/3/4/5 kompleks denklem onlar için

Birinci sistemden dolayı ikinciyi çözmekte zorlanıyor bu yıl yerlerde sürünen modeller

Haftalar önce belirttiğimiz 28/5 dönemi diye tarif ettiğimiz Büyük ülke sistemi hedefimde gram gerileme yok

İzlanda İskandinav Azor ve Hatta Kafkaslardaki milimetrik dengeler Sistemi etkileyecek ve son dakika herşeye gebe olabilir

d4c0eddfc0b8f5651527.png26ecddc53.pnge8faac24a9.png8c530af4.png

ülke sistemine bu kış hiç bu kadar yaklaşmadık, Cma , model sayfasında dün akşam yazdığım gibi Sistemi 2’sinde vererek efsaneyi ilk gören model oldu bu sabah

23/24 gibi Modeller yaklaştıkça daha da bozabilir yada iyileşebilir , benim için son 72/48 önemli

Onun için soru cevap ön yargılı yönlendirme yorumlara kapalıyım( endeksle kimse gelmesin değişmesi 12 saat sürmez bu dönemde ) , en azından bu sayfada , lehimize gelişme umutluyum en geç yarından itibaren

Allah en hayırlısını versin

• Daha öncede bu sayfada karışıklık yapmaya çalışan bazı kibirli yaklaşımlar olmuştu güya herşeye hakim

23/24 sistemine de kesin gelmez deyip canımızı sıkıp, sistem gelince rezil olup buna rağmen karda tepinmeyi iyi bilmişlerdi özür bile dilemeden

Şimdi biz bu 23/27 ve 28/5 dönemi için peşpeşe 3 salınım ve bir efsane ihtimalini burada kapsamlı faz analitiği yapıp belirttik ve Semih bey de mümkün demişti , bilen bilir

Bir de şu yaklaşım çok garip ; Neymiş ülke sistemi yokmuş

Ben her yer eşit yararlanacak mı dedim

Eşit yararlanmak ne komik ifade

Eğer ülkenin yüzde 70/80 i güzelce istifade ediyorsa hem Doğu Karadeniz hem Marmara hem Ege ve iç kesimler ile Güney’e kadar iniyorsa ülke sistemidir

Eş zamanlı yarar olur mu

Meteoroloji bilen 10 yaşında çocuk bile bilir ki Kuzeyden inen salınım Marmara’dan girip doğulayıp tüm ülkeye yayılabilir 2/3 gün içinde

Bunu bilemeyecek kadar hırsı öne çıkanlar çıkıp ben tahmin yapıyorum demesinler

Seve seve ülke sistemi hedefine devam

Yada olabildiği kadar ülkenin çoğu yerine hakim olabilen sistem

Mart ikinci haftayı da yabana atmayalım

• Katılıyorum hocam daha 1 hafta var mart sistemine hemen yok kaçtı çöp sistem falan diyenler oluyor ben o sistemde ülke potansiyeli olduğunu düşünüyorum Marmara'dan veya Karadeniz'den girceğini düşünüyorum kıyı ege belki güney kesimler sonra yavaş yavaş iç kesimler Doğu Karadenize ilerlicek ama yok modeller öle gösterdi diye hemen çöpe atılıyor gördük modellerin nasıl çuvalladığını bu sistemde 24h zor çözdüler Mart bitmeden kışda bitmez Ülke sistemi diyincede herkes aynanda yararlanması imkansız nerdeyse. Batıdan doğuya yavaşça ilerlicek bilmiyorsan konuşmucan bilen kişilerden bilgi öğrenip öyle konuş ama düzgün konuş bence bütün yazarlarımızı tahmincilerimizi kutlamak gerek.

• Cold.EFso hocam bu aralar modellerde dikkat ediyorum Azor kutup blokajı olabilir mi sizce ilerleyen günlerde eğer olursa bize efsaneyi indirir sanırım sizde efsane bekliyorsunuz sizin beklediğiniz sinoptikte benim beklediğim gibi mi yoksa daha farklı mı eğer gerçekleşirse benim beklediğim sinoptik ilerleyen günlerde geçen sene avrupaya kaçırdığımız devasa soğuklar bu sefer bize inebilir :)

1ac4bc.png

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Berkay34 efsane olasılığı arttı diyorum

Evet beklentim var

Yanılmamız olası ve kesin ifade hiç kullanmam

Ama ben bu 27/28 de hafife alınmasın demiştim , 2/5 dönemini kapatan kapatsın

Yeter ki sağdan soldan bize çatmaya çalışmasınlar

Modellerin takdirini değil Allah’ın takdirini ve atmosferi anlamaya çalışıyoruz

Bizleri de farklı kılan o olacak

• Samet, hayırdır niye böyle gerginsiniz ? Mesele Bay Hava değil ki ? Bay Hava'nın ne dediğini de yazmamışım. Onun böyle ufak tefek sistemlere verdiği bir isim var, "Hıdır". Başka bay hava ne demiş, ne dememiş onla ilgili bir yorumum yok. Kaldıki zaten kendim donanımlı biriyim, kendim tahmin ve analizler yapıyorum, kimsenin tahminine de ihtiyacım yok. Sadece sorarım acaba aynı görüştemiyiz değil mi diye ? Değilsek neden değiliz. Bizi farklı tahminlere götüren ne diye ?

Ortamı germe gibi bir niyetim yok, bence siz artık paranoayak olmuşsunuz. Ya di bu forumda tartışma görüş alışverişinde bulunmak yasak ? Despotluk mu var yoksa ? Görüş, fikir ve beyanlarımızı belirtemiyecekmiyiz ? Sadece belli kişiler konuşacak da bizde koyun sürüsü gibi arkasından mı gideceğiz. Herkes aynı görüşte olmak zorunda mı ?

Bence siz önce bunları gözetin. İşinize gelmeyen mesajı silmektense. Biz burada ülke sistemi nedir, ne değildir tartışıyoruz, siz var bunda bir art niyet diyorsunuz. Allah hidayet versin ne diyeyim :)