Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • hocam keşke artık yağış gelse yağışsız kuru soğuk çok kötü oluyor yağış ve bol oraj gelsin artık ekinler içinde kötü kuru soğuk inşallah yağış en yakın zamanda gelir.

• Üşüyoruz üşümeye devam ediyoruz

Batı kesimler mevsime göre baya ortalamanın altında

Geç soğuk atakları beklentilerimiz maalesef haklı çıkıyor

Allahtan kıyı kesimlerde yıkıcı don olayları Yok

İç kesimlerde yer yer kar yağışları var

Doğu kesimler ve güneydoğu yine bol yağışlı

63b6c42.png944233f50c.jpg

Soru şu , bu tarz senaryoları daha ne kadar görecek modeller

b2920e710a3fbe7244eaf6.png2918d61224b89.pnga3177119772f48e48.png1069a00f425713df.png

Serin bahar bir süre daha devam edecek galiba

Güneşi ve ısınmayı hiç bu kadar istememiştim , hem de daha Nisana girerken

• dc7053c0295d278419fd7.pngEcm 240 tam da beklediğim ve merak ettiğim tarzda bir denklem sunmuş

Bu yıl ilk defa 850’de +20 ve üzeri bu kadar cüretkar görüntü verdi

Güneyde dibimize kadar sokulan Afrika atağı , kuzeyde iyice bize yaklaşan soğuk atağı çekişmesi

Senaryolar kafa kafaya gider ve pat durumu oluşursa ; Muhtemelen kuzey kesimlerle güney kesimler arasında büyük sıcaklık farkları oluşacak

• Umarım Nisan ilk haftadan itibaren bu uzun üşüme trendimiz ve özellikle Batı kesimlerin yaşadığı kurak gidişat son bulur , yağmur bile yok her yer toz toprak rüzgar ve kuru soğuk

Yaptığımız tahminlerin sonucu sadece zayıf kuru soğuk olarak yansıdı bize

Meyve çiçeklerinde fazla hasar yok galiba

İzlanda hala güçlü olma belirtisi taşıdığı için olasılıklar yağış yönlü olabilir bf11937c3e95.jpg

Bu arada pazarda ve marketlerde karpuz sezonu başladı , mevsim geçişi olduğu için portakal kardeşle Yanyana bulmak mümkün ve çok güzel yakışıyorlar 😊

• Geç kışçılar

Donuyorum , donuyorsun , donuyoruz

Donuyorsunuz, Donuyorlar 😀

Hem de mis gibi kuru soğuk

Tabiki bizim elimizden gelmez birşey ama , tıpkı kış ortasında YB riski alıp Kaybedenler gibi biz de kaybedenler kulübündeyiz

Ha soğuma beklentimiz gerçekleşti ama yağış yok , bu geceyi atlatabilirsek don da yok kıyılarda

Yine de kendimiz bu beklentiye girdiğimiz için bu şarkıyı hak ettik 😬

• Bu sene en çok yanılan , bize -16 ları -20 leri diğer modellere kıyasla daha çok veren ve son 72 lere kadar inatla gösterip cüretkarca son anda bozabilme pişkinliğini gösteren Brezilya modelinin algoritması ve bazı değerlendirmelere ulaştım , birkaçı şöyle ;

73cd859ddbf0e7d.jpgac71e.jpgb80eb5950348.jpg

Sözde global modelin optimizasyon denklemleri sıklıkla eleştiriliyor

Daha Amazonlarda bile yeterince başarılı olamayan Bam’ın şu aşamada küresel başarı göstermesi zaten zordu ve sistematik problem yaşayan model son zamanlarda güncelleme yapmakta bile zorlanıyor

Bence döngü girdilerini ve parametreleri abartılı olarak çıktıya dönüştürmesinde başarılı maestrolar bulamamasından kaynaklı daha çok , yoksa çoklu uydu girişi yapması bile milli model hedefi Peşinde koşan bizler için oldukça uzak bir hedefe benziyor şu vaziyette

• Cold.EFso

Bilmediğim konularda ahkam kesmeye bayılırım :)

Global, model filan görünce bir kaç kelam edeyim dedim. :)

Sondan başlayayım;

- Milli model dediğiniz gibi, erişilmesi güç bir hedef ama mutlaka üzerinde çalışılmaya başlanması gereken bir hedef.

Neden diye sorarsanız, Ülkenin jeopolitik konumu, sınırlarımızda olan gelişmeler ve yakın-orta vadede oluşaaklar derken,

İHA, SİHA, diğer hava ve deniz güçleri, balistik silah sistemleri gibi unsurlar için meteoroloji çok önemli bir parametre.

Öncelikli olarak ele alınmalı.

- Brezilya modeline gelince, konuya asla sizler kadar hakim değilim belki de o yüzden, bazı şeyler kendi içinde çelişiyor gibi sanki.

11 Nisandan sonra nispeten rahat olacağım için, sizi bıktıracak kadar soru sorup, biraz algoritmayı anlamaya çalışacağım.

İyi çalışmalar dilerim, selamlarımla

• ilker.gunebakan Allahtan bilmeden “ahkam kesiyorsunuz “ hocam 😀

Bir de bu mevzulara biraz daha hakim olsanız çekeceğimiz var :))

Algoritmalar ve özellikle açmazları şu aşamada bizi çok aşan şeyler ( her ne kadar yazılımlarla aram iyi olsa da şu aşamada model algoritması lüks geliyor bana göre )

Ama döngü analitiği ve girdi parametrelerinin yorumu ve çıktıların farklılaşması üzerine çılgın tartışmalar yapabiliriz

Ve sanırım bu tartışmalar verimli olursa oradan bir model bile doğabilir

Yada şöyle deyim , Bam ne yapıyorsa onu yapmazsak modelin başarı şansı artar 😊

Fakat bu sene her model için berbat geçti , özellikle ÇFS için ( Çöp Gfs :))

• Cold.EFso

Sayın Hocam;

Bitiş çizgim 11.Nisan günü.

Allah bir aksilik vermezse, 2 günlüğüne gurbete çıkıp geleyim, elimdeki işlerimi teslim edeyim,

tamamen emekli moduna geçip, kendimi sizinle tartışmaya hazırlayacağım :)

Kendinize iyi bakın,

selamlarımla

• Cold.EFso hocam Gfs konusunda ben biraz farklı görüşteyim forumun geri kalanıyla. Çünkü salınımların şiddeti ve soğuma değeri konusunda fazla abartılı çıktılar üretse de, uzun vadedeki soğuk veya sıcak atakları diğer modellerden çok daha önce gördüğünü düşünüyorum. Forum ahalisi olarak bence hataya düştüğümüz nokta, 300 lü saatlerde gördüğümüz basınç örüntüsü, 500 hpa ve 850 hpa değerleri ve yağış şiddetini, birebir gerçekleşecek gibi algılamak.

Oysa ben kış boyu 300 lü saatleri şu tarihten sonra soğuk ve ya sıcak sektördeyiz, ayın sonu yağışlı vs gibi değerlendirdim ve Gfs nin bu konuda ciddi oranda başarı yakaladığını gördüm.(eps den bile başarılı olduğunu düşünüyorum.)

Gfs ve Ecmwf belki milli model için lüks fakat ukmo tarzı kısa vadeli birşey deneyebiliriz bence ilk aşamada. Saygılar hocam.

• Konuyu birde örneklendirmek istedim hocam affınıza sığınarak.

Bakın bu Gfs 29 Mart çıktısında 8 Nisan tahmini tahmin saati 252. Gfs sıcak bir gün öngörüyor.

0fdc1db7ab6faa1fcee.jpg

Bu akşam güncellemesi birebir olmasa da bu tahminin gerçekleştiğini ilan ediyor. Gfs 3 Nisan güncellemesi 8 Nisan günü tahmini, tahmin saati 120.3c35c2337d959c77a.jpg

İşte bu gibi örneklerden yola çıkarak diyorum ki Gfs uzun vade için sıcak-soğuk, yağışlı-kurak şeklinde fikir vermesi açısından benim için şu anda rakipsiz.

• Teşekkürler DoquKaradeniz28 değerli görüşleriniz için , ortak dili yakaladığımızı düşünüyorum zira imza sizin olmazsa bu yazıyı kendim mi yazdım diyeceğim nerdeyse :)) bu iyi haber

Ama Gfs konusunda maalesef katılamıyorum size

Güngören’in orta yerinde sene olmuş 2019 biz hala model soğuğun geleceğini bildi ve başarılı dersek hedef küçültmüş oluruz bana göre ve modellerin başarı ölçüsü kalmaz bana göre ( Ayrıca Gfs nin döngü analizindeki çapsızlığını 192 saat vade ve üzeri için en az 10 defa belgeleriyle paylaşmıştım , sadece bahar dönemi soğuma dönemlerini bildi , uzun vadeler için diyagramın aniden 10 derece saptığını defalarca yaşamıştık)

Soğuma dönemlerini ön görmede çok şükür bizim döngü analizimiz Gfs yi defalarca tokatlamıştır , kışın ilk yarısı için yaptığımız analizler ve Gfs çelişkileri meşhurdur

Ama uzun vade için Eps ve Cfs remiksi bence oldukça aydınlatıcı olacaktır

Onlar da faz ve döngü bileşenlerini farklı okuyorlar ama bir fikir oluşabilir

Bununla birlikte bizim soğuma dönemi öngörü başarımız olsa da soğuğun şiddetini modeller kadar bizler de bu yıl okuyamadık

Model çökerten sistemde forum olarak başarımız ortada ve yıllarca unutulamaz bu performans , ama 120 saat vadede -14 görünen senaryolar bir anda Gfs de -2 ye düşüp , Ecm ile son anda -9 görününce çok büyük sürprizler yaşadık sektörde

Hayatı sadece evinin önüne yağan Kardan ibaret sananların Kaprisleri , kavgaları , bize verdikleri meşguliyetleri ve bilim dışı yaklaşımlardan dolayı bunların hiçbirini konuşamamıştık

Zira meteoroloji olanlardan sonuç çıkartarak gelişen bir bilim alanıdır

• Cold.EFso evet hocam Aralık-ocak-şubat dönemi gerçekten öngörülen ve gerçekleşen bazında Gfs için rezalet bencede. Hatta 30 Mart sistemi bile Gfs ye göre sahilleri beyazlatacak cinstendi. Bölge konumuzda acaba yeni bir 2014 mü muhabbeti bile döndürdük. Sonuç ortada.

Fakat ben sizi gayet iyi anlıyorum. Modeller ve biz hep birlikte meteoroloji de daha ileri gitmeliyiz diyorsunuz. Elbette mevsimin tamamını tahmin edebiliyor olsak güzel olur. Ama bence işin sürprizi ve heyecanı kaçar. Valla ne yalan söyleyeyim ben geldi, gitti, gıdım gıdım düzelir , kaçtı, biz kaptık, İtalya kaptı, balkanlara kaçtı, Edward yandı, hele hele ki İzlanda-Azor savaşını, AB Girit temi Kıbrıs'ta mı, Doğuya yarar batıya yarar muhabbetlerini çok seviyorum.( Arasıra iş kavgaya varmasa tabi:()

Ama atmosferin esrarını çözmeye de sizin kadar meraklıyım. Tabi ben sizlere göre emekleme aşamasına bile gelemedim ama olsun, başlamak bitirmenin yarısıdır.

• Cold.EFso

Sayın Hocam,

Ben yine "fasit döngü" tanımı içinde kalarak, klasik sorumu sorayım. :)

Şunun için soruyorum yanlış anlaşılmasın, kafamdan bir çok düşünce geçiyor, bir kısmı saçma kesin olarak ama bazıları saçma olmayabilir :)

Ama hangisi saçma,hangisi değil, açmazdayım :)

Sorum şu;

Örneğin Hava_Forum Hoca, kış dönemine dair bir tahmin de bulunacak. ( Hoca'nın adı sadece konuyu pekiştirmek için verilmiştir. Başka bir anlamı yoktur)

Şimdi u tahminleri yaparken, parmağını camdan uzatıp, rüzgar hangiyöndn eser, soğuk mu, ılık mı, parmağı ıslandıysa yağış var mı diye yapmıyor.

Bir takım, meteorolojik verileri kullanarak yapıyor bu tahminlerini. Ya da siz, rüyaya yatıp, gelişmeleri okumuyorsunuz sanırım. Mutlaka sizi yönlendiren bir şeyler (!) var.

İki, üç yıl önceye kadar, çok az sapma gösteren, ya da daha kolay okunabilen bu veriler, ne oldu da son zamanlarda okunamaz, tahmin yapılamaz, yanlış yönlendiren duruma geldiler.

Ben açıkçası, zonal rüzgarlar,vortex hareketleri şudur budur gibi olguların bu değişikliği yapabileceklerine inanmıyorum.

Çünkü bu parametreler ortaya yeni çıkan şeyler değil, atmosferin oluşum sürecinden beri etkili olan unsurlar.

Ne oldu peki ?

Bir de geçen gün bir belgesel kanalını seyrederken, Havai'de bulunan bir yanardağın tarihsel lav akışlarını inceliyorlardı.

Lav akıntısının içinde bulunan demir partiküllerinin, dünyanın manyetik eksenlerine bağlı olarak akış yönlerinin değiştiğini izah ediyordubir bilim insanı.

Ve bu manyetik alanın, manyetik kutuplarıj yeri değişecek şekilde bir harekete periyodik olarak devam ettiğini söylüyor, günümüzde bu hareketlerin yine hız jazandığını anlatıyordu.

Tahminleri bu denli değiştirecek ( daha doğrusu tahmin parametrelerini) global bir hareket varsa, bu acaba manyetik yer değiştirme olabilir mi?

Ve modellerin algoritmaları, bu değişikliği öngörmedikleri için saçmalıyor olabilirler mi?

Teşekkür ederim

Sevgi ve selamlarımla

• DoquKaradeniz28 işte budur valla

Teşekkürler , amaç heyecan ve takip

Kar yağar yağmaz Allah’ın takdiri

-3 girişinde kar aldık -9 da kovayla su yağdı her yere , ufak bir rüzgar yönü değiştiriyor herşeyi

Takip takip takip ve zevkle takip 😊

ilker.gunebakan hocamız zaten yine damardan girmiş mevzuya

Evet alışılmışın dışına çıkmak gerek

Zaten yeryüzünde kim ben atmosferi yüzde 100 çözdüm diyebilir ki

O hala çözülememiş birçok gizemi barındıran büyük ve mucizevi yapı

Belki bakılan verilerin çoğu gereksiz bile olabilir , belki on yıl sonra süpriz bir OSO endeksi çıkacak ( İsim sallamasyon )

75 yılında Madlen Julien çıkmasa ne olacaktı kim bilir

Dediğiniz gibi manyetik etkileşim , uzay dizilimi , yeryüzü etkileşimi , depremler yada herneyse zincirleme bir durum olabilir

Bence ülkemiz için AFO , Basro , Hazo , Sibo , Kafo falan gibi endekslere de bakmalıyız

Yani sadece Nao şöyle al sana sistem , olmadı olmuyor olmayacak

Bunu yıllardır derim ve tezimdir

Endeks sistem vermez

Sistem Yani döngü endeks üretir

Farklı bakış açılarıyla araştırmaya devam

• Ilker Gunebakan hem kuresel isinma hem kuresel iklim degisikligi var 2000 yilindan beri.

Bu bazen 2017 deki gibi sistemlerede sebep olabiliyor bazende 2 sene onceki kis gibide olabiliyor. Çöle kar da yagabiliyor, kar yagmasi gereken kuzey enlemlere kar yagmayadabiliyor.

Modellerin cozunurlugunun bu kadar artirilmaya calisilmasinin sebebi yada surekli guncelleme yapilarak yenileme calismalarinin yapilma sebebi iklim degisiklikleri. Bizde detaylarda modellere bagimli oldugumuz icin ona gore tahmin yapiyoruz. Tutuyo yada tutmuyor. Her sistemden ders cikariyoruz.

Istanbul icin bu seneki en etkili sistemde sicaklik 2 3 derece daha dusuk olsa cok daha farkli seyler olabilirdi. en az 48 saat yogun kar ve tipi seklinde yagdi.

Bunun gibi birkac sistem daha sicaklik sinirda kaldigi icin heba oldu. Detaylarda kaybettik yani. 2017 gibi sicaklik sorunumuz olmasaydi cok daha farkli seyler konusuyorduk. Hayirlisi..