Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso

Hocam bu foruma takıldığım andan beri, gayretlerini, analizlerini, çalışmalarını ilgiyle takip ediyor ve sizi takdir ediyorum.

Bu emeğinizin karşısında ufak tefek sapmalar olsa bile, büyük ödülü yakalayacağınızı da biliyor ve takip ediyorum.

Elleriniz dert görmesin, kolay gelsin.

• Teşekkür ederim ilker.gunebakan değerli Hocam , biz de sizin bilimsel analiz ve yorumlarınızı ilgiyle takip ediyoruz

Atmosferi anlamaya çalışmak onuru bile bize yeter de artar bile

Çünkü o bize armağan edilen büyük bir lütuf , tahminler az tutar çok tutar , beklediğimiz büyük sistem er yada geç gelir gelmez nasip ama takip heyecanı ve paylaşım bizi mutlu etmeye yeter

Önemli olan atmosfere küsmemek ve dükkanı kapatmamak 😊

• Cold.EFso değerli dostum, tüm forumca sevilip takip edildiginden şüphemiz yok. Bazen acaba kacirdigim yazınız varmı diye sayfanizi dönüp dönüp okudugum oluyor.

Sevgi saygilarimla...

Çok teşekkürler Hocam , bilmukabele

Bir hissiyatınızı öğrenmek istiyorum , zira önemli buluyorum

Sizce Aralık Ocak döneminde -12’ler iner mi ülkemize

Verili verisiz yaygın karamsarlık havası hakkında düşünceleriniz nedir?

Bir sonbahar ayı olan Kasımın böyle durgun ve sıcak devam etmesi dükkan kapatma hissi oluşturdu mu ?

Modellerde bir kaç gün içinde şahlanma umuyor musunuz ?

Yada bazı yorumlar gibi Aralık ortasına kadar rosto mu diyorsunuz ?

• Hocam, bu yıl kısa araliklarla dalgalı seyir izleyen hava kosullari beklemiyorum. Daha uzun araliklarla olusacagi kanaatindeyim. Yani 2-3 gün sistem alinca bir hafta on gün durağan havalar olabilir. Fakat burada bazı tahmincilerden ayrildigim noktalar var. Nedir bu mesela;

Alınması muhtemel sistemlerin çok keskin olmasını bekliyorum -12 14 hatta 16 lık. Yb nin uzun sure etkin oldugu yerlerde sistemler, mevcut hava kosullarini dogrudan etkileyecegi icin bir cok parametre devre disi kalir ve gorundugu haliyle gelebilir. Nedeni ise düşük basinclarin olusturdugu kaotik ortam bu alanlarda olmaz ve tipki sibirya gibi yolunda hic engel neredeyse olmaz.

Kasim sonu hareketlilik baslar, en hateketli ay aralık olur. Ama en sert zaman dilimi şubatta gorülebilir. Bizi, 2003, 1968 benzeri bir kis bekliyor olabilir.

• Cold.EFso hocam 2003 yada 2006 vari bir kış bekliyorum ülkemizde inşallah izlenimlere dayanarak tabi sizce olabilme nasipliği ne düzeyde şimdiden teşekkürler.

• Hocam, bu yıl kısa araliklarla dalgalı seyir izleyen hava kosullari beklemiyorum. Daha uzun araliklarla olusacagi kanaatindeyim. Yani 2-3 gün sistem alinca bir hafta on gün durağan havalar olabilir. Fakat burada bazı tahmincilerden ayrildigim noktalar var. Nedir bu mesela;

Alınması muhtemel sistemlerin çok keskin olmasını bekliyorum -12 14 hatta 16 lık. Yb nin uzun sure etkin oldugu yerlerde sistemler, mevcut hava kosullarini dogrudan etkileyecegi icin bir cok parametre devre disi kalir ve gorundugu haliyle gelebilir. Nedeni ise düşük basinclarin olusturdugu kaotik ortam bu alanlarda olmaz ve tipki sibirya gibi yolunda hic engel neredeyse olmaz.

Kasim sonu hareketlilik baslar, en hateketli ay aralık olur. Ama en sert zaman dilimi şubatta gorülebilir. Bizi, 2003, 1968 benzeri bir kis bekliyor olabilir.

Tamamen sizinle aynı fikirdeyim hemşehrim. Tereddütsüz imzamı atarım bu görüşünüzün altına. Benim kış tahminimin daha derli toplu cümlelerle yazıya dökülmüş hali👍

• Tamamen sizinle aynı fikirdeyim hemşehrim. Tereddütsüz imzamı atarım bu görüşünüzün altına. Benim kış tahminimin daha derli toplu cümlelerle yazıya dökülmüş hali👍

Her tahmincimizin farkli görüşü olabilir. Kimisi tahmin yaparken, kimisi de temenni de bulunuyor. İste tam da burada fark ortaya cikiyor. . Bu arada tesekkur ederim ..

• Cfs’ye göre gıcık ve inatçı YB üzerimizden uzaklaşmaya başlıyor nispeten

22/25 Kasım , 30 Kasım/4 Aralık ve 10/15 Aralık civarlarında kademe kademe soğuyan 3 sistem alabilirsek bu kışla aramızda bir Barış Anlaşması imzalayabiliriz 😊 Ve asıl kış için geri sayım başlatabiliriz

14eac19d7ee85e.png

• Cold.EFso Cfs dik bir iskandinavya ve kuvvetli Sibirya dikkat çekmiş... Birde SSW var demiş. Bu durum bizim için çok iyi, ben beğendim...:):thumbup:

Cfs anomali beklentisinden o tarihlerde SSW beklediği sonucunu çıkartmanız ilginç geldi bana😊

İskandinav yükseği ve derinleşmiş Aleut alçağı bu ilerleyen MJO rejiminde tipik özelliklerdir . Negatif ile Nötr arasında dalgalanan Nao ile Pozitif EAMT de bu dönemin özelliği olup Sibirya bölgesinde YB beklentileriyle örtüşür.

f3a9e752cdf4d7f5dcbf1c0.gif462683f1f96dce690111a93.gif

Daha önce de belirttiğim üzere Şu ana kadar Gfs daha başarılı gidiyor fazları okumakta, ECM de toparlamakla beraber biraz daha direksiyonu kırmış , onun için EPS’de bir kaç gün içinde sistem emareleri görülebilir

Bu arada Kasım20/Ocak20 2020 dönemi için yaptığım olumlu tahminin arkasındayım ve güzel şeyler umuyorum

Ancak Kolay lokma yoktur , modeller saç baş yoldurmaya devam edecektir , 120’de iki büyük model uzlaşmadan rahat yoktur bize, yeri gelecek son 24’e kadar sistemde uzlaşmayacaklardır öngörülmesi gittikçe zorlaşan bu Atmosfer şartlarında

Değişime açık olmalıyız

Çok garip veriler var , Avrasya’ya inen ciddi soğuklar var , mutlaka bize de birşeyler düşecektir bir önceki paylaşımda belirttiğim tarihlerde , en azından öyle ümit ediyorum