Asla Unutamadığınız Sistemler

 • Kara Kışların En Kötüsü

  Türkiye’de "1963 Kışı" olarak adlandırılan Trakya ve İstanbul’u Felç Eden Kış. Tabiatın insanları sadece soğuktan değil kederden de dondurduğu kış.

  1963 yılının 23 Ocak Çarşamba günü gazete merkezlerine bir haber geliyordu. İçinde 180 yolcusu birlikte Edirne-İstanbul seferini yapan tren Çatalca taraflarında kara saplanmıştı, yolcuları mağdur durumdaydı.

  Haberi alan Hürriyet gazetesi hemen bir araç tahsis edip üç kişilik te bir ekip oluşturarak treni aramaya, haberini yapmaya gazetecilerini gönderdi. Ekipte foto muhabiri Abidin Behpur, muhabir Yüksel Kasapbaşı ve şoför Yüksel Öztürk yer alıyordu.

  Ekip hazırlıklarını aceleyle tamamlayıp saat 15 gibi yola çıktı. Yollar yer yer kapalı etraf bembeyaz soğuk müthişti. O kış öyle sert geçiyordu ki; Edirne’de iki nehir birleşmiş ve donmuş, İstanbul’da Terkos gölü donmuş, elektrik ve sular kesilmiş, şehirlere kurtlar inmeye başlamıştı. Uludağ’da ölçülen kar kalınlığı 25 mt olmuştu.

  İşte bu şartlarda üç emekçi basın mensubu treni bulmaya fotoğraf çekip haber yapmaya Çatalca’ya doğru yola çıktılar. Devir cep telefonu devri değildi, yanlarında dolayısıyla cep telefonu olmadığı gibi üstüne arabalarında telsizde yoktu.

  Ertesi gün, 24 Ocak Perşembe günü henüz vardıkları Çatalca yakınlarında araçları kara saplanmıştı. Bu durumdan kurtulmak için yardım istedikleri bir kamyon şoföründen öğrenildiğine göre araçlarını çektirmek istemişler ancak başaramamışlardı. Kamyon şoförü; aracınız kalsın hep birlikte yavaş yavaş Çatalca’ya gideriz dese de onlar kabul etmeyip müthiş ayazda zar zor 100 mt ilerideki araçlarına dönmüşlerdi. Ölüme yürüdüklerini bilmiyorlardı...

  Kamyon ancak gece yarısı ulaşabildiği Çatalca’da durumu hemen Jandarmaya bildirdi. Derhal bir kurtarma ekibi hazırlandı arama başladı ancak nafile!

  Ertesi günü 25 Ocak Cuma günü 50 kişilik bir arama kurtarma ekibi gazetesinin aracını tamamen karların altına gömülmüş halde buldu. Ve tabi ne acıdır ki üç genç fidan araçlarının içinde donarak can vermişlerdi.

  28 Ocak günü basın şehitleri İstanbul’da törenle defnedildiler. Saygı ve sevgiyle anıyoruz.

  Haberini yapmaya gittikleri trenin 180 yolcusu ise sorun çıkmadan kurtarılmışlardı.