Asla Unutamadığınız Meteorolojik Olaylar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Asla unutamadığınız sistemler başlığına yazacağım tek bir yıl ve 2 sistem var oda 2004 ocak-şubat sistemleridir. Gördüğüm en iyi 2 sistem bunlardı konumum adına..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 2004 YILINDA KAR Yağmayan manisa bile 10 15 cm kar almıştı, düşünün artık.

2015 Şubat Avrupa yakası olarak iyiydi merter gibi yerde bile yollar kapalıydı.

Birde 2012 16 ocak var, Anadolu yakasında 25 30 cm birikim yapmıştı akşam trafiği felç olmuştu. Ümraniye Çekmeköy 2 saatte gitmiştik.

• 92 kisi olabilir.cok iyi kar almistik. 8 9 yasinda oldugum icin hatirlamiyorum. Sonrasinda 96 97 kisindan biriydi cok iyi kar aldik. Persembe cuma tatil olmustu.

2001 2003 arasi afyondaydim. Uzun sureli yerden kalkmayan kar gordum. Yerlileri buraya bu kadar kar yagmazdi dediler. Sanirim benim sansima.

2004 efsaneleri.. 2006 sistemi tramvayla kara saplandik findikzadede okadar yogundu.

2008 subat sistemi. Ilk tahminim ve basarili oldugum ilk sistem. Eminonunde calisiyordum. 25 30 cm kar vardi. Sistemin son anina kadar lapa lapa yagdi. Kirim uzerinden gelmisti yanlis hatirlamiyorsam.

2010 sistemi z.burnunda kotuydu. 2012 de guney ilceler olarak kotuyduk. Dekler guneye inmedi..

2015 subat sistemi. Gayet iyiydi. Siklonda eslik etse dahada iyi olurdu..

2016 yilbasi sistemi iyiydi.

2017 ocak sistemi. Yasim itibariyle hatirladigim en iyi sistemdi zeytinburnu icin. Ilk defa basilmamis yerlerde 1 mt kar gordum. Yasayipta gordugum en buyuk efsanemdir.

Lapa lapa olarak 2008 sistemi, tipi olarak 2004 ocak sistemidir.

2004 Ocak sisteminde oglen disaridaydim. Catilar antenler ucusuyordu. Kar dalga dalga geliyordu.

2017 de eger surekli a.b girisi olsaydi 87 deki gibi ve suresi 1 hafta degil 10 15 gun olsaydi olay cok daha farkli yere gidebilirdi..

Bu da boyle bi animdir:)

• 85 ve 87 sistemlerini yaşayan birisi olarak bu sistemlerin üstüne hiç bir sistem tanımıyorum. Özellikle 87 Mart sisteminde günlerce aralıksız yağan kar yağışını ve 1 metreyi bulan kar kalınlığını yaşadık. Ayrıca Ankara da çocukluğumda yaşadığım ve hatırladığım ilk efsane kış olan 72 ocak-şubat kışının yeri bende ayrıdır. 2 ay boyunca sıcaklık 0 derecenin üstüne hiç çıkmamış hatta bir gece -20 dereceyi görmüştük ve evdeki bütün camlar buz tutmuştu. Ara ara sistemler gelmiş ve gün boyu kar yağışları yaşanmış hatta bir gün okul dönüşü karın sevdasına kapılıp eve çok geç döndüğüm için annemden epey azar işitmiştim. Karlı günlerde babam arabaya zincir taktırır ve o zincirin tıkırtısıyla yolculuk etmenin zevki hala aklımdadır. O zamanlar sadece tek kanaldan ve haftanın bazı günlerinde yayın yapan televizyondan ve saat 19 da radyodaki haber bülteninin sonunda verilen hava durumundan hava haberlerini alırdık. Ertesi günü de gazetelere kar ve soğuk haberleri düşerdi.Sonraki yıllarda ne kadar efsane sistemler yaşansa da çocuklukta yaşananların yeri ayrı oluyor.

• 92 de bende 9 yaşındaydım kar dizlerime geliyordu çok iyi hatırlıyorum yoldan geçenler kaldırımlarda iz yapmışlardı ortada küçük bir patika oluşmuştu kenarlar yüksek kalmıştı camdan işe gidenleri izliyordum halen aklımda😂hatta 87 yi bile hatırlıyorum 4 yaşındaydım o Zaman ev gecekonduydu annem dışarı salmıyordu kar dış kapının yarısına kadar kapatmıştı gezmeye çıksak içinde kaybolurduk

Birde 2012 16 ocak var, Anadolu yakasında 25 30 cm birikim yapmıştı akşam trafiği felç olmuştu. Ümraniye Çekmeköy 2 saatte gitmiştik.

2017'de de Manisa'da güzel kar tutmuştu kaç cm oranın halkı daha iyi bilir.

Ben her sene görüyom Manisa da 15 -10 cm kar çok şaşırtıcı bir durum değil . 2017 de 25-30cm leri bulan yerler vardı merkezde .

10-15 cm kar güzel bir değer akdeniz iklimine sahip Manisa için ama daha iyi kar yağışları aldığı zamanlar oldu .

• 2000 doğumluyum çata pat ,küçük yaşlarda karlı bir kış günü Bağcılar Meydanda yürüdüğümü hatırlarım hep (ya 2004 ya 2006)
    2008 Şubatın da ilk okuldaydım 2.sınıfta o yıl İlk defa sarkıtlara tanıklık etmiştim Fb,Milli Takım içinde güzel bir yıldı
    2010 iyiydi.2011 Martta kar aldığımızı bilirim 2012 unutlmazdır.2016 yılbaşı sistemini 15 gün öncesinde diyagramlara yansımış ve bunun için başlık açmıştım
    2017.Ocak sistemi en mükemmeli olabilir sanırım.İlk Kız arkadaşımla Cuma günü öğlen sinemaya gitmiştik .Akşam 6 ya kadar yağan yağmur , Yerinin 4-5 günlük mükemmel bir sisteme bırakıyordu.Hem Fenerbahçe Basket takımı içinde mükemmel bir yıldı.18/19 ise hüsran ...

• 98 yılı yaş itibariyle birçok kişinin hatırlamadığı bir kıştır fakat cok etkili bir kıstı.yine 2000 çok soğuk ve karlı bir kıştı.97 yılı nisan ayında köyümde bir metre kar yağmıştı Alparslan türkeş in cenaze gününde.ayrica yukarda da söyledim anadolu icin kis iyi gectigi zman iyi diyoruz mesela gecen sene fena ddgildi bizim icin ama kiyilara sorrasan kotu derler.kiyilar için her sene etkili veya normal kış olmaz.oysa anadolu da nerdeyse kıyılar in coşkuyla sevindiği kar yağışları olur.

98 kışı benim doğduğum zamanlar çok kar yağmış.Ananem anlatır hep.2 kar yağışını unutamam der.Bir dayının doğduğu 68 kışı Çorlu'da 1.5 metre kar olmuş.Bir de 98'de Afyon'da doğduğum zamanlar çok kar yağmış bir de onu unutamıyorum demişti.:)

• AFYON'KAR'AHİSAR ve AN'KAR'A'nın kara battığı 8-11 Mart 2011 sistemi.Bu sistemin adını AN'KAR'AHİSAR koydum.Bu haberi okuyan Afyonlular ve Ankaralılar duygulanacak.

Başkent'te rekor kar yağışı

Hafta boyunca yurt genelinde etkisini sürdüren kar yağışları Başkent Ankara'da rekor düzeye ulaştı.

Giriş Tarihi: 10.3.2011 17:27

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ankara, 24 yıl aradan sonra Mart aylarında gerçekleşen en büyük yağışı bu hafta gördü.

En son 1987 yılının Mart ayında kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı Ankara'da bu hafta gerçekleşen yağışların ardından kar kalınlığı 25 santimetre olarak ölçüldü. Bu rakam, Ankara'nın Mart aylarında gördüğü ''en yüksek kar kalınlığı'' olarak belirlendi. Başkentte, uzun yıllar maksimum kar yüksekliği ise 33 santimetre ile 1950 yılının Ocak ayında gerçekleşti.

Afyonkarahisar'da kar kalınlığının ulaştığı rakam ise 31 santimetre olarak belirlendi. Aynı yağış miktarı 1998 yılında da gerçekleşen Afyonkarahisar'da mart aylarına ait kar kalınlığı rekoru yakalanmış oldu. Afyonkarahisar'da uzun yıllar maksimum kar kalınlığı ise 1948 yılının Aralık ayında 88 santimetre olarak ölçüldü.

İstanbul'da kar kalınlığının 9 santimetreye ulaştığı saptandı. Bu rakam 1987 yılının Mart ayında gerçekleşen ve İstanbul'daki uzun yıllar maksimum kar kalınlığı olarak belirlenen 44 santimetrelik kar kalınlığının çok altında kaldı.

• Hepinizin yazdığı yazıları teker teker büyük bir zevkle okudum...:) Okurken de hep aklımda eski günlerim canlandı.hava-kars323 Hey gidi günler... İnşallah bu sende bizi ülke geneli olarak öyle bir sistem gelir ki aynı şuan anlattığımız gibi ilerleyen senelerde anlatırız...

2020 Kışı bakalım bize adını tarihe geçiren bir kış olacak mı?? Merakla beklemekteyiz, hayırlısı...

Tüm hava sevdalılarına selam olsun, hepinize iyi akşamlar...:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• 9 Nisan 2015 Efsanesi.Mgm sabah saatlerinde 25 cm ölçtü ve kar tüm gün devam etti neredeyse Kar kalınlığı 35 cm'ye vardı sistem sonunda.

MGM'de son durum Afyon böyleydi.

meteoroloji 9 nisan 2015 afyonkarahisar ile ilgili görsel sonucu

Nem oranını görüyor musunuz?Nem oranı ne kadar yüksekse o kadar yoğun kar yağar.Totalde 36 kg kar aldık.

İşte o andan manzaralar.Afyon şehir merkezi.

8e1735b70e9e4e.jpg

dcdf0e40c8e218d.jpg

29b93e9603076e00.jpg

• Çok uzun zaman oldu yazmayalı...bişeyler yazayım dedim...kış dedin mi...istanbul için söylüyorum,efsane 87 kışıdır hem martta olması hem ansızın bastırması inanılmazdı...günlerce kar yağmıştı ama ne kar!!! Sistem üstüne sistem geliyodu...yanlış hatırlamıyorsam 13 gün sürmüştü sistem(sistemler sinsilesi yani) ve 11 günde kar yağmıştı...gece -8ler -9lar gündüz -2ler -3ler muhteşem günlerdi gerçekten 6 yaşındaydım o zaman hep kar kış olaylarına çok meraklıydım...ve bu deliklik hiç bitmiyo😁...yaş oldu 38 hala devam...2004 te süper bi seneydi soğuklar ve kar açısından...yalnız 2012 de öyle bi sistem kaçırdıkki hala içim gider...ucundan azıcık gelmesi bile dondurmaya yetti bizi kara doyurdu hiç yoktan iyidir diyerek...bide sistemin merkezi olsaydık varya...şimdi eminim bu forumdaki herkes 2012 dicekti baskada bişey konuşmayacaktı...ben bile 87 yi unutacaktım muhtemelen...çünkü 2012 deki sistem modellere 5 gün önce yansıdığı gibi gelseydi tam bir ülke sistemi olacaktı...ve şuna eminim Hatay'da bile okulları tatil ederlerdi...ne demek istediğimi anladınız umarım😉...neyse herkese bol karlı günler⛄⛄⛄

• Ordunun en yüksek köylerinden biri olan ulubeyin kışını yaşadığım için istanbulun kışı felan bana tırt geliyor.Eskiden kar yağdığında evden çıkamazdık kapının boyunu geçerdi kar. Her sene 1 metreyi buluyor mesela bugün yılın ilk karı düşmüş en yakın zamanda tekrar gitmem lazım

• Ordunun en yüksek köylerinden biri olan ulubeyin kışını yaşadığım için istanbulun kışı felan bana tırt geliyor.Eskiden kar yağdığında evden çıkamazdık kapının boyunu geçerdi kar. Her sene 1 metreyi buluyor mesela bugün yılın ilk karı düşmüş en yakın zamanda tekrar gitmem lazım

Kapimin onune yagmayan kar.......

• Kapimin onune yagmayan kar.......

Hocam bende istanbulda kar açısından en sıkıntılı yerlerden birinde, küçükçekmecede oturuyorum.Sırf bu yüzden elimden geldiğince her sene memleketime gitmeye çalışıyorum.Küçükken babam anlatırdı inanmazdım o kadar kar yağar mı diye fakat büyüyüp gitmeye başlayınca değişti fikrim.

• Yazılanları okuyorumda 87 kışını yaşayanlarda efsane bir karizma var he. :hfyeni (18)::hfyeni (18):

Hocam şöyle söyleyeyim, bırak kartopu, kardam adam yapmayı. Kardan kalaler yapıyorduk, her silahı kardan oluşan bitmez, tükenmez bir cephane, savaş oyunları. Muhteşem bir kış ve çocukluk yılları. 8)

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Evet Gelelim Benim Sisteme 16 Ocak 2019 Hızlı ve Öfkeli Sisteme Ama Ondan Önceki Akşamdan Başlıyalım 15 Ocak 2019 Akşamı Öncw Çok Kuvvetli Bi Lodos Fırtınası Oldu Mgm nin Gösterdiği 100 Km İdi Hızı Ve Gerçekten Öyleydi O Akşam Dışardan Gelirken Fırtınaya Yakalandım Otobüsle Gelirken Az Kalsın Otobüs Devriliyodu O Derece Şiddetliydi Neyse Rüzgar Gece Boyu Devam Etti 16 Ocak Sabahı Şiddetli Kar Yağışı Başladı Yaklaşık 7 Saat Gibi Sürede 35 Cm Kar Bıraktı O Sistem Belki Bi 6 Saat Daha Devam Etseydi Yeni Bir Rekor Gelebilirdi Resimlere Geçelim O Halde Bende Güzel İz Bırakan Bu Sistemin

e259b18b43fb25.jpg0a1d6fc.jpg43a5f91afd3badb50d9b.jpg02b5cd.jpgf5565f5d43b44f533d5f.jpg97f15680fa20a08.jpg