Önemli Uyarı!!!

 • Accuweather


  Eylül Ayının son günlerinde, çok nadir görülen bir hava fenomeni Güney Yunanistan ve Türkiye’nin batısına güçlü rüzgarlar ve ağır yağışlar getirecek.


  Avrupa’da kuru havalar egemen olmasına rağmen; Bu hafta sonu Doğu Akdeniz’de Medicane diye adlandırılan bir Akdeniz Kasırgasının oluşması beklenmektedir.


  Medicane (Medikeyn); Çok nadir görülen ve Atlantik okyanusunda görülen Tropikal sistemlere benzeyen hava oluşumlarıdır. Bu siklonlar sıcak deniz suyundan beslenir.


  Atlantik Kasırgaları gibi herhangi bir isim verilmemektedir.
  Ekim Ayının ilk gününe kadar Etkili yağmurlar gözlemlenecek olup, bazı zamanlarda Yağmur çok şiddetli yere ineceğinden; seller ve toprak kaymaları görülebilecek.

  Accuweather Uzman Meteorolojisti Tylor Roys; “ En güçlü yağışların düşmesi beklenen yerler; Kuzey ve Batı Girit, Diğer Güney Yunan Adaları ve Güney-Batı Türkiye’dir. Bu bölgelerde 200 milimetre yani 8 inch yüksekliğinde sele sebep olabilecek yağışlar görülebilir.”

  Bu yağışların çoğu Cumartesi gecesinden Pazartesi sabahına kadar etkili olacak. Ayrıca aynı süreçte güçlü rüzgarlar etkili olacak.

  “Saatte 95 Km hızla esecek rüzgarlara sebep olacak Siklonun, ara ara 130 ila 145 km hıza kadar hamle yapması bekleniyor.“


  Bu denli güçlü rüzgarlar ağaçları devirebilir ve zayıf yapılara zarar verebilir. Enerji sıkıntıları ve seyahat edenlerin aksamalarla karşılaşması muhtemeldir.


  Eğer fırtına daha kuzeyden hareket ederse; doğal olarak ağır yağışların ve fırtınaların rotası da değişecektir.


  Rüzgarlar tüm Doğu Akdeniz’de yüksek dalgalar oluşmasına sebep olacak. Tylor Roys; Denizler bu haftasonu 3 ila 5 metre dalga üretebilir ve en yüksekleri 7 metreye kadar çıkabilir.”

  Bu dalgaları önüne katan rüzgarlar sahil şeritlerinde taşkınlara sebep olabilir.


  Güney-Batı Türkiye ve Girit hariç, ağır yağışların Güney Yunanistan, Türkiyenin batısı ve Bulgaristan’da da Pazartesi gününe kadar yerel sellere sebep olabilir.

  Atina ve İstanbul’da sel ve su baskınları yaşanmasa bile, su birikintileri uçuşlarda ve karayolları ulaşımında sorunlar yaratabilir. Görüş mesafesi düşebilir.

 • Ortadoğu’da Bu gece ve yarın aşırı yağışlar bekleniyor.
  Accuweather kıdemli şefi Eric Lester geçen hafta Suudi Arabistan’da görülen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan fırtına ve yağışlara sebebiyet veren sistemin bu gece Özellikle Irak ve İran’da etkili olacağını söyledi.


  Suudi Arabistan’da 19 Ekim’den beri Sivil savunma güçleri sellerden mahsur kalan yaklaşık 300 kişiyi kurtardı. Seller aynı zamanda yüzlerce çiftlik hayvanının da telef olmasına sebep oldu.


  Aynı sistem haftasonu İsrail, Lübnan, ve Suriye’de de gökgürültülü fırtınaların yaşanmasına sebep oldu. Bu bölgelerde yerel olarak Salı günü de yağış bekleniyor.


  Fırtınalı sistem doğuya hareket edince aşırı yağış ve fırtınalar Salı gün sonuna kadar Irak ve İran’ın bir bölümünü etkileyecek.

  Doğu Irak ve Batı İran’da 24 saat içerisinde 25-50 mm arasında yağış riski var. Yerel olarak yağış miktarının özellikle İran’ın Güney batısında 150 mm’ye kadar ulaşma ihtimali var.

  Accuweather kıdemli şefi Meteorolojist Dave Houk “Bağdat dahil çoğu yer bu sistemde Kasım ve Aralık aylarının toplam yağışını alabilir.


  Bu ölçekteki bir yağış yaşamı tehdit eden sellere ve toprak kaymalarına sebep olabilir.


  Dave Houk’a göre Ani ve aşırı yağışların ulaşımda aksamalara sebep olması muhtemeldir çünkü bu bölge genelde kuraktır, bu nedenle yollarda çökmeler görülebilir, yollar kapatılabilir.


  Tahran’ın yağışlardan en fazla etkilen yer olacağı tahmin ediliyor. Yağış şehrin çevresinde Salı günü ve gecesi de etkili olacak.

 • SiberianTiger

  Changed the title of the thread from “Severe Weather - Önemli Meteorolojik Uyarılar!” to “Önemli Uyarı!!!”.