Stratosfer Analizi

• 1956'daki sinoptik ile bu senenin Ocak Ayı sinoptiği benzer. O sene Almanya'da nehirler donmuştu. Yüksek basıncın konumuna bakarsanız; Bu sene beklenen yer ile aynı. Dolayısıyla Doğu Avrupa ve Biz de faydalanacağız. Ufak değişimlerle bu soğuklar bize de yölenebilir ki muhtemel olan da budur.

• 1956'daki sinoptik ile bu senenin Ocak Ayı sinoptiği benzer. O sene Almanya'da nehirler donmuştu. Yüksek basıncın konumuna bakarsanız; Bu sene beklenen yer ile aynı. Dolayısıyla Doğu Avrupa ve Biz de faydalanacağız. Ufak değişimlerle bu soğuklar bize de yölenebilir ki muhtemel olan da budur.

Hocam Merhabalar. Almanya'da yaşıyorum ve kar durumuna göre fırsat ayarlayıp Türkiye'ye gitmeye çalışıyorum ama bu her zaman mümkün olmuyor. Yaşadığım eyalet NRW ve yaklaşık 4 senedir çok az kar alıyoruz. Ben İstanbul'dan buraya taşındığımdan beri İstanbul'a güzel kar yağıyor, buralarda ise durumlar kötü. Attığınız sinoptikten de yola çıkarak Bu sene Almanya ile ilgili bir öngörünüz var mı? Ayrıca Batı Almanya ve doğu Almanya iklim olarak daha farklı oluyorlar sanırım. Bu konuyla ilgili olarak @Efsane-Semih hocamızın görüşlerini de almak isterim. Biz Almanya'da yaşayan takipçiler için de faydalı bilgiler olabilir. Hepinize sevgiler saygılar.

• Sormak istediğim bir şey var.

Bu sene vortex bölünmesinden, stratosferin ısınmasından (bu ibarelerin ne demek olduğu hakkında hiçbir bilgim yoktur) vb. ibarelerden bahsediliyor ve bunlar bu kışın Türkiye için daha iyi, soğuk, bol karlı geçeceğine atıf yapılıyor. Bu konuda veriler paylaşılıyor, öngürülüyor.

Benim direk aklıma gelen şu!

Geçen sene 7 Ocak sisteminden sonra da bu platformda ve başka kış ile ilgili veriler, paylaşımlar yapılan platformlarda (isimlerini gerçekten hatırlamıyorum) yine stratosferin çok ısındığını, bölünmelerin beklendiğini, Şubatın çok daha büyük sistemlerle geleceğini öngürdüler; fakat beklenildiği gibi bir tablo olmadı ya da olup etki etmedi.

Şimdi soruma geleyim;

Geçen sene olmayıp da bu sene olmasını veya olmamasını, bütünüyle bu durumu aldığımızda "sadece tahmin bu olmayabilir de" olarak mı değerlendiririz bunu yoksa geçen senden farklı olarak bu sene için söylenen ve beklenen şeylerin gerçekleşmesinde daha başka parametreler, gelişmeler var mı? Yani bu sene için de paylaşılan şeyleri sadece geçen seneyle aynı kefeye koyup yanlış algılamak istemiyorum, daha mı ciddiye alalım?

Ben yüzeysel bir üyeyim ve pek bir bilgim yoktur. Dolayısıyla kaçırmak istemediğim noktaları en fazla bu şekilde soru sorarak tespit etmeye çalışabilirim. Bu yüzden kusura bakmayın.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir : )

• @byax bu saatte cok uzun seyler yazamayacagim ancak kisaca soyle diyim ;

Ulkemizde soguk ve kar olmasi icin bazi sartlar gerekiyor. Bu sartlar saglandiginda 7 ocak sistemi gibi bir sistemde olabiliyor yada Karadeniz uzerinden gelen ocak sonu sistemide olabiliyor yada bu sartlar saglanir ama atmosfer ulkemize soguk inisine izin vermez yada az verir. Bu senede o sartlar olusacak. Atmosferin yapisi cok karisik. Bazen veriler cok guclu olsada gerceklesmeyebiliyor. Atmosfer ne derece izin vericek bu sene hep beraber gorecegiz.

• @byax bu saatte cok uzun seyler yazamayacagim ancak kisaca soyle diyim ;

Ulkemizde soguk ve kar olmasi icin bazi sartlar gerekiyor. Bu sartlar saglandiginda 7 ocak sistemi gibi bir sistemde olabiliyor yada Karadeniz uzerinden gelen ocak sonu sistemide olabiliyor yada bu sartlar saglanir ama atmosfer ulkemize soguk inisine izin vermez yada az verir. Bu senede o sartlar olusacak. Atmosferin yapisi cok karisik. Bazen veriler cok guclu olsada gerceklesmeyebiliyor. Atmosfer ne derece izin vericek bu sene hep beraber gorecegiz.

Az çok cevabımı aldım Semih hocam, sağolasın.

• @SiberianTiger hocam polar vortex bolunmesi kisa surup tekrar gucleniyor 2.bolunme icin bir tahmininiz var mi?en yakin tarihli benzer analog 91/92 kisinda goruluyor.2.bolunme tekrar 1 ayi buluyor ama qbo aynimiydi hatirlamiyorum?eger oyle ise ocak ortalaruna sarkiyor...