Stratosfer Analizi

 • Yeni bir konu ile herkese merhaba,


  Teknolojinin gelişmesi ve bilgi birikiminin artmasıyla; Meteoroloji dünyası artık farklı bir yöne gitmektedir. Edward Lorenz'in 1960'larda ortaya attığı 'Meteoroloji'de kelebek etkisi' adlı teori bugün bir kez daha ispatlanmakta ve yavaş yavaş yasaya dönüşmekedir. Daha önce ülkemizden bağlantısız olduğunu zannettiğimiz, Dünyanın diğer ucunda gerçekleşen hava olaylarının bugün dolaylı olarak bizi nasıl etkileyeceğini; küresel çapta ünlü olan meteorolojistlerin makalelerinden çevirerek yayınlamak istiyorum. Ayrıca anlık olarak Twitter'da yayınlanan yazıların Türkçe'ye çevirisini yapacağım. Herkese iyi okumalar. :thumbup:

 • Yeni göreviniz hayırlı uğurlu olsun. Yabancı yazarların çevirisi çok güzel olur ama eğer siz de oralarda yorum yapabiliyorsanız Efsane Semih hocamızın tahminlerini duyurmanız güzel olur. Havaforumun gücünü görsünler:)

 • Daha önce, Avrasya'daki yüksek kar örtüsünün negatif ao'ya sebep olacağını söyleyen Judah Cohen, Bugün Twitter'da Kuzey Amerika'daki yüksek kar örtüsünün de Pozitif Ao'ya yol açacağını söyledi.


  Buradan çıkabilecek bir nötr ao ülkemize kuvvetli soğuk hava ve kar yağışlarını getirebilir. :thumbup:

 • İLMETEO KASIM TAHMİNİ  [b]  Giriş - Avrupa’da Yüksek basınç hakimiyeti devam edecektir. Yüksek Basınc’ın Kasım ayı boyunca Avrupa’da havanın gidişatını belirlemesi beklenmektedir. Bununla birlikte, Doğu Avrupa’da soğuk salınımlar etkili olacaktır.


  Maksimum Atmosfer Devinimi Yukarıdaki resimde Orta ve Batı-Akdeniz ve Batı Avrupa’da Antisiklonik basıncın mevcut olduğuna dair görüntü mevcuttur. İtalya uzun bir süre Yüksek Basınç hakimiyeti altında kalacaktır. Bununla birlikte, Haritada görülen Yüksek ve Alçak Basınç alanlarının arasında kalan İtalyanın doğu tarafında farklı hava koşulları görülebilir.


  İtalya’ya muhtemel etkileri – Bu seneryoda, İtalya’da en dengesiz hava koşullarına maruz kalacak olan bölge, Orta ve alt Adriyatik ve Güney bölgelerdir. Kasım ayında Yüksek Basınç oldukça etkili olacak ve Kuzeyden soğuk Havayı Orta Akdenize indirecek. Tabi ki, Doğudan gelen soğuk bir miktar ülkemizde kış çağrışımları yapabilir ve Appennie dağlarına ilk kar taneleri düşebilir.


  Kararsız Salınım – Genel olarak Kuzey ve Orta Tirenno bölgelerinde (Batı İtalya) baskın bir yüksek basınç etkisi görülebilir. Fakat bu Yüksek basınç Orta – Akdeniz havzasına soğuk çekirdeklerin daha derin ve güçlü şekilde sokulmasına engel olamayacaktır.


  Sıcaklık – Ülkenin Kuzeyinde biraz yüksek, Güneyinde ise Ortalamalarda seyretmesi beklenmektedir.