Ramazan Havası ve ilerisi

 • 2018 İlkbahar Tahmini
  Şiddetli fırtınalar Doğu Avrupa’da etkili olurken, Britanya’dan Fransa ve İspanya’ya kadar sıcak havalar etkili olacak.


  İlkbahar Sıcakları birçok kişi tarafından sevinçle karşılanacaktır, fakat bu mevsim Avrupa’nın bazı kesimlerine aşırı hava olayları ve sel riskini beraberinde getirecek.


  Almanya’dan Belarus ve Ukrayna’ya kadar olan bölgede sık sık tekrarlayan aşırı hava olayları görülecek. Bu yüzden Balkan yarımadasında sel riski yüksek seviyelerde olacak.


  Batı Avrupa ise daha az fırtına ve yağışlı bir mevsim geçirecek. İspanya’dan Fransa’ya kadar ilkbahar boyunca normallerin üzerinde sıcaklar görülecek.  Almanya’dan Ukrayna ve Baltık ülkelerine kadar aşırı hava olayları gözlemlenecek.


  Kış mevsiminde görülen yıkıcı fırtınalardan sonra Almanya’dan Polonya’ya kadar olan bölgede ilkbahar müddetince seyrek fırtınalar görülecek, fakat Gökgürültülü şiddetli fırtınalar görmek mümkün olacak.


  Accuweather Meteorolojisti Tyler Roys; “İlkbahar’da erken beklenen bir fırtına Almanya’da ulaşım problemlerine sebep olacak çünkü Kış’ın meydana gelen fırtınalar bu bölgede ağaç ve ağaç dallarını oldukça zayıflattı.”


  İlkbahar’da Mart döneminde Orta ve Doğu Avrupa’da fırtınalar seyrek görüleceğinden; sıcak havalar tüm bölgeye yavaş yavaş yerleşecek. Bu durumda aşırı hava olaylarının gelişmesine sebep olacak.


  Alan Reppert: “ En tehlikeli hava olayları Nisan ayı sonundan Mayıs ayı ortalarına kadar etkili olacak.”


  Münih ve Berlin’den Kiev ve Minsk’e kadar olan bölge birden fazla güçlü gökgürültülü fırtınalara maruz kalacak.


  En büyük hava olayı tehdidi; Sel ve hasar verici rüzgarlardır. Öte yandan en güçlü olanları dolu yağışları üretebilir ve hatta hortum hadiseleri görülebilir.  Sık sık görülecek yağmur ve fırtınalar Alpler ve tüm Balkan yarımadasında sel riskini artıracak


  Alan Reppert: “ Kış boyunca önemli bir yağış görülmemesine rağmen, kışın sonundaki değişen patern ile Balkan yarımadasında fırtına ve yağış tehdidi ilkbaharda’da devam edecek.”


  Yağmur ve gökgürültülü fırtınalar Yunanistan’dan Romanya ve Macaristan’a kadar normallerin üstünde yağışlara sebep olacak.


  İstasyoner cepheler ardı ardına dünlerde yağış bırakacağı için aynı noktalar aşırı yağışlar alacak ve bu durum sel riskini beraberinde getirecek.


  Mart ayı sonuna kadar kar yağışları tüm dağlarda görülmeye devam edecek, Nisan ayında ise sadece en yüksek dağlarda kar görülebilecek.


  Ilık ve yağmurlu havaların gelmesi ile dağlardaki karlarda hızlı eriyecek ve bu durum sel risklerini de artıracak.
  Sırbistan Belgrad’ın 30 kilometre güneybatısında bulunan Obrenovac şehrinde sel vuran bir bölge, 19 Mayıs 2014.  Meteorolojist Roys: “Nehirlerin taşması nedeniyle Uzun sürecek olan sel baskınları ve dağ karlarının erimesi, Tüm Balkan yarımadasında mahsül ekiminin gecikmesine sebep olabilir.”


  Sel tehlikesi ile birlikte Alpler ve Balkan yarımadasındaki dağlara yakın topraklarda heyelan riski bulunmaktadır.


  Alplerde kış boyunca gerçekleşen yüksek miktarda kar örtüsü havaların ısınması ile sel ve çığ riskini de artırmaktadır.  Fransa’dan İber yarımadasına kadar sıcak ve kurak bir hava etkili olacak


  Fransa’da kayıtlara geçen en yağışlı kışlardan biri yaşandı.İlkbahar’da ise normallerden kurak bir hava beklenmektedir.


  İber yarımadasının batısında yüksek basınç (Azor) hakimiyeti görülecek. Bu yüksek Batı Avrupa’yı şiddetli fırtınalardan koruyacak.


  Mart ayı özellikle Portekiz ve İspanya’nın bazı bölgelerinde nispeten en yağışlı ay olacak, fakat Mart ayının sonundan itibaren İlkbahar boyunca Batı Avrupa’da kuraklık hüküm sürecek.


  Fransa’dan Belçika’ya Hollanda’dan Almanya’ya kadar olan bölgede fırtına ihtimali çok düşük olmakla birlikte, Birkaç yerel etkili fırtına Kuzey Almanya, Danimarka ve Hollanda’da etkili olabilir.


  Seyrek fırtınalar İber yarımadasından Fransa’ya, Batı Almanya’dan İtalya’ya kadar olan bölgede normallerin üzerinde sıcakların görülmesine sebep olacak.
  Halk Valencia’da sahillere akın ederken, 7 Ağustos 2003 Perşembe  Doğu İspanya’dan Güney Fransa ve Batı İtalya’ya kadar olan bölgede en uzun süreli ve kaydadeğer sıcak havalar etkili olacak. Bu bölgeler yaz sıcaklarına hasret olan kişiler için cazibe merkezi olacak.


  Alan Reppert: “İlkbahar’da uzun sürecek olan kurak dönem, yaz aylarında tipik olarak seyrek yağış alan yerlerde toprağın nemsiz kalacak olmasından ötürü zirai faaliyetleri sekteye uğratabilir.”  Britanya’dan Hollanda, Belçika ve İskandinavya’ya kadar olan bölge kurak geçecek


  Meteorolojist Roys: “ Mart ve Nisan aylarında bir ya da en fazla iki fırtına bu bölgede etkili olabilir”


  Fırtına ihtimal yine de mümkün olmasına rağmen; etkileri Aralık ve Ocak aylarında görülen fırtınalardan daha az olacak.


  Bazı yağış geçişleri Britanya ve İrlanda’da mümkün olabilir.


  Nispeten en sık yağış Kuzey İrlanda ve Batı İskoçya’da görülebilir.


  Serbest İrlanda’dan Galler ve İngiltereye kadar daha uzun süreli kurak havalar görülecek.


  Bu kurak dönem hava sıcaklıklarının da normallerin üzerinde olmasını sağlayacak. Mayıs ayının en sıcak günleri Güney İngiltere, Belçika ve Hollanda’da hava sıcaklıkları 27 dereceye kadar çıkabilir.

 • Merhaba,


  Öncelikle herkese hayırlı Ramazanlar


  İstanbul ve Türkiye geneli olarak sıcak günler yaşamaya başladık. Fakat bu durum uzun sürmeyecek. Şu anda sıcak tarafta kalma sebebimiz; Güney Avrupa'ya yerleşen Alçak basınçtır;  Cumartesi akşamından itibaren tekrar serin tarafa geçiyoruz. Yağışlar da etkili olacak; bunun sebebi Kuzey Avrupa'ya yerleşecek yüksek basınç;
  Genel olarak serin ve güzel bir Mayıs ayı yaşayacağız. Ramazan ayı hepimiz için rahat geçecek inşallah.  - Genel tahmin olarak baktığımızda; Cfs coğrafyamızda ilerleyen günlerde ve Haziran ayında normallerin altında sıcaklık beklemektedir;


  18 Mayıs ve 22 Mayıs arası beklenen durum;  Haziran ayına baktığımızda da aynı durum söz konusudur;  Mjo'daki durum da bunu desteklemektedir. Şu anda Mjo'nun 1. fazında olduğumuzdan dolayı yüksek basınç hakimiyetindeyiz;  Mjo La-nina 1. Faz etkisi;
  2. Faza geçişle beraber biz alçak basınç hakimiyetine geçerken; Avrupa yüksek basınç hakimiyetine geçecek;


  Mjo 2. faz etkisi;
  Bu arada ay sonuna doğru Grönland bölgesine hareket eden bir azor var ve bu durum orta ve doğu Avrupa'ya normallerin çok altında sıcaklar getirebilir. Yağışlar da bu nispette kuvvetli olabilir. Takipteyim;
  Hafif La- nina etkisini devam ettirmekte; Fakat adım adım el-nino'ya doğru geçiyoruz;  Deniz buzu durumuna baktığımızda normallerin çok altına düştüğünü görmekteyiz. Sert bir kış için olabildiğince düşmesi lazım;  Geçen sene deniz buzu ve kar örtüsü daha fazlaydı;  Bu sene nispeten daha az;  Erime hızla devam ediyor;  Rusların deyimiyle; Ne kadar sıcak yaz, o kadar soğuk kış demektir.


  Geçen yaz çok serin geçti; kış ta ılık geçti. Oysa ki 2016 yazı çok sıcak geçmişti ve ardından efsane bir 2017 kışı yaşadık. Tabi ki bunlar tek ölçüt değil ama önemli ve tecrübe edilmiş parametrelerdir.


  Tekrar görüşmek üzere
  SiberianTiger

 • Emeğine sağlık @SiberianTiger yalnız ben de katılamayacağım serin bir yaz kısmına üstelik üç tane çok önemli sıcak atak yedik geçen yaz sırf o bile normaller üstü geçmesine yeter ve artar bile.


  @Gray Cities de bahsettiği gibi Haziran ilk 15 günü nispeten serindi üçüncü haftasında yukarıda bahsettiğim ilk sıcak atağı yemiştik. Bu yaz da bu şekilde başlayacak gibi görünüyor nasipse.

 • aynen katılıyorum çok felaketti gecen sene.bence sıcak yazdan sonraki kıs sert geçiyor ama oda tam olarak tutarlı değil

  Elbette tek başına yeterli değil. Ben kış tahmini yaprken kaç tane parametre kullandığımı biliyorsunuz. Bu sadece tecrübelere dayanan bir öngörüdür. Deniz buzu için Ağustos ayı verileri ve kar örtüsü için ekim ortasını beklemek zorundayız. Dolayısıyla ilk gidişat olumlu olmakla beraber ön tahminimi Ağustos ayında, genel tahminimi Ekim sonunda yapacağım.


  Şu anda işlerim çok yoğun. Sorularınız olursa yarın cevaplayabilirim. Herkese tekrardan hayırlı Ramazanlar.

 • @SiberianTiger hocam öncelikle eline sağlık güzel ve bilgi dolu çalışma.Ne kadar sıcak yaz o kadar o kadar soğuk kış yada bizim eskilerde der yaz yazlığını yapacakki kış kışlığını yapacak.Bence çok önemli bir parametre bu korealasyonu bu her zaman hemfikir kalmışımdır.Fakat acrasya değilde ben çok yaşlı değilim ama ömrümde ilk ddfa geçen yıl kadar sıcak geçen yazdan sonra bide üzerine böyle bir kış gördüm.Artık bu parametrede bozuldu diyebilirmiyiz sence..

 • @SiberianTiger hocam öncelikle eline sağlık güzel ve bilgi dolu çalışma.Ne kadar sıcak yaz o kadar o kadar soğuk kış yada bizim eskilerde der yaz yazlığını yapacakki kış kışlığını yapacak.Bence çok önemli bir parametre bu korealasyonu bu her zaman hemfikir kalmışımdır.Fakat acrasya değilde ben çok yaşlı değilim ama ömrümde ilk ddfa geçen yıl kadar sıcak geçen yazdan sonra bide üzerine böyle bir kış gördüm.Artık bu parametrede bozuldu diyebilirmiyiz sence..

  Bir bütün olarak kuzey yarım küreyi ele almalıyız. Sadece bizim şehrimizin sıcak geçmesi önemli değil. Kuzey kutbunun nasıl geçeceği önemli. şimdi size bir ipucu daha vericem;


  Aşağıdaki resimde kuzey kutup dairesinin alçak ve yüksek korelasyonunu görmektesiniz;  Mavi olan alçak basınç, kırmızı olan yüksek basınç hakimiyetidir. Şimdi aşağıda kırmızı kare içerisine aldığım bölüme bakın;  bu bölgeyi hatırladınız mı? Hani size stratosferdeki soğukların troposfere inmesinden bahsetmiştim. İşte bu kırmızı alandaki kombinasyonla aşağısı ve yukarısı birbirine bağlanmış. Yani hem üst stratosferde hem de troposferde alçak basınç hakimiyeti var. Kutuplarda alçak basınç hakimiyeti havaların o bölgede kapalı ve soğuk olmasına neden olur. Şimdi aşağıdaki bölmeye bakın;  Gördüğünüz gibi üst seviyede alçak ama alt seviyede bol güneşli bir hava var. Kombinasyon ortadan kalkıyor. Judah cohen diyor ki; Bu yaz müddetince bir birleşme beklenmiyor. Yani kutuplar bol güneşli geçecek. Bu durum buzları daha fazla eritecek.