HavaForum İklim Analizi Köşesi...

• Yozgat İç Anadolu içinde bir vaha gibi hem ormanlık Hem de yağışı iyi.Bafra da yağış 800 mm ye dayanmış doğru olan budur.

2000-2001-2002-2003-2004-2006-2008-2009-2011-2012-2015-???:gun_bandana:2019hava-kars323uzays3271653126hava-kars323

• Yozgat İç Anadolu içinde bir vaha gibi hem ormanlık Hem de yağışı iyi.Bafra da yağış 800 mm ye dayanmış doğru olan budur.

ben yozgat ın yağış ölçümünde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.çünkü yozgat çoğrafyasına baktığımız zaman sadece merkez gibi küçük bi alan çevresinden bu kadar farklı yağış miktarı düşmez.mesela akdağmadeni olsa derim ki dağ alanı yağışlar çoğalıyor ama merkez yukseltisi ve çoğrayfyası etraftan farklı değil

• ben yozgat ın yağış ölçümünde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.çünkü yozgat çoğrafyasına baktığımız zaman sadece merkez gibi küçük bi alan çevresinden bu kadar farklı yağış miktarı düşmez.mesela akdağmadeni olsa derim ki dağ alanı yağışlar çoğalıyor ama merkez yukseltisi ve çoğrayfyası etraftan farklı değil

Hocam tam olarak bilemem ama konumu iyi bence.Ölçümlerde ufak hatalar olabilir ama büyük hatalar olmaz.Mgm ye göre uzun yıllar ortalaması 561 mm.Yozgat ın fazla yağış almasının bir sebebide rakımı yüksek ve belkide çöküntü ovasına yerleşmemesindendir.İç anadolu da çoğu şehir çöküntü ovalık yere yerleşmiş.Nevşehir de rakımı yüksek olduğu işin Aksaray vr Kayseri den 40-50 mm daha fazla alıyor çeşitli etkenler vardır.

Kuzeyde kalıyor sistemlerden daha çok etkilenme şansı var.

Rakımı yüksek rakımın fazla olması yağışı artırır.

Belki de yer şekillerinin uzanışı yağışlı havaların daha kolay hareket etmesini sağlıyor olabilir ve Yozgat daha fazla yağış alıyor olabilir.

Yerinde İncelemek lazım kesin bit şey söylemek için.

Ekleme:Yozgat'ı inceledim ve şehir merkezinin hemen dibinde 2 tane gölet ve bir baraj var.Bu su kaynaklarıda yağışı artırır.

• TÜRKİYE'DE VİŞNE ÜRETİMİ-Ton

Doğu ve Güneydoğu en az üretilen bölgeler.İç batı anadolu Afyon başta olmak üzere üretimin çoğunu karşılıyor.

2000-2001-2002-2003-2004-2006-2008-2009-2011-2012-2015-???:gun_bandana:2019hava-kars323uzays3271653126hava-kars323

• @Gray Cities tuz gölü civarına gittin mi bilmem.zat3n Su an bile çöl sayılır mayıs ayında bil3 çok çıliz bitki örtüsü vardır.bu iklim değişikliğiyle tamamen gobi çölüne benzeyebilir.bu arada manisa da bilr çöl varmis.

• @Gray Cities tuz gölü civarına gittin mi bilmem.zat3n Su an bile çöl sayılır mayıs ayında bil3 çok çıliz bitki örtüsü vardır.bu iklim değişikliğiyle tamamen gobi çölüne benzeyebilir.bu arada manisa da bilr çöl varmis.

Manisa'ya gittim biraz gezdim de ama çöl olduğunu duymadı ve görmedim.

• Türkiye'de Volkanik alanlar.Volkanik alanların toprağı çevresine göre daha verimli olur.Afyon'da binaların olduğu yerde ıspanak marul ve haşşaş yetişiyormuş.Şimdi beton yığını. :/ :/

• Türkiye'de çöl olarak bildiğim kadarıyla Konya Karapınar ilçesi var.Manisa'yı duyunca şaşırdım.

Akhisar taysun çölü.yıllık needeyse 600 kg yağış düşen bir çöl.iyi bi agaclandirmayla bu engellenir aslında

• Fazla iklim seçmeyen ürünlerimizden biri de mısırdır. Mısır için tek kötü madde havanın soğuk olmasıdır yani mısır soğuğa dayanamıyor. Tabi ki su ihtiyacı da az değil ancak GAP ile Güneydoğu Anadolu'da bile çok fazla mısır yetiştirilebiliyor. Yine mısır üretiminde 1 numara Akdeniz(Adana-Doğu Bölümü). Ege'de ikinci sırada aslında mısırın soğuktan ne kadar nefret ettiği kadar sıcaktanda hoşlandığını görmüş oluyoruz böylece. Karadeniz Bölgesi mısırla özdeşleşmiştir. Karadeniz'de mısır tüketim için üretiliyor. Üretilen mısır yağa, una, kuymağa vs. :) çevriliyor. Üretim çeşitliliği az olduğu için ne üretilse tüketiliyor gibi bir şey. Mısırın sanayi kollarında en önemli temsilcisi ise Adana'dır.