HavaForum İklim Analizi Köşesi...

• HAVA FORUM İKLİM ANALİZİ KÖŞESİ

Ben ve @Gray Cities ikimiz iklim analizi konusu açtık. @Gray Cities Samsun ben ise Afyonkarahisar için iklim analizi yaptım.İlerde @Gray Cities Trabzon.Ben ise Kütahya ve Sinop hakkında açmayı planlıyorum.Konu fazlalığının önüne geçmek için böyle bir konu açamaya karar verdik.Herkes buradan kendi şehir veya iyi tanıdığı şehir hakkında iklim analizi yapabilir.

SAMSUN İLİNE DAİR DETAYLI İKLİM ANALİZİ

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır konusunu açacağım dediğim iklim ve yer şekilleri inceleme konumu açmış bulunmaktayım. Korkarım ki beklentileriniz karşılamayacak en azından haritalar bakımından. Nedeni ise okulların geç açılmasıyla üniversitedeki derslerimin birden ağırlaşması ve ödev,sunum,sınav vs. çok işim var çok :) Bu yüzden aceleye getirdim ancak haritalar olmasa da cümleler gayet detaylı olacak iyi seyirler...

Gray Cities(Lazanatli)

SAMSUN

SAMSUN'UN JEOLOJİK YAPISI:

Konuma öncelikle Samsun'un yer şekilleriyle başlamak istiyorum çünkü yağışı etkileyen en büyük faktördür bu. Samsun'un yer şekilleri diğer Karadeniz şehirleri gibi çokça aşınan dağlık alanlardır. Ancak Samsun'un nedenini çok araştırdığım halde bilmediğim dağların yükseltisinin az olduğudur. Bununla ilgili tek bilgim ırmakların çok olması ama özellikle Kızılırmak ve Yeşilırmak'ın dağları alt taraftan oyuk gibi delerek dağların yükseltisini düşürmüş olabileceği. Samsun'un yine bir diğer özelliği dağların kırık olması ama kırıklı dağ grubundan değil sıra dağlar arasında boşluklar olması ve dağların istikrarsız görüntüler çizmesi yani dağ zirve noktasına erken ulaşıp bir anda çukurlaşmaya gitmiştir. Bunun örneği aşağıdaki arazi görüntüsündedir.

Bir de bazı efsanelere açıklık getirmek istiyorum.
    1. Orta Karadeniz'de dağlar kıyıdan daha geride başlar: Bu efsanenin başlangıcıda yine Samsun'dur. Samsun'da ovaların olması nedeniyle bunu bütün Orta Karadeniz'e indirgenerek böyle bir yargıya varılmıştır. Yanlış bir kanıdır. Bafra ve Çarşamba Ovaları dışında Orta Karadeniz sahilleride dahil diğer ırmakların küçük alüvyonlarıyla kısa metreli veye kilometreli düz arazilere sahip olurlar. Türkiye'nin en engebeli arazi Rize'ninde Ardeşen gibi bazı kıyı ilçeleri düz araziler üzerine kuruludur. Ordu, Trabzon ve Samsun'da kısmen hafif tepelik veya düz arazi üzerine kurulmuştur.(merkez) Ancak yukarıdaki haritada da görüldüğü gibi Samsun'un Atakum ile Canik arasındaki bölge (Samsun yazısının etrafı) dağ değilde tepeliklerden oluşmaktadır. Bu tepelikler dağ olsaydı da çok katkısı olmazdı yağışa çünkü çok yer kaplamıyor hemen arkası dağ. Bu bölgede dağ oluşmamasının sebebi ise Mert ve Kürtün Irmakları'ın aşındırması ve tabiki jeolojik yapı. Yani başlığın ana teması Samsun'da ovalar var dağlar geride bunu bütün Orta Karadeniz için diyebiliriz çünkü Samsun büyük şehir mantığı.

2. Orta Karadeniz ikliminde en yağışlı mevsim kış, en kurak mevsim yazdır: Malesef okul kitaplarında bile bu ibare geçer. Bahsedilen bu iklim Orta Karadeniz bölgesi'nin iç kesimleri için geçerlidir. Orta Karadeniz kıyıları (Samsun-Ordu) Doğu Karadeniz iklimine benzer. Doğu Karadeniz ikliminde ilkbahar en kurak(bu da yanlış yaz en kuraktır) sonbahar ise en yağışlı mevsimdir ve Samsun'un iklimide böyledir.

3. Samsun'un yağış miktarı konusu: Samsun'un yağış iktarıda tartışma konusudur. MGM verilerine göre senede 700 kg idi. Ancak şuan da verilerde hata olduğundan bütün şehirlerde yanlış rakamlar var dolayısıyla veri atamayacağım size. İnternet sitelerine girdiğinizde de Samsun'un yağış miktarı 730-750 kg arasında söylenir. Bunlar kısmen doğru rakamlardır çünkü ölçümler Atakum ilçesinden yapılmaktadır. Oysaki Samsun'un merkezi İlkadım ilçesidir. Samsun'da yağış miktarları batıdan doğuya doğru artar. Sadece Nebyan, Kocadağ ve Kunduz Dağı etrafı bu kurala uymaz. Atakum İlkadım'ın yaklaşık olarak 10 km batısındadır. Ben şehrimi tanıdığımdan ve gözlem yapmayı çok sevdiğimden Samsun'un yıllık yağış miktarının 800 kg civarlarında olduğunu söyleyebilirim.

SAMSUN'UN YAĞIŞ ALMA ŞEKİLLERİ:

Samsun'un yağış alma konusunda ciddi sıkıntıları vardır. :) Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

1. Samsun'un diğer Karadeniz şehirlerine göre daha kapalı bir havzada bulunması. Samsun'un haritasına baktığımızda da gördüğümüz gibi denize açık tek yönünün kuzey(yıldız olduğunu görürüz. Kuzeybatısında Bafra Ovası zaman zaman konveksiyonel yağmurlar oluştursada yaradan çok zararı bulunur. Bafra Ovası yerine deniz olsaydı Samsun, çok daha fazla dey ve dek yağışları alabilirdi. Ancak kötününde iyisi bu durum aslında. Bafra Ovası değilde Bafra Dağları olsaydı bu kez yağmurlar Bafra'ada asılı kalır merkeze hiç gelmezdi. Tabi bazen gelir. :) Ancak Bafra Ovası bu kadar büyük olmayıpta dağlar biraz daha kuzeyde olsaydı özellikle karayelli havalarda oluşacak yağmurlar rüzgrında etkisiyle doğrudan Samsun'a gelirdi. Ancak şimdiki durumda dağlar Samsun merkezinin güneyine yağmur bırakacak şekilde konumlanmış. Tabiki bununda en büyük nedeni Samsun'un güney ve güneydoğusundaki Canik Dağları'dır. Bu dağlarda şekil itibariyle Giresun ve Kaçkar dağları'na benzer hatta Salıpazarı'nda Rize'yi yaşatır. :)

2. Çarşamba Ovası'da kuzeydoğudan gelen kütleleri kesmekle görevlidir. :D Her ne kadar düz alanda olsa radar takibi yapan herkesin görebileceği bir şeydir kuzeydoğu yönünden gelen yağmurlar ya Çarşamba'da asılı kalır yada Çarşamba'da yağar ve biter.

3. Samsun'un doğusunu batısından daha fazla yağmur alma sebebi Canik Dağları'nın doğuya doğru gittikçe yükselmesi yani Asarcık'tan Salıpazarı'na doğru yükselir ve bu bölgede yazımın başında bahsettiğim çukur alanlar yoktur istikrarlı bir yükseliş vardır işte bu yüzden Doğu Karadeniz dağları'na benzer diyoruz. Samsun'un iklimininde Doğu Karadeniz' e benzemesinin sebebi de bu dağlara yakın olmasından kaynaklanır. Batısı ise sık sık çökmelerden meydana geldiğinden istikrarsız hava şartları hakimdir. Ülkemize gelen sistemlerin ağırlığının kuzeybatı yönlü olduğunuda düşünürsek neden doğusunun batısından daha fazla yağmur aldığıda anlaşılabilir.

4. Samsun'un batısında bulunan Kocadağ ve Nebyan dağı kıyıya çok yakın olmalarına rağmen 1200- 1300 metreleri aşmaktadır. Rüzgarın yıldız, bulutların yönünün batı olduğu sistemlerde kısa süreli oragrafik yağmurlar oluşur ve bu dağlardan samsun merkeze yağmur pompalanır. Tabi bu durum sene de 2-3'ü geçmez ortalama 10 kg yağmur sağlar. :)

5. Samsun'un Bafra yüzünden kaybettiği yağmurları bir nebze olsun azaltan bir durum vardır. Samsun özellikle güney ve güneybatısındaki çukurluk kısmen düzlük yada yatay dağlık alanlar bazen konvektif yağmur oluşturmaktadır. Şayet bu bölgede oluşmasa bile Amasya, Çorum ve çok nadiren Kastamonu'nun düzlük alanlarında oluşan yağmurlar Samsun'un bu yatay dağlarından diğer Karadeniz şehirlerine göre kolay geçmesi nedeniyle zaman zaman etkili yağmurlar alabilmektedir.

6. Aslında bunu efsane bölümümede ekleyebilirdim. Dağların yüksekliğinin yağış miktarını etkilediği doğrudur. Ancak bazı durumlarda o kadarda etkili olmayabiliyor. Örneğin Samsun'un Çarşamba ve Terme ilçeleri düz ova olmasına rağmen Ordu'dan fazla yağmur almakta hatta Giresun'uda geçebilmektedir. Salıpazarı ilçesi Rize ile kafa kafaya gitmektedir. Salıpazarı MGM istasyonları 900 ve 1200 metrelerde kuruludur. Salıpazarı kıyıdan bir hayli geride olmasına rağmen kıyı merkezli Rize ile nasıl aynı yağmur miktarını almaktadır? Bunun sebebi yine haritada gizli aslında.

2

Bir bölge etrafına göre biraz daha yüksekse bulutları orada toplar, biriktirir ve çevresine bırakır. İşaretledğim alanda bu özelliği taşıyor. Canik Dağları'da Bafra Ovası sayesinde yukarıda da anlattığım gibi yağmurları daha kolay alıyor. İşte böyle ani yükseklikler karşısında da gücünü artırarark hiç beklenmedik şeyler olabiliyor. :)

Evet arkadaşlar elimden geldiğince size durumu açıklamaya çalıştım. Konuyu aceleye gitrmek zorunda kaldığımdan haritalar karışık oldu istediğim gibi olmadı hepsi paint ürünü. :D Konumu baştan sona okuyan ve inceleyen değerli, üstüne bir de anlayan benim için çok daha değerlidir ve görevimi başarıyla tamamlamış olurum. :) Yukarıda anlamadığınız yer var ise sorabilirsiniz her zaman cevaplarım. Yada eklememi istediğiniz bir şey var ise yada ''yanlış düşündün'' dediğiniz. Son bir hatırlatma yapayım aynı analizin Trabzon için olanını da yapacağım o inşallah böyle aceleye gelmezde hem farklı kaynakların olduğu hem de daha derli toplu bir görüntünün olduğu konu olur.Sağlıcakla...

Arkadaşlar buna benzer şekilde sizlerde iklim analizi yapabilirsiniz.

2000-2001-2002-2003-2004-2006-2008-2009-2011-2012-2015-???:gun_bandana:2019hava-kars323uzays3271653126hava-kars323

• AFYONKARAHİSAR DETAYLI İKLİM ANALİZİ

@SnowKong_03

Vira Bismillah diyerek konumu açıyorum...

5 yıldır meteoroloji ve Afyon iklimiyle aşırı şekilde ilgileniyorum.Gray Cities açtıktan sonra ben de açmayı düşündüm.Kısmet bugüneymiş.

Afyon herkesin bildiği gibi İç ege'de yani İç Batı anadolu'da yer alır.İç egenin doğusunda yer alır.Egede yer almasını rağmen ege özelliklerini pek göstermez.Bitki örtüsü ve yağış rejimi olarak İç anadoluya benzer.Afyon kurak ve yarıkurak iklim kuşağında yer alır Türkiye'nin büyük bölümünde olduğu gibi.Ama ege ikliminide andırır.Çay-Sultandağı gibi yerlerde az da olsa Akdeniz iklimi tesiri görülür. Batı ve güney kesimlerde daha çok ege iklimi tesiri görülürken.Emirdağ-Bayat-İscehisar arasında İç Anadolu iklimi özellikleri daha ağır basar.Denizlere uzak ve etrafı dağlarla çevrili olduğundan tipik bir kara iklimi hüküm sürer. Bununla beraber geçiş bölgesi özelliklerini de gösterir. Kışları karlı ve soğuk son yıllarda değişse de , yazları sıcak ve kurak geçer. Ağustos en kurak, nisan ve mayıs en fazla yağış görüldüğü aylardır.Kışın bol kar yağar. Senenin 120-130 günü tamamen güneşli, gerisi bulutlu geçer. Kapalı gün sayısı fazladır.

Sıcaklık:Afyon şehir merkezinde yıllık sıcaklık ortalaması 11.5 derecedir.Kuzey ilçelerinde bu ortalama genelde daha az olurken diğer ilçelerinde daha fazladır.En soğuk ilçe İhsaniye en sıcak ilçesi Dinar'dır.Afyon'da yazın gündüz sıcaklıkları yüksek iken geceleri üşütür.En sıcak ay(TEMMUZ) ortalama sıcaklığı 22.3 derecedir.Kışın ise genelde soğuktur.Özellikle geceleri çok soğuk olur.En soğuk ay(Ocak) ortalama sıcaklığı 0.3 derecedir. Sıcaklığın ocak ayında -20 derecenin altına düştüğü günler olur. Temmuz’da ise sıcaklık 30 derecenin üstüne çıkar.Kışın sıcaklık olarak egenin en soğuk şehridir.Adamı donduran cinsten.Kaydedilen en yüksek rekor sıcaklık 14 Ağustos 1960’ta olmuştur ve 37,8 derecedir.En düşük rekor sıcaklık -32 ile 20 Ocak 2012'de görülmüştür.

Yağış: Yağış rejimi oldukça düzensizdir.Denizlere uzak olduğu için güneyi ve batısında ki alan illere göre daha az yağış alır.Yazın Haziran ayı hariç yağış çok az görülür.Eylül'den itibaren yağışlar artar son yıllarda ekim ayında toplandı yağışlar.Kasımda ise azalma gösteriyor.Sonbahar'da yağış ortalaması toplamda 120-150(2011) mm kadardır. Bazı yıllar 200-250(2009-2010-2014) mm'ye kadar çıkarken bazı yıllar 60-70(2013-2015) mm'ye kadar iner.Aralık-Ocak-Şubat aylarında bazı yıllar toplamda 100-150 mm. alırken(2013).Bazı yıllar bu aylarda 250-300 mm. arası yağışta düşebilir.(2012-2015).Kurak yıllarda 100 mm'yi geçmez(2014). İlk baharda çok sık sağanaklar görülür genelde daha çok bu aylarda yağış alır.Genelde toplamda 150 mm'yi geçer.Mart-Nisan-Mayıs aylarında toplamda Ortalama 150-180 mm.(2013-2014) kadardır.200-250 mm'ye(2011-2015) kadar çıkar.Kurak yıllarda 100 mm'nin(2012) kolay kolay altına inmez.Yazlar genelde kurak geçer ama Haziran yağışlı bile sayılır.Yazın ortalama yağış 60-70(2012-2014) mm iken bazen 100 mm'nin üstüne çıkar(2011).2015'te şaşırtıcı bir şekilde 280 mm. yağış almıştır. Afyon'un yağışlı gün sayısı 90-100 gün arasında değişir.Yağışların büyük bölümü yağmur olarak düşer.2015'te yağışlı gün sayısı 150 günü aşmıştır.Yıllık Ortalama olarak düşen yağış Afyon(Merkez)-İhsaniye--Şuhut-Dazkırı-Başmakçı-Evciler-Bayat-İscehisar gibi yerler yağış 450-500 mm. arasında değişir.Hocalar-Sinanpaşa-Sandıklı-Kızılören-Dinar batıda olmasıyla yağışlar artar 500-530 mm. arası yağış alır.Çay-Sultandağı gibi ilçeler Göller yöresinden beslenmesinden Sultandağlarının bulunmasıyla ve vadilerin bulunması sebebiyle yağışlar artar diğer yerlere göre.530-580 mm. arası yağış alır bu gölge.Hatta bazı köyler 600 mm'yi bile geçebilir.Emirdağ-Çobanlar-Bolvadin İç anadolu'ya yakın olması ve denizlere daha uzak olması sebebiyle 400-450 mm. arası yağış alır.

2015'te ise Afyon(Merkez) yağış rekoru kırmıştır 797.2 mm. ile 1929 gözlem yılından beri en yağışlı yılı yaşamıştır.Rekor kar kalınlığı 1 Aralık 1948'de 88 cm. ölçülmüştür.2015-2012-2000-2002-2006 gibi yıllarda 60 cm'yi bulan kar kalınlığını görmüştür.Afyon merkez'e düşen rekor yağış 79.2 mm. ile 1941 yılında 25 Temmuz'da düşmüştür.

Bitki Örtüsü: Afyon diğer ege illerine göre orman bakımından fakirdir ormanlık alan %20'ye yakındır.Bolvadin-Sandıklı-Emirdağ-çobanlar gibi ilçelerde orman çok azdır.Merkez-İscehisar gibi kimi yerde orman olup kimi yerde ağaç yoktur.Ormanlık yerlerde vardır Bayat-İhsaniye-Dinar-Başmakçı-Dazkırı-Çay-Sultandağı gibi yerlerde orman bol diyebiliriz.Sulak ve verimli topraklara sahiptir. Başta haşhaş olmak üzere her nevi hububat, bakliyat ve sınai bitkiler yetişir. Meyve çeşitleri bakımından zengindir.Ormanlarında karaçam, akçam, meşe, kızılmeşe, palamut ve ardıç ağaçları mevcuttur. Çay-Sultandağın'da bol mevye ağaçları bulunur(kiraz-vişne).Diğer ilçelerde daha çok haşşaş-Buğday yetiştirilir.Şuhutun patetesi meşhurdur.

Umarım beğenirsiniz...

• tebrıkler hocam yazılarınız guzel olmus. okumak bı zevk verıyor. keske konya ıcın de genıs kapsamlı bır sunum yapan olsa cok mutlu olurdum :thumbup:

Konya içinde yapabilirim ama ilk sırada Kütahya var. :D Konya coğrafyasından da anlarım.Ama senin yardımına ihtiyacım var.

2000-2001-2002-2003-2004-2006-2008-2009-2011-2012-2015-???:gun_bandana:2019hava-kars323uzays3271653126hava-kars323

• BURSA İKLİM ANALİZİ

Bursa, Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara ve Ege Bölgelerinde, 28º 10’ ve 30º10’ kuzey enlemleriyle, 40º 40’ ve 39º 35’ doğu boylamları arasında yer almaktadır. EskidenKeşiş Dağı (Olympos Mysios) denilen Uludağ’ın (2.543 m.) kuzeybatı eteklerinde, şehrinadını taşıyan ovanın güney kenarında yer alır. Bursa, Marmara Denizi kıyısındaki iskelesiolan Mudanya’ya 31 km., Yalova’ya 74 km.lik yollarla bağlıdır. şehrin kurulmuş olduğu 20eğimli zeminin yükseltisi ova kesiminde 100 m’ye kadar iner, Uludağ’ın ilk yamaçları önünde300 m. üstüne çıkar. şehrin büyük kısmı, dik yamaçlar önündeki sert traversten taraçalar veyasellerin yaydığı birikinti şevi üzerinde, doğu-batı doğrultusunda uzanır. şehrin kuzey-güneydoğrultusunda genişliği fazla değildir. Uludağ’ın kuzey yamacından inen sel yataklarınınderin vadileri şehri doğudan batıya dörde böler.

Bursa İli Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi tipine sahiptir.Kışların çok sert geçmediği ilde yaz dönemlerinde de kuraklık görülmektedir.Marmara denizinin etkisi ile ılımanlık kazanan ilin sayısal sıcaklık değerleri de,deniz etkilerinin il iklimine kazandırdığı bu niteliği açıkça ortaya koymaktadır. Merkezİlçenin yıllık ortalaması 14,6 C0’dir. Bu değer çevre illerden Balıkesir’de 14,5 C0,Çanakkale’de 15 C0’dir. Buna karşılık Bilecik’de 12,4 C0, Kütahya’da ise 10,8 C0’dir. Bursa Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre Csa olarak adlandırılabilir. Bursa ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 13.6'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 646 mm

21 mm yağışla Ağustos yılın en kurak ayıdır. Ortalama 86 yağış miktarıyla en fazla yağış Aralık ayında görülmektedir.Bursa’da yağış genellikle batıdan doğuya doğru azalır, zira batıdan gelen nemli havakitleleri yağışlar bırakarak, gittikçe daha az nemli olarak doğuya doğru devam ederler.

22.6 sıcaklıkla Temmuz yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 4.5 olup yılın en düşük ortalamasıdır.

İKLİM TABLOSU BURSA

Avg. Temperature (°C) 4.5 5.8 7.5 12.1 16.3 20.3 22.6 22.5 19.2 14.7 10.5 6.8
    Min. Temperature (°C) 0.8 1.9 2.9 6.7 10.4 13.8 15.9 15.8 12.7 9.2 5.9 3.2
    Max. Temperature (°C) 8.2 9.7 12.2 17.5 22.3 26.9 29.4 29.2 25.8 20.2 15.2 10.4
    Avg. Temperature (°F) 40.1 42.4 45.5 53.8 61.3 68.5 72.7 72.5 66.6 58.5 50.9 44.2
    Min. Temperature (°F) 33.4 35.4 37.2 44.1 50.7 56.8 60.6 60.4 54.9 48.6 42.6 37.8
    Max. Temperature (°F) 46.8 49.5 54.0 63.5 72.1 80.4 84.9 84.6 78.4 68.4 59.4 50.7
    Precipitation / Rainfall (mm) 76 65 62 60 52 38 23 21 35 57 71 86

Yılın en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı: 65 mm Yıl boyunca ortalama sıcaklık 18.1 dolaylarında değişim göstermektedir.
    Yapılan 40 yıllık ortalama değerlere göre, en kuvvetli rüzgar yönü, birinci derecedebatı, ikinci derecede güneybatı ve üçüncü derecede güney yönlerden esmektedir.

Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.Eksiklikler mutlaka var.Böyle verili işler bana göre değil :)

• Hepsini zevkle okudum. Ellerinize sağlık. Yalnız yağış haritasını ilçe bazında Samsum ve Bursa içnide yappsanız çok iyi olurdu. Bir de orman varlığından bahsedebilirdiniz. MGM verilerindeki yağış hatası nedir o kısmıda tam anlayamadım ben. Teşekkürler.

• Kütahya'nın dağlarını araştırdım.2 dağ hariç hepsinin konumunu buldum.Haritada nerede olduklarını gösterdim.

• Hepsini zevkle okudum. Ellerinize sağlık. Yalnız yağış haritasını ilçe bazında Samsum ve Bursa içnide yappsanız çok iyi olurdu. Bir de orman varlığından bahsedebilirdiniz. MGM verilerindeki yağış hatası nedir o kısmıda tam anlayamadım ben. Teşekkürler.

Şöyle bir yağış haritası var ancak bu kabataslak hazrlanmış bir harita kendim de ilçe ilçe yazmak istemiyorum ve bununla ilgili bir kaynakta yok sadece tahminimi yazabilirim.

Orman varlığına gelirsek kaynak: https://www.ogm.gov.tr/Sayfala…e-Gore-Orman-Varligi.aspx
    ) çok düşük bir oran gibi gelebilir Türkiye'nin en ormanlık bölgesi olan Karadeniz'in de ortalama orman varlığı zaten %25. Samsun'da ki orman varlığı diğer Doğu Karadeniz şehirlerinden fazladır ancak haritaya baktığımızda Doğu Karadeniz yemyeşil görünür hatta fotoğraflarda da öyle. Bunun nedeni Doğu Karadeniz'de uygulanan tarım politikasından kaynaklanır. O yemyeşil gördüğünüz dağların neredeyse tamamı fındık ağacı veya çay bitkisidir :) Samsun'un ise alanı daha geniş olduğundan nüfus daha serek yayılma fırsatı bulmuş bu da ormanları korumuştur. Batı Karadeniz2in orman varlığı Doğu Karadeniz'in neredeyse 2 katıdır bunun en büyük nedeni de Batı Karadeniz'in az nüfuslanmasıdır. Karadeniz'in resmi olarak 3 büyük şehri vardır bunlarda Orta ve Doğu Karadeniz'de bulunan Samsun, Ordu ve Trabzon'dur.

MGM sitesinde güncelleme yaptığı günlerde verilerde biraz karışıklık olmuştu daha önce sadece şehir merkezleri baz alınıyordu şimdil il geneli baz alınıyor o yüzden başka sitelerden bakmak gerekiyor MGM'ye göre Samsun'un yıllık yağış miktarı 657,8 mm ancak bu rakam il genelini kapsar. Samsun'un doğusu 1000 mm den fazla yağış alıyorken en güneybatısında ki Vezirköprü ilçesi 500 mm alıyor mesela. Samsun merkezin yıllık yağış miktarı da net bir rakam yok çünkü veriler genellikle Atakum ilçesini baz alır ancak merkez ilçe İlkadım'dır bunda da en büyük ayıp yine MGM'nindir merkez ilçeyi istasyon bile koymadığından!!! Yine de 1-2 kaynakta İlkadım ilçesinin yağış miktarı belirtilir ancak doğrulu tartışılır.

• Evet maalesef ben de şaşırdım. Doğu Karadeniz yemyeşil sanki heryerde orman var ağaç var gibi görünüyor ama orman varlığı doğu Karadenizin birçok Ege, Akdeniz ve Batı KAradeniz illerinden dhaa düşük ki en fazla yağışı almasına rağmen. Dediğiniz gibi maalesef Tarım için hep bölgeler tarımsal bitkilere açılmış.
    Yani kısacası Doğu Karadenizde % 80 üstü orman varlığı olması gerekirken bu oran sanırsam % 50 nin altındaydı. Yani o kadar yağoış ve ılık hava ormanların oluşumu için tam ideal bir iklim. Birde Karadeniz ormanlarında tohumları hızlı yayılamıyor sanırsam Akdenizdekki gibi makiler gibi.

• Evet maalesef ben de şaşırdım. Doğu Karadeniz yemyeşil sanki heryerde orman var ağaç var gibi görünüyor ama orman varlığı doğu Karadenizin birçok Ege, Akdeniz ve Batı KAradeniz illerinden dhaa düşük ki en fazla yağışı almasına rağmen. Dediğiniz gibi maalesef Tarım için hep bölgeler tarımsal bitkilere açılmış.
    Yani kısacası Doğu Karadenizde % 80 üstü orman varlığı olması gerekirken bu oran sanırsam % 50 nin altındaydı. Yani o kadar yağoış ve ılık hava ormanların oluşumu için tam ideal bir iklim. Birde Karadeniz ormanlarında tohumları hızlı yayılamıyor sanırsam Akdenizdekki gibi makiler gibi.

Doğu Karadeniz'deki orman varlğı %25-30 civarlarında daır ancak tarımsalda olsa ekilen ve dikilen bitkiler ormanlardan pek farkı yok yine de birçok Ege ve Akdeniz illerinden fazla ormana sahip. Karadeniz ormanlarında tohum çok hızlı yayılır hatta bir sene bahçeye girmeyin ertesi sene ağaç kadar boyları olur ve çok çabuk yayılır yani Akdeniz'e benzemez bu konuda.